Donald Trump „bojuje“ za Skotsko

14.02.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Donald Trump představil mezinárodní kampaň na zastavení instalací větrných mlýnů na Skotském pobřeží. Zdá se, že éra dobra mezi newyorským magnátem a skotskými politickými lídry přešla do dramatičtější fáze. Trump nyní přišel s lehkým útokem na skotského prvního ministra, Alexe Salmonda ohledně stavby obrovské větrné farmy na skotském pobřeží poblíž jeho golfového rezortu. Ve svém otevřeném dopise Trump Salmonda obvinil z úmyslného poškozování skotského pobřeží a Skotska, jako takového.

Tato hořká slova jsou velmi vzdálena jejich předešlému skvělému vztahu, kdy před pár lety Salmond stál za Trumpovým projektem na stavbu golfového rezortu za 1,2 miliardy dolarů, i přes protesty environmentalistů a místních obyvatel, kvůli poškození místních písečných dun.

Salmond je také ještě společně s hercem Seanem Connerym pozván, aby si na hřišti zahráli jako první. Skotský ministr se hřiště zastal s tím, že pomůže zvýšení turismu v zemi a pomůže nezaměstnanosti v oblasti. Místní a environmentalisté se snažili zachránit písečné duny, se spoustou jedinečných druhů zvířat a rostlin. V roce 2009 a 2010 byly přerovnány buldozery na Trumpovo golfové hřiště, které má otevřít v červenci.

Salmondův postoj k větrné farmě vychází z plánu skotské vlády etablovat se jako lídr v poskytování obnovitelné energie. Turbíny větrné elektrárny budou vidět z pláže a také z hřiště. Salmond se k dopisu odmítl vyjádřit, udělal to ale Niall Stuart, generální ředitel společnosti na obnovitelné zdroje Scottish Renewables. V médiích upozornil: „Donald Trump nemá právo na to, aby říkal Skotsku, co je dobré pro jeho přírodu a ekonomiku.“

Trump ve svém dopise uvedl: „ S instalací větrných monster se Skotsku ublíží tak, jako ještě nikdy před tím.“ Také varoval, že použije své prostředky na boj s obnovitelnými zdroji ve Skotsku a oznámil, že již rozjel celosvětovou kampaň pro boj proti oněm mlýnům, které přirovnal k tyčím vězeňských cel a Skoty k uvězněným. Připomněl, že finančně projekt pomůže hlavně Číně, kde jsou turbíny vyráběny a ve Skotsku ani neporoste zaměstnanost, jelikož mlýny nepotřebují zvláštní péči. Nakonec poukázal na svou matku, která byla ve Skotsku vychována, a řekl, že vše dělá pro Skotsko a na její počest.


Aneta Zárubová