Donald: major, major, major

29.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald, sběratel trofejí

Luke Donald to moc dobře ví. Bez vítězství na majoru mu chtě nechtě bude v hlavě dál znít ozvěna kritických hlasů, že není „stoprocentní“ světovou jedničkou. Snad ani ne kvůli těm hlasům, ale spíš kvůli sobě samému by už rád některý z turnajů velké čtyřky vyhrál. Po dalším úspěchu na rozhodně nikoli nevýznamném turnaji BMW PGA Championship to sám řekl.

„Výhra na majoru by evidentně některé mé kritiky uspokojila,“ prohlásil Angličan. Druhý major letošní sezony US Open se blíží – Olympic Club v San Francisku ho bude hostit od 14. června. „Mým osobním cílem je vyhrát víc než jeden,“ ujistil Donald o svých ambicích na majorech.

Na otevřeném americkém mistrovství byl přitom ve své kariéře k takovému titulu nejdál. Jeho maximem je dvanácté místo z roku 2006, kdy se hrálo ve Winged Foot GC ve státě New York. Na Lake Louise bude mít Donald premiéru, protože když se tu v roce 1998 konalo naposledy, měl ještě tři roky před vstupem mezi profesionály.

„Cítím, že jsem schopen, a doufám, že to vyjde. Jde o to, dát dohromady čtyři kola, jak jsem to udělal tentokrát,“ doplnil čtyřiatřicetiletý hráč, jenž už loni, kdy byl v dlouhodobém součtu nejlepší na obou stranách Atlantiku, udržel úžasnou konsistenci. O minulém víkendu ve Wentworthu zahrál kola 68, 68, 69 a 68 ran.

Donald ve Spojených státech dlouhodobě žije, hlavní rezidenci má v Chicagu. V USA má také nejvíc kritiků i příznivců. „Strávím tam hodně času, ale mám dojem, že známější jsem tady,“ usmál se ještě v neděli na anglické půdě.

Vrátí se tam zase za měsíc pro další šanci vyhrát major. Britské The Open se uskuteční od 19. července v Royal Lytham & St Annes GC. Loni se Donaldovi tento turnaj nevydařil, byl to jeden z pouhých dvou případů, kdy na nějakém turnaji v té sezoně neprošel cutem.

V mezidobí od loňského vítězství na BMW PGA Championship k letošní obhajobě sice několikrát o post světové jedničky přišel díky raketovému nástupu Roryho McIlroye, avšak nejstabilnější výkonností se pyšnil Donald. V čele rankingu vydržel 40 týdnů a díky čerstvé výhře se tam vrátil. „Je to slastný pocit, když si uvědomím, že se vystřídalo dvanáct měsíců a já jsem stále číslem 1,“ usmál se.

Připsal si prémii 750 tisíc eur do finančního žebříčku Race To Dubai, v němž je sedmý, přestože se mu do něj započítává jen pět startů. V zámoří hrál osmkrát a pohybuje se na hraně mezi první a druhou desítkou FedEx Cupu. „Jsem na to hrdý. Je to důkaz, že dělám věci správně a moje hra se zlepšuje,“ přitakal.

Na dubnovém Masters si vybral slabší chvilku, byl až dvaatřicátý. Další důležité starty ale ještě přijdou. Po dvou jmenovaných majorech ho čeká ještě jedna příležitost vyhrát akci velké čtyřky na US PGA Championship. Členství v evropském rydercupovém týmu mu za normálních okolnosrtí nemůže uniknout. Pak tu bude zámořské play-off, dubajské finále evropského okruhu, vrcholy WGC. Tam všude se může prosadit stejně vysoko jako loni, ale sám Donald ví, že první major titul do kariéry přidat prostě musí.