Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Doktor Jones zase jednou léčil US Open

14.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Congressional CC, 17. jamka

Bude to rozhodně jiné než minule. Druhý major sezony se v Congressional Country Clubu konal v roce 1997 a USGA se tehdy spálila. Povolila hrát kompletní Blue Course, tedy i s finálovou jamkou, tříparem přes jezírko.

Jenže z vody si navzdory extrémní délce odpalu profesionálové většinou nic nedělali a rozhodující okamžiky US Open se odehrály na jamce předposlední. Řídicí organizace se zase vrátila k praxi takové výjimky neudělovat. Než bylo hřiště v marylandské Bethesdě vzato na milost, musel ho vzít do léčení „Open Doctor“.

Jmenuje se Rees Jones a je pokračovatelem slavné tradice designérů golfových hřišť. Jeho otec Robert Trent Jones přestavěl stejné hřiště v roce 1959, syn ho měl v práci dokonce dvakrát – v letech 1989 a 2006. Nejdůležitější změna se týká právě závěru.

Sám golfový architekt ale nemluví o diktátu funkcionářů. „Důvodem změny byl hlukový faktor,“ vysvětlil svůj zásah. „Když lidé na greenu sedmnáctky křičeli, bylo to příliš blízko a ovlivňovalo to hru na jamce 18.“

Jones pak vytvořil novou „osmnáctku“, zachoval ji jako par 3 přes vodu, ale hrát se bude jako jamka číslo 10.

A tak se letos bude končit na původně sedmnáctém greenu. Fairway se k němu svažuje, takže divákům se otevírá interesantní pohled a golfoví puristé, odmítající drive jako rozhodující ránu pro turnaj, jsou také spokojeni.

Přesto se i 111. ročníku US Open dotýká jistá originalita, povolená americkou asociací. Ačkoli ta většinou tlačí na snížení paru hřišť pro velké akce, tentokrát se jde z hodnoty 70 výš, tedy na 71.

Důvodem je nové odplaiště na jamce číslo 6, z níž se stal pětipar. Výkonný ředitel USGA Mike Davis připustil, že je to risk, a denně bude dění na inkriminovaném místě pozorovat. Hru lze samozřejmě ztížit navrtáním jamek.

Mít co nejtěžší hřiště, to je ostatně pro US Open typické. I proto byla zbudována i další nová odpaliště na jamkách 4, 6, 9, 15 a 18. Hřiště to prodlouží na 7 568 yardů (6 920 metrů). pro srovnání – když se Blue Course hrálo v roce 1997 jako par 70, měřilo 7 213 yardů (6 596 metrů).

Představitelé AT&T ovšem avizovali, že pokud se sem vrátí jejich turnaj, využijí stará odpaliště.

Jednotlivé díly PGA Tour se v Congressional Country Clubu konají nepravidelně, ale poměrně často. A hřiště je skoro pokaždé jiné. Pro zdejší premiéru US Open v roce 1964, PGA Championship 1976 a několik ročníku Kemper Open v 80. letech minulého století se hrálo kombinovaně se dvěma jamkami sousedního Gold Course.

Nejblíž letošní variantě bylo US Senior Open v roce 1995. Také tehdy se sedmnáctka hrála jako poslední a z osmnáctky byla desítka, ale přechody mezi jamkami 9, 10 a 11 byly příliš dlouhé.

To je i teď nejproblematičtějším bodem redesignu, ačkoli vzdálenosti se přece jen zkrátily. „Očekávám, že se mezi hráči najdou kritici. Ale to většinou bývají ti, jimž se nedaří. Kdo nechce, nemusí hrát,“ ohradil se dopředu Jones, jehož práce na dalších hřištích pro slavný major byla v minulosti terčem výtek. Jenže „Open Doctor“ léčí dál.