„Dobrýtro, světová dvojko!“ uslyšel Donald

07.03.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Sotva se na post světové jedničky vyškrábal, už o něj zase Rory McIlroy může přijít. Dostal se totiž na špici ve chvíli, kdy zároveň nadešel čas dalšího velkého turnaje. Na Cadillac Championship, patřícího do série WGC, se dostavili oba jeho přímí konkurenti Luke Donald a Lee Westwood. Samozřejmě, že pořadatelé neodolali a nasadili je všechny do jednoho flightu.

Pokud některý z obou Angličanů na hřišti Blue Monster vyhraje, vrátí se na místo prvního hráče světa. Donald tam čtyřicet týdnů pobýval před McIlroyem, Westwood měl tu čest sesadit z piedestalu Tigera Woodse a okupoval ho na přelomu let 2010 a 2011 týdnů dvaadvacet.

„Nemám dojem, že by to hráče zajímalo tolik jako média a nakonec i fanoušky. Myslím, že o trochu víc pozornosti to samozřejmě připoutá,“ vyslovil se s tradiční rezervovaností Donald k nastalé situaci. Pak smířlivě doplnil: „Cokoli dodá turnaji takový význam, aby se o něm dalo hovořit s televizemi, je to dobrá věc.“

Hráči si moc dobře uvědomují význam mediální pozornosti pro vlastní byznys. A jak prozradil Westwood, není úplně pravda, že je to celé tak nějak nezajímá. „S Lukem jsme o tom mluvili na putting greenu. Pozdravil jsem ho: ´Dobrýtro, světová dvojko´. On se na mě podíval, přikývl a řekl: ´Jo, je to svého druhu úleva´.“

A pak Westwood prozradil znění Donaldova bonmotu: „Je jen jedna cesta, kudy se vydat, když jste světová jednička. Je mnoho takových cest, když jste světová dvojka“.

Podle samotného Westwooda, jenž v roli čísla 1 před časem přece jen přiznal patrnou změnu v chování svého okolí, však není nic obtížného na tom, když se golfista tak vysoko dostane. „Když si to nedokážete vychutnat, pak byste se měli poohlédnout po jiném sportu,“ šťouchl nepřímo do McIlroye, jenž prohlásil, že je mu jasné, že o své současné postavení beztak jednou přijde.

Na druhé straně by se tam rád udržel co nejdéle. Významnější tlak na svou osobu teď necítí, protože se o něj média dost zajímala už předtím, než vyhrál Honda Classic a ocitl se tam, kde teď je. „Záleží na tom, jaké máte myšlení,“ odpověděl na otázku, jak to teď bude zvládat. „Jestli vás to rozruší, nebo jestli to přivítáte. Já jsem rád středem pozornosti.“

To, že minulou neděli odrazil útok ze strany hráče, jímž nebyl nikdo jiný než Woods, sice dvaadvacetiletého Severoira posílilo a povzbudilo, na druhé straně by byl nerad postaven do role Woodsova soupeře. „Když chcete, můžete mít rivala, ale v golfu je stejně tím největším rivalem hřiště,“ připomněl starou poučku.

A floridské hřiště, na něž se nejlepší světoví golfisté v počtu 74 vydají ve čtvrtek, je z nejtěžších. Woods byl nasazen do poměrně „umírněného“ flightu spolu s americkým krajanem, obhájcem titulu Nickem Watneyem a Španělem Sergiem Garcíou. Tato trojice začne až odpoledne z jedničky, zatímco hvězdné trio Evropanů vyjde do prvního kola z desátého odpaliště krátce před dvanáctou. Na druhý den si pořadí i časy vymění a televize do takto nastaveného harmonogramu také jistě měla co mluvit.