Devítka za tři hodiny? Clintonovi to nikdo nevyčítal

24.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Greg Norman a Bill Clinton na Humana Challenge 2012.

„To jsem nemohl odmítnout,“ pravil Greg Norman, když se dozvěděl, že na turnaji Humana Challenge si zahraje s Billem Clintonem. Třetí podnik letošní sezony na americkém okruhu podpořila nadace bývalého amerického prezidenta a australská golfová legenda byla přidělením prominentního amatérského partnera pro sobotní třetí kolo poctěna.

„Jaký mám handicap? Já vlastně nevím,“ svěřil se Clinton, v kalifornské La Quintě neobvykle vstřícný vůči médiím. „Ale určitě je hodně vysoký. Vzhledem k tomu, že do toho jdu s Gregem Normanem, budu muset hrát líp než obvykle. Jinak se mi do konce života bude posmívat.“

Celý podnik se teď jmenuje Humana Challenge in partnership with Clinton Foundation. Smlouva mezi partnery a US PGA Tour byla uzavřena na osm let. Ve čtvrtek se pětašedesátiletý státník a ambasador dostavil do areálu a osobně si potřásl rukou s každým hráčem i jeho caddiem.

Po operaci srdce se Clinton stal vegetariánem a jeho nadace se mimo jiné soustřeďuje na propagaci zdravého stylu života. V La Quintě vystoupil dvaačtyřicátý prezident Spojených států amerických na celodenním semináři na dané téma. Působil svěže a kdo jeho aktivity z posledních let nesledoval, byl možná překvapen tím, jak zhubl.

Díky přítomnosti nepřehlédnutelné osobnosti novodobých amerických dějin se v průběhu turnaje vůbec děla spousta negolfových věcí. Ben Crane, jenž po druhém kole vedl a nakonec obsadil dělené osmé místo, měl příležitost hovořit s Clintonem na osobní schůzce. Jeho žena Heather je totiž členkou výboru organizace Love 146, v jejíž agendě je eliminace obchodu s dětským sexem. „Je to něco, co mě a moji ženu opravdu naplňuje. Chceme těm dětem pomoci v normálním dospívání. Bylo úžasné popovídat si s ním o těch věcech,“ uvedl Crane na adresu Clintona. On i jeho manželka Hillary, momentálně senátorka, zmíněné neziskové organizaci rovněž pomáhají.

„Myslím, že hráči, kteří tady nebyli, se brzy dozvědí, jak skvělý turnaj zmeškali,“ komentoval atmosféru v kalifornském resortu Ron Sirak z magazínu Golf Digest pro místní rozhlasovou stanici.

Clinton prozradil, že poslal několika hráčům osobních pozvání elektronickou poštou a dvěma zavolal – Normanovi a Philu Mickelsonovi, jenž se ve startovním poli objevil také. „Bavili jsme se o tom, jak společně pomáhat dobré věci. Vždyť nadace, kterou vede se svou manželkou Amy, má zaměření velice blízké zdraví a výchově,“ potvrdil host a hostitel v jedné osobě.

Speciálně se byl podívat na Erika Comptona, profesionála hrajícího s dárcovským srdcem. „Viděl jsem jeho třísetyardový drive. Prodělal dvě transplantace a po hřišti nejezdí na vozíku, chodí. Když vidíte někoho, kdo překoná takové životní těžkosti a žije, je to výzva pro nás ostatní, abychom žili zdravě, nepřispívali ke kolapsu našeho zdravotního systému, nezabraňovali našim dětem růst a nepřispěli k tomu, aby naši vnuci byli první generací, jejíž délka života bude kratší než u generace rodičů,“ agitoval Clinton.

Na hřišti Palmer Course at PGA West strávil v sobotu poměrně hodně času. Ne snad proto, že by hrál až tak špatně, ale jeho flight hru zdržoval i proto, že se s ním po hřišti pohybovala nečekaně početná skupina fanoušků. Clinton s nimi komunikoval a jen první devítka se protáhla na tři hodiny, ale výtek na svou adresu se nedočkal.