PGA Tour – Deutsche Bank Championship

03.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Henrik Stenson

PGA Tour – Deutsche Bank Championship, TPC Boston, Norton, Massachusetts, USA
(30. srpna – 2. září 2013, časový posun: -6 hodin)

Pondělí – finálové kolo
Spanilá jízda, jakou předvedl Henrik Stenson, skončila nejen Švédovým vítězstvím se skóre -22, ale také jeho posunem do čela průběžného pořadí FedEx Cupu. Pustil jej tam Tiger Woods, jenž se znovu trápil s putterem a nejhorším kolem ze všech čtyř 73 ran (+2) klesl na konečné 65. místo v turnaji. Třetí je v polovině zámořského play-ff Australan Adam Scott, naopak Američan Phil Mickelson klesl na šestou pozici. Obhájce titulu Rory McIlroy ze Severního Irska jde dál ze 41. místa aktuálního pořadí bodovací soutěže a chce-li si zajistit účast v samotném finále, musí za necelé dva týdny na BMW Championship zabrat.
Pondělní výkon 66 (-5) vítězného Stensona se zrodil naopak s přispěním jistého výkonu na greenech, i když zejména jejich zasahováním v regulaci, kteroužto položku vyhrál.  Za celý turnaj hrál pouze tři bogey, to poslední na druhé jamce závěrečného dějství, pak šesticí birdie zvedl jejich počet za turnaj na 25. Stejný výsledek dorovnali v neděli ještě Američané Matt Kuchar a John Huh s Brendonem de Jongem ze Zimbabwe, zcela nejlepší byl ale Jordan Spieth. Letošní americký objev se díky zápisu 62 (-9) posunul na dělené čtvrté místo. Mezi něj a vítěze se vešli jen nejlepší z domácích hráčů Steve Stricker na druhém a Kanaďan Graham DeLaet na třetím místě konečného pořadí. „Zahrál jsem hodně dobrých ran, ale když se ohlédnu zpátky vidím tam nevyužité příležitosti, jejichž vinou nejsem ještě výš,“ komentoval Stricker nedotažený atak na výhru.
Naopak vítěz měl důvod jásat. „Po těch skvělých umístěních byla výhra mým cílem,“ připomněl Stenson, že letos už byl druhý na Bridgestone Invitational, což je podnik minisérie World Golf Championship, i na Britich Open. Na PGA Championship skončil třetí a po loňském titulu ze South African Open Championship se chtěl prosadit i v zámoří, kam směřuje svou hlavní pozornost. To se mu podařilo v pravou chvíli.
V deštivých podmínkách a pod hrozbou bouřky byl turnaj přerušen krátce poté, co Spieth dohrál. Svým unikátním výkonem, zakončeným eaglem na osmnáctce, stanovil laťku až na úrovni Stensonovy bilance po sobotě (-17). K tomu, aby ji pozdější vítěz držel pod sebou jako lídr turnaje, bylo nejprve zapotřebí, aby naopak pod ni klesl Sergio García. To se stalo už na první devítce a Španěl, jenž neudržel své výsadní postavení po třetím kole, alespoň ve druhé polovině toho čtvrtého Spietha dorovnal.
Spolu se Stensonem zaútočili Stricker s Angličanem Ianem Poulterem, avšak druhý jmenovaný tempo nevydržel a navíc si vše pokazil po double bogey na osmnáctce. Jeho místo zaujal DeLaet díky dvojici birdie v samotném závěru. Stensona přece jen v závěru dostali pod mírný tlak.
Sám ho na sebe vyvinul zkaženým odpalem na třinácté jamce, avšak i po něm zachránil par a pak už to byla v jeho podání většinou sázka na jistotu. Když přece jen ještě jednou drobně zaváhal, s přispěním birdie na sedmnáctce zahraného přesným bunker shotem definitivně stanovil svou pozici jako pro ostatní nedosažitelnou. „Potěšilo mě, jak jsem odpověděl,“ chválil tento počin sám vítěz, jemuž patří i prémie 1,44 milionu dolarů.
Jako poslední postoupil do třetího dílu play-off BMW Championship pro 70 nejlepších Jihoafričan Ernie Els. Navzdory tomu, že na poslední jamce zahrál bogey a přeskočil jej spoluhráč z flightu, Američan Brendan Steele. V závěru totiž chyboval Jihokorejec K.J. Choi a zůstal pod čarou postupu. Vyřazeni jsou dále mimo jiné Martin Laird, Stewart Cink, Martin Kaymer či Camilo Villegas. Příští turnaj v Lake Forest u Chicaga je na programu od 12. do 15. září.
Další pořadí: 13. Day, Mahan (-14), 16. Rose, K. Bradley (-13), 20. Els (-12), 22. Schwartzel (-11), 27. D. Johnson, Westwood, Furyk (-10), 35. Weekley (-9), 41. Mickelson, Woodland, Streelman, Donald (-8), 47. McIlroy, Snedeker, Kaymer (-7), 53. Scott, Simpson (-6), 65. Woods (-4), 67. B. Watson (-3), 70. Horschel (-2).

Konečné Top 10:

Video – souhrn čtvrtého kola:

 

Neděle – 3. kolo
V ideálních podmínkách pro hru se mezi nejlepšími strhla přestřelka, z níž jako lídr vyšel opět Sergio García. Jak se hra protahovala a slunce zapadlo, Španěl se bál o výsledek na poslední jamce. „Už byla trochu tma, ale jsem rád, že jsem na závěr dal birdie,“ ulevilo se mu. Dostal se na průběžné skóre -19 a má v čele náskok dvou ran před Švédem Henrikem Stensonem. Mezi jinými nízkými výsledky dominuje 62 ran Kanaďana Grahama DeLaeta. Po bogey na první jamce nasázel do skórkarty deset birdie a pronikl na dělené třetí místo, kde se potkal s domácím Stevem Strickerem, jenž byl jen o ránu horší. Také jeho zápis se šesti birdie a eaglem na závěrečné jamce je impozantní a podobný, sestavený z osmi birdie, má na kontě další Američan Jim Furyk. Ten se posunul do top 10, kde jsou hned tři hráči, usilující o proniknutí do postupové sedmdesátky. Američan Kevin Stadler (v sobotu 64 ran),  Angličan Ian Poulter (66) i Australan Marc Leishman (64) byli před začátkem turnaje mimo ni.
Ze hry o titul je Tiger Woods, jemuž vůbec nešlo patování a zapsal 72 ran (+1). „Nehrál jsem dobře. Bylo možné být agresivní a nestarat se o riziko. Já jsem netrefil nic, byl to ten případ, kdy přijde špatný den v nevhodnou chvíli,“ komentoval svůj výkon. Ani ze 47. místa, kde momentálně dlí, by nepřišel o vedení ve FedEx Cupu, neboť ani druhý v průběžném pořadí Adam Scott z Austrálie nehraje nijak oslnivě a znovu chyboval i třetí v této bodovací soutěži Phil Mickelson. Toho by v případě úspěchu předstihli jak García, tak Stenson.
Vedoucí muž druhého dílu play-off ve smršti birdie o vedení přišel, ale jelikož od desáté jamky přitlačil (s výjimkou jeidného bogey na čtrnáctce), vrátil se tam, kde kolo začal. „Dal jsem řadu dobrých puttů a některé tam spadly, jiné ne,“ vystihl obecný klíč k úspěchu v situaci, kdy si spousta hráčů dokázala přihrát do šance. „Ale ráno bych svůj výsledek bral, nemohu si stěžovat,“ dodal García, jenž drží vyrovnanou sérii 65, 64 a teď znovu 65 ran. Stenson byl v sobotu o jeden úder horší, ale také on při této minimální ztrátě uhájil pozici, a to na rozdíl od Američana Roberta Castra, jenž byl z hráčů na předních příčkách leaderboardu s výsledkem 68 (-3) nejhorší a klesl na pátou pozici, dělenou s krajanem Jasonem Dufnerem.
O účast na BMW Championship tvrdě, ovšem zatím neúspěšně bojuje Jihoafričan Ernie Els. Dělené 24. místo nestačí ani jemu, ani Američanovi Brendanu Steelemu a jsou v pořadí na TPC Boston nejvýše postavenými muži, pro něž by play-off takto skončilo. Už jen mimořádným výkonem by postup zachránil Kolumbijec Camilo Villegas a ze hry je pravděpodobně Němec Martin Kaymer.
Další pořadí: 19. Schwartzel, Rose (-11), 24. Els (-10), 29. D. Johnson, Weekley, Snedeker, Woodland, Mickelson, Spieth, McIlroy (-8), 41. Scott (-7), 47. Streelman, Westwood, Woods (-6), 56. Simpson, Kaymer, Donald (-5), 66. Horschel, B. Watson (-3).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Sobota – 2. kolo
Tiger Woods označil hřiště za poddajné a ač to sám až tolik nedokazuje, jiní ano. Lídrem se v polovině turnaje stal Sergio García se skóre -13, Roberto Castro a Henrik Stenson na druhém místě na něj ztrácejí jednu ránu a do pomyslného top 10 je namačkáno devatenáct hráčů. Woods zaujímá pozici těsně za nimi a jeho prozatímní výsledek -7 dává ještě i z 20. místa jakous takous naději na útok. I když ho až tak nepotřebuje, při současné konstelaci by si udržel vedoucí postavení v průběžném pořadí FedEx Cupu. Phil Micklelson opustil první pozici vinou zhoršení o osm ran, spadl o osm příček na dělenou devátou. „Hrál jsem příšerně, a přitom mám even par. Ani nepočítám, kolikrát jsem byl v nějaké překážce, skoro jsem se vyřadil z turnaje,“ pohaněl svou hru Američan. „Ale potkalo to každého a musím se s tím popasovat i já,“ dodal. Dle Woodsovy předpovědi byla nadále k vidění nízká skóre a García by býval byl autorem nejnižšího nebýt toho, že mu uteklo double bogey na čtyřparové čtrnáctce. To už měl na kontě sedm birdie. Nenechal se však deprimovat jako jindy, počkal si na šanci a na závěrečné jamce si po jistě proměněném sedmimetrovém puttu střihl eagle a dostal své dvě rány zpět. Konečný výsledek: 64 (-6). „Šestnáct borců se může v pohodě dostat přede mě,“ komentoval Španěl nabité startovní pole. Našel pochopení pro to, co se stalo Mickelsonovi: „Máme za sebou pět týdnů hraní, což ani mně moc nevyhovuje.“
Mickelson skvělou přihrávkou na jedenáctce dokázal, jaký je hráč, ale autoři nejlepších výsledků se prosadili zejména na greenech. Lépe než García hráli Stenson a také Justin Rose, s nímž je po posunu na dělenou šestou pozici se ztrátou tří ran na lídra třeba počítat. Švéd i Angličan odevzdali čisté skórkarty a jejich sedm birdie dává dohromady 63 ran (-7). Woods se o ránu zlepšil na 67 (-3), ale stále to není ono. Několik hráčů z těch, co neprošli cutem, už se loučí se soutěží, neboť do sedmdesátky postupujících na BMW Championship se patrně nevejdou. Nejvíc to mrzí Američana Ryana Palmera, jenž ze 60. pozice klesl na momentální 71., Skota Martina Lairda (ze 63. na 73.) a Švéda Davida Lingmertha (ze 64. na 77.). Zachránily by jej jen špatné výsledky těch několika konkurentů, kteří v Nortonu absolvují finálový program. Na posledním postupovém místě se drží Američan Bryce Molder, se skóre -4 je na děleném 45. místě.
Posun zmiňované trojice vpřed je ovšem nepravděpodobný i proto, že ve hře zbývá dost těch, kteří se naopak budou v neděli a v pondělí snažit do osmdesátky proniknout. Vzdát se rozhodně nehodlá Jihoafričan Ernie Els, ačkoli klesl na 20. příčku v turnaji. Ve FedEx Cupu je momentálně 78. Stejnou naději vkládají do dalších dvou kol Američané Bob Estes, Stewart Cink, Australan Marc Leishman a mnozí další.
Další pořadí: 20. Woods, DeLaet, Schwartzel, Els, Mahan (-7), 30. Watney, Snedeker, Weekley (-6), 35. D.Johnson, Streelman (-5), 45. Horschel, Howell III, Furyk, McDowell, Westwood (-4), 53. Woodland, Villegas, Scott (-3), 62. B.Watson (-2), 67. Simpson, McIlroy, Kaymer (-1).
Cutem neprošli: Fowler, Clark, Rollins, Points, Haas, Walker.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Video – Mickelsonův zázračný flop na záchranu paru:

 Pátek – 1. kolo
Ačkoli spousta konkurentů dotírala, už už se zdálo, že Phil Mickelson v čele vydrží sám. Ačkoli ale většina v závěru nedotáhla svůj výkona na jeho úroveň 63 ran (-8), jeden se v závěru přece našel. Je to nečekaně Angličan Brian Davis a na rozdíl od svého amerického soka odevzdal čistou skórkartu s osmičkou birdie. Mickelson v ní má i eagle z pětiparové dvojky, kterou hrál jako svou jedenáctou jamku. Předtím na druhé devítce zdejšího hřiště zahrál sedm birdie a později byl už dokonce na mínus devíti, druhé bogey kola ale přišlo na závěr, tedy na jamce číslo 9. Je z toho tedy dělené vedení dvou hráčů, za nimiž je o jeden úder zpět samostatně třetí Američan Kevin Stadler. V plejádě velice solidních výsledků se docela ztrácí 68 ran Tigera Woodse, což momentálně znamená dělenou 34. pozici. Vítězi z minulého týdne Adamu Scottovi se vstup do druhého dílu play-off hrubě nevydařil a figuruje až na konci průběžné výsledkové listiny.
U Mickelsona se něco takového docela čekalo. Po vítězném British Open byl ve formě, jen ji nedokázal při svých sporadických startech prodat. Přesto s ohledem na celou sezonu zůstával v popředí fedexcupového bodovacího žebříčku a kdyby pořadí na TPC Boston vypadalo zhruba takto i v pondělí, dostal by se na první místo dlouhodobé soutěže. Davisovi by výhra pomohla k posunu asi na čtvrtou pozici, on však hraje hlavně o další postup. Momentálně je na 80. místě a za dva týdny si BMW Championship zahraje už jen sedmdesát nejlepších mužů, takže nečkanů spolulídr potřebuje body jako sůl.
Nevídáno! Mickelsonův výkon ocenil sám Woods. „To co Phil dnes předvedl, bylo vskutku impozantní,“ prohlásil lídr celkového pořadí soutěže. Mickelson začal neuvěřitelně dlouhými přesným i putty na 10. a 11. jamce, což prohlásil za dobrý start. „Jakmile jsem byl na mínus sedmi po první devítce, už to bylo dobré kolo, i kdybych to pak ve druhé polovině nějak zadrbal.“ Což se navzdory poklesu tempa a mimořádně nepřesnému odpalu na osmnáctce (přes třicet metrů doleva mezi stromy) ani nestalo.
Woods s pěti turnajovými výhrami na kontě myslí na celkové prvenství ve FedEx Cupu. „Pak by mi patřil titul hráče roku,“ přiznal bez okolků, že všechna ocenění sleduje a míří k nim. Jelikož si myslí, že jeho hra je stabilní, vyhlásil i útok na vyšší mety v Nortonu.
Další pořadí: 23. Stenson, DeLaet, Weakley, Spieth, Day, Schwartzel (-4), 34. Woods, Snedeker, D. Johnson (-3), 45. Points, Z. Johnson, K. Bradley, Kaymer (-2), 56. Furyk, McIlroy, Rose (-1), 68. B. Watson, Haas, Fowler, Howell III  (E), 80. Horschel, Woodland (+1), 87. Scott, Simpson (+2).

Top 10 prvního kola:

Video – souhrn prvního kola:


Tohle bude mimořádně zajímavý flight pro úvodní dvě kola. Tiger Woods a Phil Mickelson jsou spárováni málokdy a pořadatelé si většinou odpustí přiřadit k prvně jmenovanému jeho bývalého caddieho Steva Williamse, takže se světová jednička příliš nepotkává ani s Adamem Scottem. jak to mají Scott a Mickelson, se teprve ukáže, ovšem nějaká velká konverzačka se nečeká. Leč v play-off se do trojic nasazuje podle průběžného pořadí, a tak se Woods, pokud ho bolest zad nepřemůže a on nastoupí do hry, postaví na stejné odpaliště se svým bývalým stínem, který is před nedávným PGA Championship dovolil bojovně konstatovat, že s Tigerovou výkonností roste i jeho soutěživost, což od Mickelsona málokdo čekal. A také s čerstvou světovou dvojkou z Austrálie, která před The Barclays pro změnu konstatovala, že by svůj letošní major titul s Tigerovými pěti jinými z této sezony nevyměnila. Scott získal na sebevědomí, pokud ho už neměl dost, a osvědčil to už i jindy, když s Williamsem u bagu hrál vedle Woodse, ať už z vůle organizátorů, nebo proto, že byli ve finálových kolech výkonnostně vedle sebe. V první rudně vyrazí v 8:40 z desítky, ve druhé v 11:10 z jedničky, vše v místním čase, nutno připočíst šest jako časový posun.

Druhý díl play-off začne tradičně až v pátek a skončí na americký Labor Day, tedy v pondělí. To už může být všechno jinak, protože vedle zmiňované dvojice může být dalších jedenáct hráčů v polovině nadstavbové části sezony ve FedExCupu první. Samozřejmě u takového Jima Furyka, jenž momentálně figuruje na 14. místě, je to matematická šance, ale existuje. Po Deutsche Bank Championship bude startovní pole zmenšeno ze stovky na 70 hráčů. Už osmadvacet z nich má jistotu postupu, i když neprojde cutem. Pro BMW Championship je tedy ještě 42 míst volných. Na 70. příčce je momentálně Tim Clark a nějaký solidní výsledek, aby se mezi postupující prodrali, potřebují například Ian Poulter (aktuálně 77.), Stewart Cink (85.), Martin Kaymer (90.), Ernie Els (91.) či Camilo Villegas (100.).

Na TPC Boston pobere vítěz 2 500 bodů do FedEx Cupu, sedmdesátý v pořadí pět (bude-li víc hráčů v cutu, dělí se bodové hodnocení na desetinná místa). Na místo svého velkého loňského triumfu se tak trochu v tichosti vrací Rory McIlroy. Už zastavil svůj letošní výkonnostní pád, ale zatím nestoupá, nebo aspoň ne dost. K velkému cíli, obhajobě, ale možná i pro jakýkoli jiný dobrý výsledek, vyrazí ambiciozní Severoir v poměrně nezajímavém flightu společně s Robertem Castrem a Nickem Watneyem. Ještě nedávno by to málokdo řekl, ale mnohem víc pozornosti na sebe strhává trojice hráčů na čtvrtém až šestém místě průběžného pořadí play-off. Matt Kuchar v minulém týdnu vypadal na výhru, ale zkazil poslední kolo, Justin Rose vinou trojputtu nepřinutil Scotta k rozehrávce o titul a Brandt Snedeker vůbec neprošel cutem. Takto se v Massachusetts popasují ve dvou základních kolech.

Nehraje se samozřejmě jen o body, ale také o peníze, dotace je tradičně štědrá 8 milionů dolarů (154,5 milionu korun). Velice dobře známý a prověřený par 71 vypadá o své délce 6 597 metrů mírumilovně, ale chystá se vzdorovat. Bude-li se rozhodovat na osmnácté jamce, tak jako k tomu mohlo dojít, ale nedošlo před týdnem v New Jersey, neměla by to být taková nuda. V Nortonu se končí pětiparem s tak umístěnými bunkery, že vyvolávají bouřlivé emoce jak v ranařích, tak v hráčích s klasickou délkou odpalů. Kdo se jim vyhne, může jít druhou ranou na green, ale jak takový hráč, tak ten, kdo taktizuje na lay-up, musí počítat s další pískovou překážkou umístěnou dosti protivně uprostřed fairwaye, a to už je na některé hráče trochu moc. Diváci však mají často o zábavu postaráno, pokud zrovna nefandí někomu, kdo v pastích pětiparu číslo 18 uvízne.

Odkazy: … TPC Boston Satelitní mapa hřiště Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz FedEx Cup – průběžné pořadí