Démon a ekvilibrista odmýtizovali Augustu

22.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kdo že se to zasadil, aby se Darla Moore stala členkou Augusta National Golf Clubu? Jistý William Johnson, jemuž všichni říkali a říkají Hootie. Až do roku 2006 slavnému klubu šéfoval a připisuje se mu výrok, že žena se stane členkou jen přes jeho mrtvolu. Teď se této pocty dostalo rovnou dvěma ženám a jednou z nich je Johnsonova dávná známá.

„Ano,“ přitakal jedenaosmdesátiletý muž, jenž je stále velmi aktivním členem, v rozhovoru pro agenturu Reuters. „Známe se už dlouho. Byla v klubu už mnohokrát mým hostem, spolu se svým manželem. Je to milá dáma,“ dodal na adresu osmapadesátileté amatérské golfistky.

Ačkoli větší pozornost z nově přijatých členek na sebe strává o několik měsíců mladší Condoleezza Rice, neboť bývala známou a špičkovou političkou, je to Moore, na jejímž příkladu lze ilustrovat sílu a velikost proměny klubu, který každoročně hostí nejslavnější turnaj světa US Masters.

Proces je stále týž. Obě ženy toho musely ve svých životech hodně vykonat, aby se mohly zařadit do zhruba třísetčlenného společenství, kde jsou spolu s vítězi Masters, zasloužilými aktivními členy také největší osobnosti doby, jako třeba Bill Gates či Warren Buffett.

Pak je ale ještě třeba mít známého, který kandidáta na členství doporučí. Neexistuje nic jako žadatelský proces, o rozšíření členské základny se rozhoduje interně. A informace jsou zároveň extrémně skoupé. Co je však jasné: na konečný verdikt mají i v případě mužů zásadní vliv nejstarší členové, a Johnson tím spíš.

Byl to Hootie, kdo se před deseti lety stal symbolem odporu přijímání ženských členek. „Někdy možná, ale spíš v daleké budoucnosti,“ odpálkoval silné protesty feministek v roce 2002 a přivedl Masters do finanční krize tím, že se pro jistotu dohodl na zrušení televizních reklam pro rok 2003, aby takzvaně ochránil sponzory před spojením se značkou, která se najednou stala kontroverzní. Pro největší odpůrkyni z řad ženských aktivistek Marthu Burk se stal démonem.

Právě největší sponzor, konkrétně IBM, je v pozadí velkého převratu v osmdesátileté historii Augusty National. Firemní šéfové byli v minulosti bez problémů a bez humbuku přijímáni za členy, bez ohledu na to, kolik toho ve svém oboru dokázali. Jenže teď má firma šéfku a musela se najít cesta, jak umožnit, aby se členkou v budoucnu stala také Ginni Rometty.

Ta je bezesporu úspěšnou výkonnou byznysmenkou, ale opticky nedosahuje velikosti, jakou Augusta proklamuje při udělování členství jako nezbytnou. Aby automatickým přijetím nové vládkyně sponzorského impéria klub odhalil, že donorské peníze umožnily vstup jejím předchůdcům, aniž by oni museli nějak prokazovat sílu své osobnosti, to nebyl nejlepší způsob zbourání letitého mužského monopolu na členství.

A tu do hry vstoupil současný klubový šéf Billy Payne. Ten už mnohokrát dokázal své diplomatické vlohy, mimo jiné i tím, že dosáhl křehkého příměří s Burkovou. Vida, že nelze jinak než otevřít klub ženám, zapojil do akce Johnsona a umožnil mu navrhnout svou vlastní kandidátku a vzít na sebe část dějinného kroku.

„Je zřejmé, že Hootie byl do toto procesu zapojen a že to byl rozhodující moment,“ komentovala novinku pro zmíněnou agenturu Marcia Chambers, jejíž článek před deseti lety vyprovokoval feministku Burk akci.

V začátcích kariéry se Moore věnovala finančním bankrotům a proslula jako jedna z nejtvrdších hráček v bankovní sféře. Poté, co se stala manželkou miliardáře a investora Richarda Rainwatera i výkonnou silou v jeho firmě, své schopnosti vytříbila, ale zároveň se už více než dekádu silně věnuje filantropii.

Jako by ji Paynemu seslalo samo nebe, protože Rice je její spolužačka z univerzity a blízká známá. Ekvilibristické umění současného šéfa z Augusty nakonec vedlo k tomu, že zanedlouho si obě ženy budou moci obléct zelené sako.

Získá toto právo někdy také Rometty? „To je věc klubu a já o tom nehodlám diskutovat,“ prohlásil Johnson. A naprosto se shodl s Paynem, jenž dopředu oznámil, že další informace k otázce ženských členek nebude klub zveřejňovat. Mýtus tedy padl, mýtický charakter značky zůstává.