D+D Real Slovakia Challenge

13.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Andrew McArthur

Challenge Tour – D+D Real Slovakia Challenge, Penati Golf Resort, Senica, Slovensko
(10. – 13. 7. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Amatérský mistr ČR na rány z roku 2005 Andrew McArthur se na Slovensku dočkal druhého profesionálního vítězství. V Senici udržel výkonem 68 ran (-4) konkurenty na distanc a uhájil pozici. Celkovým skóre -21 předčil skotský golfista o dva údery Angličana Sama Hutsbyho na druhém místě. Jediný český zástupce ve víkendovém programu Filip Mrůzek obsadil dělenou 60. pozici. McArthur hrál ve čtyřkolovém turnaji pouze jediné bogey v sobotu na čtyřparové devítce, den předtím předvedl v jediném kole dvakrát eagle. V neděli zapsal čtyři birdie.

Od prvního Skotova titulu na Reale Challenge de España uplynulo už šest let. Ještě dřív v Mariánských Lázních byl McArthur nejlepší ze skupiny ostrovních hráčů, kteří přijeli do západočeských lázní, okoukli hřiště a okamžitě na něm kralovali. Skot tehdy dosáhl výkonu -14, v amatérských a vůbec českých poměrech naprosto nevídaného.

Mrůzek se přiblížil svému dosavadnímu nejlepšímu výsledku na Challenge Tour, jímž bylo 58. místo na předloňském Czech Challenge. Vinou zhoršené výkonnosti ve víkendové části slovenského turnaje neudržel pozici v nejlepší dvacítce, podruhé za sebou hrál 74 ran (+2) a po dvaasedmdesáti jamkách se jeho skóre zastavilo na hodnotě -2. V neděli nasbíral tři bogey na první devítce, jediné birdie zapsal na jedenácté jamce a zakončil své vystoupení řadou sedmi parů.

Konečné top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Vidina opravdu velkého úspěchu se Filipu Mrůzkovi rozplynula v závěru první devítky. Na osmé odpaliště přišel po birdie a bogey s denní bilancí even par, ale nepovedl se mu odpal a bylo z toho double bogey. Podruhé nabral ztrátu dvou ran vzápětí na jamce číslo 9, ve druhé polovině programu aspoň dvěma birdie snížil konečný výsledek na přijatelných 74 ran (+2). Do finále půjde z děleného 44. místa průběžného pořadí.

Ve vedení je nadále Skot Andrew McArthur, jenž se po výkonu 68 ran (-4) dostal na průběžných -17. O ránu druhý je Angličan Sam Hutsby. Jeho krajan Andrew Johnson, aktuálně na dělené páté pozici, zahrál rekord 62 (-10) i s přispěním dvou eaglů na pětiparových jamkách.

Odkazy: … Penati Golf Resort … Hřiště na satelitní mapě … Stránky turnaje … Order of Merit

Top 10 třetího kola:

 

Filip Mrůzek

Pátek – 2. kolo
Finálovou část turnaje si zahraje Filip Mrůzek a dokonce je na tom tak dobře, že může pomýšlet na nejvyšší mety. Po výsledku 72 (-2) se dostal na průběžných -6, což znamená dělené 15. místo.Vede Andrew McArthur ze Skotska (-12) o ránu před Dánem Markem Haastrupem. Pamětníci si vzpomenou, že Skot Andrew McArthur je amatérským mistrem České republiky na rány z roku 2005.

Zatímco Mrůzek kráčel za prvním velkým úspěchem kariéry, z ostatních českých golfistů neobstál ani jeden. Nejblíže cutu, jehož hodnota je -2, je Marek Nový na vzdálenost čtyř ran, celá patnáctka skončila až ve druhé stovce výsledkové listiny.

Bogey na jedničce nejlepšího z českých účastníků nedeprimovalo, ihned si vzal ránu zpátky a na pětce už byl pod parem. Druhou devítku začal dalším bogey, ale přišlo totéž jako zkraje dne. Okamžité birdie a náprava. Mrůzek pak ještě zaskóroval na patnáctce (hrál birdie shodně s úvodním kolem na jamkách 2, 5, 11 a 15 a úspěch byl završen. Dosavadním golfistovým maximem na okruhu je dělené 58. místo z Czech Challenge 2012.

S vidinou cutu se jako první z Čechů „v naději“ rozloučil Petr Gál. Nedokázal zdaleka zopakovat čtvrteční výkon pod parem, a to navzdory tomu, že se mu na druhé jamce po zahajovacím bogey povedl eagle. Postupně ale rány navíc v jeho skórkartě přibývaly, birdie se v ní mihlo jen jedno. S triple bogey ze čtyřparové desítky bojoval Gál o záchranu ztracených pozic, ovšem další triple bogey 7 na jamce závěrečné znamenalo naopak výkon 79 (+7) a hluboký propad.

Gálova příkladu se podržel i Ondřej Lieser a také on zaznamenal v samém závěru svého účinkování ponor výsledkovou listinou. Po druhé devítce, kterou absolvoval nejdříve, byl tři rány v plusu (bogey, double bogey) a první jamka přinesla záblesk naděje. Toto birdie však zůstalo ve skórkartě českého profesionála osamělé. Postupně bylo jasné, že ani on nesměřuje ke cutu a na závěrečné trojici jamek vytvořil Lieser mizernou sérii bogey – double bogey – double bogey. Z průměru se během půlhodiny ocitl v podprůměru.

Lukáš Tinětra zopakoval 74. Stanislav Matuš opět nad parem, tentokrát ještě ránu přidal. Daniel Suchan srazil ze čtvrtečního „rance“ devět ran, rozloučil se číslem 73. O tom, že to jde, se přesvědčil i Aleš Kořínek, ale také jeho 71 ran znamenalo jen zlepšení nálady, po špatném vstupu to bylo pro oba honění bycha. Marek Nový se zhoršil o dvě rány na 74 a skóre +2 znamená až druhou stovku celkového pořadí. Dvě birdie, dvě bogey, ale také double bogey znamenaly konec šancí.

Zhoršil se i Adam Rajmont na 76, z čísel začínajících osmičkou se vymanil amatér Vojtěch Mitterwald, ovšem 78 ran není nijak oslnivých a dvojciferný výkon po dvou kolech znamená pobyt hodně dole v leaderboardu. Stejný osud stihl Petra Dědka mladšího a na úplné dno pak dosedl profesionál Filip Juhaniak.

Konečné Top 10 a čeští hráči:


Čtvrtek – 1. kolo
Rýsuje se postupová hranice v mínusových číslech a z českých hráčů ji v úvodním dějství překonali jen Filip Mrůzek a Petr Gál. Další jsou na tom hůř a někteří krajané bez šance. Obrázek začíná připomínat stav z jiných turnajů, kde startují ve větším počtu. Shromažďují se na konci výsledkové listiny a jejich koncentrace na posledních patnácti místech je nadpoloviční.

Mrůzek byl skvělý, zahrál 68 ran (-4) a zařadil se na dělené 11. místo. Ztrácí jen tři údery na dvojici lídrů, kterou tvoří Angličan Robert Coles a Skot Andrew McArthur. Nejlepší z Čechů má ve skórkartě pět birdie a jedno bogey. Gál po startu z desátého odpaliště postupoval obezřetně a dařilo se mu skórovat. Birdie posbíral na jamkách 11, 17 a 2, na předposlední však přišlo i jediné bogey. Přesto je skóre 70 (-2) dobrým počinem pro postup do finálové části turnaje, patří mu dělená 37. pozice.

Další Češi hlavně bojují. Třeba Ondřej Lieser a Marek Nový, jejichž výsledek 72 (E) znamená přelom osmé a deváté desítky leaderboardu. Nebýt triple bogey na čtyřparové desítce, mohl na tom být Lieser lépe, ale poslední dobou se mu ztráty více ran na jedné jamce „daří“ hrát často. Jinak by dvě bogey a pět birdie bylo velice solidní vizitkou. Nový chyboval v závěru, ze dvou ran pod parem se vrátil na even.

Pod hranou cutu je i Stanislav Matuš, jehož výkony na předchozím turnaji v Německu byly slibné, tady se ale nedokázal na úvod dostat pod par. Výkon 73 (+1) sestavil ze dvou birdie a tří bogey. Lukáš Tintěra zahrál o jeden úder hůř, čtyři birdie a šest bogey už znamená druhou desítku průběžného pořadí.

Top 10 prvního kola a čeští hráči:

 

Před turnajem
Startovní listina obsahuje šestnáct českých vlajek, z toho čtyři patří ke jménům amatérských hráčů. Zbytek jsou profesionálové, mezi nimiž je Ondřej Lieser startující na základě hráčského statusu, zbytek jsou majitelé divokých karet a zhusta členové týmu Relmost. Na domácí prostředí bude spoléhat šestice slovenských golfistů. Konkurence je opět solidní, hráči usilující o postup na European Tour přes nižší ligu už si rozdali karty a sezona pomalu uzavře první polovinu. V Senici si účastníci rozdělí 160 000 eur (4,39 milionu korun), a to ve stále ještě hodně novém areálu, otevřeném předloni. Hřiště Legend z dílny společnosti Nicklaus Design má par 72, měří 6 309 metrů a česká promotérská společnost Relmost na něm Slovensku představí Challenge Tour v premiéře.

Z českých hráčů dostali pozvánku od promotérské společnosti Relmost profesionálové Stanislav Matuš, Lukáš Tintěra, Marek Nový, Petr Gál, Aleš Kořínek, Daniel Suchan, Adam Rajmont, Filip Juhaniak, Ondřej Špůr, Robert Schovánek, z amatérů Petr Dědek jun. a tři další hráče nominovala Česká golfová federace. Jsou to Vojtěch Mitterwald, Tomáš Návrata a Nicolas Schellong, který bude v 15 letech nejmladším hráčem turnaje. České barvy bude hájit také Filip Mrůzek, který vyhrál kvalifikaci Penati Golf Resortu o jednu z hracích karet a nejlepší Čech průběžného pořadí celé Challenge Tour Ondřej Lieser.

„Čeští hráči nedostali nikdy tolik příležitostí startovat na Challenge Tour jako letos. V rozběhnuté sezóně sbírají zkušenosti. Mělo by se to projevit i na počtu Čechů, kteří projdou cutem. Letošní maximum byli dva hráči, uspěli minulý týden v Německu,“ dodává David Trunda, generální ředitel Relmostu.

Přehled českých hráčů:

 

Odkazy: … Penati Golf ResortHřiště na satelitní mapě … Stránky turnajeOrder of Merit

.