Daly kolapsem opět bavil publikum

16.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
John Daly

„Překrásný chip,“ řekl John Daly, když byl požádán o komentář k vlastnímu výkonu na třetí jamce hřiště v Innisbrooku. A měl pravdu, z pětadvaceti metrů poslal míč na třicet čísel k praporku. Tak nějak ovšem pominul, že jistý závěrečný putt byl už jeho desátou ranou na tomto čtyřparu.

Je to takové malé jubileum, ale v těchto případech se výročí musí počítat po pěti, protože není tak časté, když někdo rozšiřuje podobnou statistiku. Tak dost napínání – ve druhém kole Tampa Bay Championship se po patnácté stalo, že Daly zahrál na jedné jamce deset nebo více ran. Stálo ho to samozřejmě cut.

Šestačtyřicetiletý golfista toho má za sebou pochopitelně mnoho. I mimo hřiště, ale tohle je vysloveně sportovní projev jeho povahy. Ta mu po zkažené ráně hybridem zavelela zkusit se zachránit z pozice mezi stromy vyhrávkou na fairway. „Jakmile se rozhodnete, už nelze vrátit se na odpaliště,“ pronesl později. Nebylo to dobré rozhodnutí.

Druhá Dalyho rána trefila kmen a odrazila se zpátky do tak hluboké trávy, že musel dropovat. Čtvrtou ranou ťukl do stromu znovu a míč se vrátil poblíž místa, odkud hrál předtím. Američan tentokrát usoudil, že je hratelný, ale nedokázal ho vyhrát, a tak dropoval podruhé. Jeho sedmý úder skončil v roughu, odkud se konečně dostal na dohled greenu. Zbytek příběhu už je popsán na začátku tohoto textu.

Jelikož už měl na kontě bogey z jedničky, s přívažkem sedmi ran navrch posbíral Daly ještě dvě bogey a double bogey, kompenzované dvojicí birdie. Výkon 81 (+10) znamenal celkové skóre +11, devět ran za cutem.

Naposledy předvedl takové představení předloni na Australian Open. Na pětiparové jedenáctce by býval hrál už šestnáctou ránu, nebýt toho, že mu došly míče. Vrcholným představením muže, jenž se takto prezentoval už i na třech majorech vyjma Masters, zůstává Bay Hill 1998, kde zahrál ve finálovém kole šestkrát po sobě trojkou dřevem do vody na pětiparové šestce a zapsal na ní 18.

Přestože Daly nemá výkonnost na to, aby ho udržela na PGA Tour, vzhledem ke své vynikající minulosti dostává nadále turnajové pozvánky. Při pohledu na to, jak po svém pátečním výkonu rozdává autogramy, bylo srozumitelné, proč tomu tak je.