Daly hrál poprvé v životě 90

15.03.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

John Daly

Nejhorší kolo kariéry se u Johna Dalyho dalo tak nějak čekat. Psát o tomto Američanovi, že svého času proháněl Tigera Woodse a že svůj život zároveň rozdělil mezi golf a klasické neřesti jako alkohol, drogy a podobné kratochvilné zábavy, je povinné opáčko. Stejně jako fakt, že sedmačtyřicetiletého muže bez karty na PGA Tour skoro každý pořadatel rád pozve, protože jeho hra nenudí.

Tak tomu bylo i na Valspar Championship, kde Daly zase jednou prošel v sinusoidě výkonnosti spodní úvratí. Druhé kolo a 90 ran. Smutný osobní rekord. Rekord s historkou i s racionálním vysvětlením. Tím druhým je postrach všech golfistů světa: yips.

„Když vás to přepadne, není to žádná zábava,“ ulevil si. Už ve čtvrtek nasázel v Innisbrooku 33 puttů, přičemž hrál 74 ran a ještě držel naděje na cut. V pátek už to ale bylo 37 puttů a s tím se na úspěch nedá pomýšlet. Třikrát trojputt a také čtyřputt na druhé jamce.
S cukaturou v rukou se Daly potýkal již dříve a teď se svěřil, že v minulém týdnu se mu yips vrátil na poslední devítce turnaje v Portoriku, kde to ještě ustál na 72 ran. „Když hrajete putt zleva doprava a přehrajete o tři stopy, vypadáte jako idiot,“ posteskl si.

Naneštěstí nic z toho, o čem Američan hovořil, není vysvětlením pro jeho počínání na šestnácté jamce. Byl to šestnáctý případ, kdy do jeho zápisu u jedné jamky spadlo dvouciferné číslo. Tentokrát 12.

Začalo to třemi míči odpálenými do jezírka. Ten první z týčka, další dva trojkou dřevem z drop zóny. Další ranou trefil Daly levou část fairwaye a zdálo se, že je z trablů venku. Nebyl.

Následovala sedmička železo naopak zcela doprava, pitch do bunkeru, vyhrávka přes celý green a chip, první vydařený úder, po němž se míč zastavil asi půl metru od praporku. „Tak jsem doklopýtal ke dvanáctce,“ řekl později suše. „Byl to jeden z těch dnů, kdy nic nedopadne dobře,“ dodal ještě. „Když trefíte bunker, tak se míč zaboří. Když ho máte na fairwayi, skutálí se do divotu. Když jsem zkrátil rány, šlo to doleva, když jsem dal svou normální ránu, byl z toho push. Takový problém jsem ještě nikdy neměl.“

Teď si dá oddych a pravděpodobně místo startu na Chitimacha Louisiana Open, patřícího do Web.com Tour, dá přednost odpočinku a pokusí se odstranit problémy s yipsem. „Zavolám někomu, kdo je také měl,“ potvrdil.

Za svým nejhorším výkonem na jedné jamce zaostal Daly o šest ran. V roce 1988 hrál na Arnold Palmer Invitational 18, tehdy na šesté jamce skončilo ve vodě dokonce šest jeho balonů. Pokud jde o předchozí negativní rekord na kolo, bylo to 89 ran z British Open 2008 na hřišti Royal Birkdale.

 

.