Další ztráta Masters: Mickelson

12.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Phil Mickelson

Jsou úspěšné série různého významu a kvality, různé délky. Ta, kterou předvedl Bubba Watson na druhé devítce, znamenala trhák do vedení po šestatřiceti jamkách. Pozoruhodná je i proto, že obsahuje dvě jamky kritické části hřiště Augusta National, pověstného Amen Corner, dvanáctku a třináctku. Američan na nich zapsal birdie, pak ještě další tři a stlačil skóre na -7. Druhý v pořadí Australan John Senden na něj ztrácí tři údery.

Druhý turnajový den přinesl totéž nejlepší skóre jako první: 68 ran (-4). Tentokrát ho dosáhli čtyři hráči – lídr Watson, druhý Senden, dále Dán Thomas Björn, jenž se dělí o třetí pozici, a Američan Jim Furyk, momentálně na dělené sedmé. Naopak Bill Haas, jenž s ním vedl po čtvrtku, se zhoršil o deset úderů a propadl se až na 26. příčku.

Zhoršil se i obhájce titulu Adam Scott, ale jen o tři rány a udržel se na třetím místě společně s Björnem, Švédem Jonasenm Blixtem a Američanem Jordanem Spiethem. Australan se dostal z útlumu, v němž byl po třech bogey na úvodních pěti jamkách. Skóre na denní even par vyspravil díky trojici birdie na jamkách 12, 13 a 15. Také on tedy zaútočil, když procházel Amen Corner.

Další slunečný a částečně větrný den v Georgii přinesl, co všichni znají: stačí drobnosti a rozdíly mezi dobrým a špatným výsledkem rychle rostou. „Když si dál budu věřit a bavit se, může to vytvořit rozdíl mezi stavem, kdy jste pod tlakem, a kdy máte úsměv na tváři,“ vystihl situaci Senden, jenž v předchozích čtyřech startech na Masters pouze jednou prošel cutem. „Na tomhle hřišti je to jako na houpačce,“ dodal.

O tom se mohli v pátek přesvědčit mnozí. Mimo jiné i trojnásobný vítěz Phil Mickelson, ten právě s ohledem na svou bohatou úspěšnou historii na prvním majoru. Od roku 1997 se mu nestalo, že by neprošel cutem, až letos. Naplnily se tak jeho obavy, s nimiž do letošního ročníku šel. „Tak to je, když hrajete soutěžní golf a mentálně na tom nejste tak, abyste ho mohli hrát. Tak jsem na tom byl já,“ konstatoval hráč, jenž dosáhl výkonů 76 a 73. Při triple bogey na tříparové dvanáctce dvakrát honil míč mezi protilehlými pískovými překážkami, předvedl rovnou tři bunker shoty a až tím třetím se dostal na green.

Po absenci Tigera Woodse je to pro turnaj další ztráta. Navíc Mickelson není jediný favorit, kdo neprošel cutem. Na prvním nepostupovém skóre +5 skončili i Angličan Luke Donald, jenž svůj osud zpečetil bogey na sedmnáctce, Španěl Sergio García, který ztratil po ráně dokonce na poslední i předposlední jamce, a další. O tom, jak zrádné to v Augustě je, se přesvědčil Australan Mark Leishman. Jako první muž turnaje se dostal na -5, ale od čtvrté jamky do patnácté ztratil plných deset ran a skončil rovněž.

Lídr neriskuje

V kontrastu s tím vyniká Watsonův výkon. „Tady to nikdy není snadné,“ začal opatrně hodnocení předloňský vítěz. Ještě měl v hlavě bogey z osmnáctky, kde mu druhá rána odskočila mezi diváky, a přestože to vypadalo, že se odtud zachránil, nezvládl krátký putt. „Je to velká zkouška golfového umění,“ dodal.

Že v ní obstál navzdory dvěma bogey (to první na devítce), dokázal zmíněnou sérií pěti birdie. Začalo to na tříparu číslo 12, kde bylo navrtáno rovnou za bunker, ale lídr zvládl poslat balon z týčka na metr od jamky. Na pětiparech 13 a 15 se dostal druhou ranou na green a na šestnáctce, tedy dalším tříparu, trefil devítkou železem přesně tu část greenu, odkud se míč skutálel do strany opět na metr k praporku.

„Vystihl jsem dobře pár brejků,“ přitakal později muž, jenž se při uvedené ráně ze šestnáctky zakousl radostí do shaftu hole. „V takových chvílích si neuvědomujete, že vytváříte nějakou sérii, nevnímáte, jak se ta birdie vrší, prostě jdete plně soustředěni za další ranou,“ vystihl pětatřicetiletý golfista.

Donald, jenž strávil s Watsonem oba dva dny ve společném flightu, ocenil hru vedoucího muže takto: „Nemyslím, že by za tu dobu zkazil ránu. Těží z délky svých ran a umisťuje míče do správných pozic. Ani nijak neriskuje a když měl v ruce wedge nebo sand wedge, ohrožoval pin pozici.“

.