Další zranění a Kimova hvězda hasne

22.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Možná jsme svědky vyhasnutí nedávné superstar, možná si jen počkáme na její nové zažehnutí. V každém případě to jméno zmizelo z předních příček leaderboardů a jen tak se na ně nevrátí. Anthony Kim si dává na čtyři až pět měsíců zdravotní přestávku.

„Jsem zklamán, protože jsem se snažil dostat svou hru na někdejší úroveň a zranění mě srazilo zpátky,“ uvedl v rozhovoru pro oficiální server PGA Tour stále ještě mladý Američan, jenž má v šestadvaceti letech na kontě tři tituly ze zámořského okruhu. Ten poslední je už ale přes dva roky starý.

Od Houston Open 2010 neprošel Kim 19 cuty při 42 startech, čtyřikrát z turnaje odstoupil a dvakrát byl diskvalifikován. Teď se navíc přidaly zdravotní potíže. Má zánět v levém předloktí a od Texas Open, kde při ráně v roughu trefil kámen, jej bolí pravé zápěstí.

Kalifornský rodák usídlený v Texasu podstoupil vyšetření na klinice v Clevelandu u lékaře, jenž mu před dvěma lety dával dohromady těžce pochroumaný palec. Doktor Thomas Graham tentokrát nechce problémy svého pacienta řešit operací, ale soustavnou léčbou. „Mým cílem je vrátit se na konci roku, abych se plně připravil na sezonu 2013,“ dodal hráč.

Znamená to mimo jiné, že se opět nezúčastní Ryder Cupu, v němž před čtyřmi lety slavně debutoval coby člen vítězného týmu. V té sezoně vyhrál dva turnaje a skončil sedmý na The Open. Všichni mu předpovídali velkou budoucnost a když se předloni připomněl třetím místem na Masters, nic ještě nenasvědčovalo tomu, co přijde.

V této sezoně z deseti turnajů vydělal Kim pouze 33 tisíc dolarů ze dvou úspěšných cutů, což jej řadí na 215. místo finančního žebříčku, a ve FedEx Cupu je až ve třetí stovce. Letos vyprší jeho dvouletá automatická karta na PGA Tour. „Nechci hrát golf tímhle způsobem. Nemám z toho radost a nehraju o vítězství,“ prohlásil.

Kdo by to řekl před šesti lety. Při svém prvním profesionálním startu v domácím prostředí Texas Open zahrál Kim ve finálovém kole 65 ran a stal se mladickým prominentem, jehož samozřejmě neminula ani nálepka „Nový Tiger“. Však se také stal druhým Američanem po Woodsovi, jemuž se podařilo vyhrát dva turnaje v jednom roce před pětadvacátými narozeninami.

A jeho dva roky na Masters jsou nezapomenutelné. V roce 2009 se sice dělil až o konečné 20. místo, avšak zapsal se do historie rekordem v počtu birdie na jedno kolo – ve druhém jich do skórkarty nasázel jedenáct. A jeho závěr v roce 2010 (birdie – birdie – eagle – birdie) má Augusta National ještě v živé paměti.

Jenže přišly bolístky. Krom zmíněných měl Kim ještě problémy s ramenem v roce 2009. „Ta zranění měly hodně špatný vliv na můj švih,“ postěžoval si v únoru. A teď ho trápí další. „Z toho, jak jsem nehrál dobře, plynulo velké zklamání. Připadalo mi, že marním čas, a to není nic pro člověka jako jsem já,“ připomněl své nikdy neskrývané ambice. Nezbývá než počkat, až zdravý Kim ukáže, zda budou někdy naplněny.