Další americké ceny pro Donalda. Vystřídá i Furyka?

25.10.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jim Furyk, Player of the Year 2010

Vardon Trophy je určena pro hráče s nejnižším ročním průměrným skóre na PGA Tour. Za letošní sezonu ji získal Luke Donald. Ten si v neděli vydobyl prvenství i ve finančním žebříčku US PGA Tour 2011 a v bodování PGA of America mu patří titul Hráče roku. Ten uděluje i samotná Tour a její ocenění má největší váhu. Má šanci třiatřicetiletý Angličan?

V tomto případě se hlasuje. Původně mělo být jméno vítěze oznámeno už tento týden, ale příslušný výbor se v pondělí usnesl, že termín se prodlužuje, aby mohly být zohledněny výsledky z nadcházejícího HSBC Champions.

„Udělali jsme si krátké resumé a zjistili jsme, že výsledky z tohoto turnaje mohou být významné pro rozhodování,“ vysvětlil posun Andy Pazder z řídicího orgánu. Nadcházející podnik z minisérie World Golf Championship se loni hrál ještě před závěrem amerického okruhu, tentokrát se koná později.

Rozhodování je letos těžké. I proto, že výsledková listina eviduje šest dvojnásobných turnajových vítězů. Posledním, kdo se do této sorty zařadil, je právě Donald, jenž zatím na druhé straně Atlantiku posbíral všechy výroční pocty.

Je teprve druhým Angličanem, komu se podařilo ocenění americké PGA si vysloužit. Donaldovým předchůdcem není nikdo jiný než Nick Faldo, jenž konkurenci takto předčil v roce 1990. Titul se uděluje od roku 1948.

Donald udeřil v pravý čas. Když Webb Simpson na předposledním turnaji zámořské sezony jeho vedení v money listu ohrozil (a pak mu ho opravdu sebral), přihlásil se Angličan na poslední chvíli do Lake Buena Vista, vyhrál tam a vzal si od Američana prvenství zpět.

Touto výhrou se držitel titulu z Match Play Championship dostal na 60 bodů, zatímco Simpson, rovněž dvojnásobný vítěz na letošní PGA Tour, jich nastřádal 56. Třetí skončil ziskem 48 bodů další Američan Nick Watney.

Na post světové jedničky se Donald vyšvihl úžasnou vyrovnaností výsledků na vysoké úrovni a tato schopnost mu přinesla i Vardon Trophy. Jeho průměr se zastavil na hodnotě 68,86 rány na kolo. Druhý skončil opět Simpson (69,25) a třetí americký veterán Steve Stricker (69,36).

Při svých 19 startech na podnicích, započítávaných do americké série, skončil Donald čtrnáctkrát v nejlepší desítce. Přesto mu to na udělení nejočekávanějšího titulu nemusí stačit.

Na volbu vrhají letmý stín neutichající kritici nejlepšího světového hráče podle všech možných bodových hodnocení za to, že nemá na svém kontě major titul. Ovšem z uchazečů o titul Player of The Year od PGA Tour se letos jedním ze čtyř velkých výher může pyšnit jedině Keegan Bradley, nedávný vítěz turnaje Grand Slam of Golf. Ještě před týdnem byl favoritem na Hráče roku právě on, vítěz PGA Championship.

NA HSBC Champions budou startovat Bradley, Watney a Mark Wilson, další z letošních „double šampionů“. Posledním je Bubba Watson, ale tomu se velké šance na úspěch v hlasování nedávají, to by spíš mohl po případném šanghajském triumfu uspět Bill Haas, vítěz FedEx Cupu.