Čtyřicetiletý nováček PGA Tour Christian: fotbal, kriket, no a pak třeba i golf

17.01.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Gary Christian na Sony Open, svém prvním turnaji PGA Tour

„Vyhrát The Open? Možná. Lákavé. Ale radši bych dal vítězný gól ve finále mistrovství světa ve fotbale.“ Svatokrádežná slova, navíc vyslovená na americké půdě. Ovšem slynula z úst Angličana, takže se dají pochopit. Autorem je Gary Christian, čtyřicetiletý debutant na PGA Tour. Ten gól nikdy nedá, zato o Claret Jug by si ještě zahrát mohl.

Na krásy Londýna by přísahal, ale vrátit natrvalo by se nechtěl. Odrodilec, který ale ani Ameriku nijak „nežere“, se golfem živí z nutnosti. Sám o sobě sarkasticky říká, že nic neumí pořádně, a tak možnost profesionalizovat se přijal tak trochu z nouze. Už je to skoro patnáct let.

Zpočátku Christiana golf neuživil, objížděl třetiligové soutěže, a přestože v roce 1999 nakoukl do Nationwide Tour, zase z ní vypadl a vrátil se až po šesti letech. To už byl úspěšnější a loni si dokonce zajistil postup mezi elitu díky devátému místu v konečném finančním žebříčku.

Co je to vlastně za borce, když ho představa startu na British open nechává chladným? Narodil se v Carshaltonu, jižním předměstí Londýna, ale fandí Liverpoolu. To mu na druhou stranu nebrání označit za oblíbeného fotbalistu Cristiana Ronalda, jenž před odchodem do Realu Madrid sloužil konkurenčnímu Manchesteru United. A ve Spojených státech se usídlil v alabamském městečku zvaném Chelsea…

Zmatek nad zmatek. Golf by asi neoznačil za svou lásku, i když ho hraje od tří let. Svůj vztah k němu vyjádřil jinak. Své syny pojmenoval po Nicku Faldovi a Sandym Lyleovi. Ale možná, že to nebylo z oddanosti ke hře, spíš prodloužil rodinnou tradici. Jeho samotného pojmenoval otec po Garym Playerovi a bratr získal křestní zase od Leeho Trevina.

Christian se ještě za Atlantikem po maturitě živil dva roky jako úředník a vyměřoval lidem penzi. „Vydržel jsem díky tomu, že jsem to měl z kanceláře blízko do hospody, kde jsem si prodlužoval čas na oběd,“ prozradil na sebe.

Pak se najednou ocitl v Auburnu a na tamní univerzitě vystudoval masovou komunikaci. Golf hrával, ale na vysoké škole ho ještě nenapadlo věnovat se mu intenzivně. V těch letech si ale oblíbil americký fotbal a přišel o kus svého „britství“.

Po absolutoriu v roce 1995 nezískal práci odpovídající své kvalifikaci a zkoušel se uživit všelijak. Ještě teď dokáže odvyprávět pár historek z období, kdy si na chléb vydělával podomním prodejem nožů. Tuhle práci provozoval ještě při svých profi začátcích.

Teď je tedy Gary Christian členem PGA Tour a naskýtá se mu možnost vydělat si víc než na nižších okruzích. Při svém debutu na Sony Open si počínal průměrně. Na havajském Waialae předvedl v prvním kole eagle, ale dvě kola za 73 ran dala skóre +6 a s tím se cutem projít nedalo. Takže zatím nula peněz.

Taková věc není nic, čím by se chtěl svérázný čtyřicátník stresovat. Ostatně, čím déle vydrží na velkém okruhu, tím déle bude odkládat splnění svého snu. Rád by se připojil k populární Barmy Army, což je skupina zarytých fanoušků kriketu, a vydal se s ní na turné po Austrálii, když tam Anglie hraje prestižní sérii The Ashes. A pak že v sobě zapře Angličana…