Čtrnáctiletý na US Open

12.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Andy Zhang

„Cože? Celá tahle šatna je moje?“ zeptal se mladý chlapec pořadatele. Nemohl uvěřit tomu, že získává takový komfort. Účastníci US Open ho v Olympic Clubu mají. A on se členem startovního pole stal, přestože je mu teprve čtrnáct let. Jmenuje se Andy Zhang (tedy Čang podle svých rodičů), pochází z Číny, ale do školy chodí ve Spojených státech a v úředním styku používá americkou variantu svého jména, přepsaného do latinky.

Aha, a proč tolik povyku kolem něj? Stal se totiž nejmladším hráčem druhého majoru sezony po druhé světové válce. Američan Brandt Snedeker a Angličan Paul Casey se odhlásili pro zranění a uvolnili místo, na jaká se čeká a o něž se hraje kvalifikace. A právě v jedné její části Zhang uspěl tak, že se dostal na samý vrchol listiny čekatelů.

Ona ta šatna nebyla úplně celá jeho. Sám se v ní jen ocitl, ale nevšiml si jmen hráčů, kteří ji s ním také budou používat: Tim Clark, K.J. Choi, Stewart Cink, Alex Čejka. Nikdo se na něj pro ten zmatek nezlobil. „Když mi zavolali, byl jsem celý bez sebe,“ přitakal Zhang a jeho caddie Christopher Gold dodal: „Málem jsem se rozplakal.“

Mladý Asijec byl v seznamu čekatelů druhý za univerzitním mistrem Texasu Jordanem Spiethem, takže jedno odhlášení by mu mezi elitu nepomohlo. Ale Snedeker si pošramotil žebra a Caseymu se vrátily problémy s ramenem, které ho provázejí celou sezonu.

A tak se nejmladší golfista ze všech, kteří se utkají o prestižní titul, ocitl na sanfranciském hřišti a vydal se trénovat ve společnosti vítěze Masters Bubby Watsona. Gold mu k tomu musel dát odvahu: „Proč ne? Teď můžeš hrát s kým chceš!“

Ano, jakmile je mezi startujícími, žádná hierarchie není, Zhang jde do hry se všemi jako rovný s rovným. I když si na to musí zvykat. „Neumím si představit lepšího, s kým bych šel hrát,“ vyslovil se obdivně k Watsonovi.

Jeho angličtina je už dobrá, na Floridu se přestěhoval jako desetiletý. Má na kontě několik výher v juniorských turnajích. „Moje mamka přestala pracovat, když mi bylo osm, aby mě mohla podporovat,“ vysvětlil Andy, že rodina se rozhodla vsadit na jeho talent. „Bez ní bych tu nebyl.“ Li Chuej najala pro syna korejského trenéra a výkonnost začala růst.

A tak se sotva odrostlé dítě ocitlo mezi dospělými, doprovázeno caddiem a matkou, zatímco otec musel zrovna odcestovat do Číny. Jen syna poučil, aby nedělal ostudu. A pokračovatel rodu si musí zvykat. Než se osmělil vzít si energetickou tyčinku, nejdřív se zeptal, jestli je zdarma a také pro něj.

Před Zhangem byl nejmladším účastníkem US Open Američan Tadd Fudžikawa, jemuž bylo 15 let a pět měsíců, když v roce 2006 soutěžil na hřišti Winged Foot. Před rokem 1945 se účastníci neevidovali s takovou pečlivostí, ale znalci tvrdí, že mladčí hráč než čtrnáctiletý Číňan nehrál tento velký turnaj ani předtím.

 

foto www.imgjuniorgolftour.com