Crowne Plaza Invitational

26.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Crowne Plaza Invitational at Colonial, Colonial CC, Ft. Worth, Texas
(22. – 25. 5. 2014, časový posun: -7 hodin)


Adam Scott

Neděle – finálové kolo a play-off
A je jasno. Král ukázal, co umí, a dal najevo, že vlády se jen tak vzdát nehodlá. Australan Adam Scott vyvrátil spekulace o tom, že post světové jedničky mu spadl do klína a tak docela mu nepatří. „V mnoha ohledech je to zadostiučinění,“ potvrdil. Nejprve se propracoval do vedení a když se o něj v konečném účtování po dvaasedmdesáti jamkách byl nucen podělit s Američanem Jasonem Dufnerem, přenesl si formu i do play-off. K rozhodnutí bylo zapotřebí tří dodatečných jamek. Nejprve oba duelanti zahráli osmnáctku v paru, pak na sedmnáctce vystřihli birdie. S návratem na finálovou jamku totéž dokázal už jen Scott, zatímco Dufnerův par nestačil. „Byl to velice zvláštní týden,“ ulevil si vítěz

Scott se do čela světového rankingu dostal v minulém týdnu, aniž by absolvoval jediný soutěžní úder. Stalo se tak přepočtením bodů, jichž se nedostává Tigeru Woodsovi, protože pro zranění nehraje. Australan byl po celé čtyři dny ohrožován Švédem Henrikem Stensonem, jenž hrál turnaj v anglickém Wentworthu. Neustále tvrdil, že na takové soupeření se nedá mysle, že je důležité koncentrovat se na výkon. V závěrečném dějství se mu to nepovedlo až tak dokonale, protože hrál mimo jiné i double bogey na čtyřparové devítce, nicméně zahrál 66 ran (-4) a společně s Dufnerem se jejich skóre zastavila na hodnotě -9. O třetí místo se se ztrátou jednoho úderu podělili Američan Nicholas Thompson a Švéd Freddie Jacobson. Ani jeden ze čtyř sobotních lídrů svou výhodu nezúročil.

Jedenáctý titul na PGA Tour znamená pro třiatřicetiletého muže zároveň zisk takzvaného Texas Slamu. Scott vyhrál jako první golfista v historii všechny čtyři turnaje konané v tomto státě. „To je pěkné, třeba se v kariéře propracuju ještě k jinému slamu,“ usmíval se muž, jenž přidal čtvrtý titul k těm dobytým na Shell Houston Open 2007, HP Byron Nelson Championship 2008 a Valero Texas Open 2010. „Na druhé devítce jsem musel omezit počet chyb,“ prohlásil. Navíc udržel stoprocentní bilanci v play-off. Vyhrál v  něm zmíněný Byron Nelson i loňské Masters, jímž položil základ k cestě na profesionální vrchol.

Další pořadí: 14. D. Johnson, DeLaet, Spieth, Kirk (-5), 30. English (-3), 38. Oosthuizen (-2), 45. Jones, Snedeker (-1), 51. Furyk (E), 70. Singh (+5), 73. Z. Johnson (+6).

Konečné Top 10:

Video – přehled posledního kola:

 

Sobota – 3. kolo
V okamžiku, kdy pořadatelé vinou nepříznivého počasí přerušili hru, evidoval leaderboard na nejvyšší příčce čtyři jména. Jedno patří Japonci Hidekimu Macujamovi, jenž podal skvělý výkon 64 ran (-6) a dotáhl se na konkurenty, jejichž bilance -7 znamenala dělení o nejvyšší příčku. „Zítra budu určitě nervózní,“ řekl, aniž by věděl, že i po dohrání kompletního třetího dějství zůstane v děleném vedení. „Ale cítím, že moje hra se zlepšuje a tohle je povzbuzující výsledek, zvlášť za těžkých podmínek,“ dodal dvaadvacetiletý golfista. Spolu s ním se o první pozici dělí Američané David Tom, Chad Campbell a Chris Stroud. Brice Garnett se zhoršil na 74 (+4) a propadl se na dělenou pětadvacátou pozici.

Pozici světové jedničky začal silněji hájit Australan Adam Scott, jehož 66 ran (-4) vyneslo na dohled top 10. Vede souboj na dálku se Švédem Henrikem Stensonem, jenž je v akci na BMW PGA Championship v Anglii. „Soustředím se na svou hru. Kdybych se měl starat ještě o tohle, moc by mi to nepomohlo,“ řekl Scott, jenž hrál na první devítce čtyři birdie a druhou absolvoval na samé pary.“Bylo to solidní kolo. Momentálně nehraju žádný perfektní golf, jsem spokojen,“ dodal.

Další pořadí: 11. Scott, Senden, Dufner, Todd (-5), 18. Spieth (-4), 25. Oosthuizen, DeLaet (-3), 50. Furyk, Snedeker, English, D. Johnson (-1), 56. Z. Johnson, Singh (E).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Brice Garnett vstupoval do turnaje jako 101. hráč FedEx Cupu. Kdyby v neděli převzal pocty pro turnajového vítěze, posunul by se do horní třicítky bodového pořadí americké série. K tomu potřebuje udržet vedení, do něhož se nečekaně dostal. Oproti úvodnímu dějství se zlepšil o jednu ránu na 66 (-4) a samostatné první místo mu patří za průběžné skóre -7. O jeden úder za ním se o druhé místo dělí jeho američtí krajané Christ Stroud a Robert Streeb. Ti by se v případě výhry dostali ve FedEx Cupu ještě výš. Stroud je autorem nejlepšího výkonu dne 64 (-6). Autor nejlepšího čtvrtečního výsledku Dustin Johnson si pohoršil, po výkonu na úrovni even par mu patří dělená pátá příčka.

Garnett začal raketově, eagle na pětiparové jedničce se ukázal jako základ jeho zatím stále ještě dílčího úspěchu. Prozradil, že nedávno vyměnil putter, což se ukázalo jako klíčové. „Najednou mám o poznání stabilnější ruce. Líp to cítím,“ řekl nováček velkého amerického okruhu. Původně měl v tomto týdnu hrát turnaj na Web.com Tour, ale získal možnost hrát mezi elitou a zatím drží šanci za pačesy. Důvod k radosti má i Australan Adam Scott, jenž se zlepšil na 68 (-2) a s jednou ranou pod parem si vydobyl účast ve finálovém programu. Udrží si tak čerstvě nabytý post světové jedničky, na který se jinak tlačil Henrik Stenson. Švéd hraje turnaj European Tour v anglickém Wentworthu a dělal si z nastalé situace legraci výrokem, že si bude kousat několik hodin nehty, jestli Scott v zámoří uspěje.

Další pořadí: 11. Dufner, Spieth, English, Snedeker (-4), 17. Mahan, Kirk (-3), 23. Todd, Furyk (-2), 36. Senden, DeLaet, Scott (-1), 47. Oosthuizen (E), 60. Singh, Z. Johnson (+1).
Cutem neprošli mj.:
Casey, Išikawa, Na, Stadler, Kuchar, Every, Fowler.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Pět birdie Dustina Johnsona, z toho čtyři na první devítce, vynesly amerického ranaře do čela turnaje, přestože se hraje na hřišti s menším počtem příležitostí těžit z délky úderů driverem. Lídr však skóroval na jednom ze dvou zdejších pětiparů, takže ze svých předností přece jen něco vytěžil, navíc předvedl i vynikající hru železy. „Když trefím trojkou rovnou ránu, všechno je snadnější,“ řekl lídr, jenž se na šestnáct z osmnácti greenů dostal v regulaci a na čtyřparech si často přihrával pouze osmičkou. „Když se dostanu do roughu, je to pak mnohem těžší,“ připomněl, že záchranné rány nejsou jeho silnou stránkou. Na osmnáctce pak proměnil třímetrový nejednoduchý putt do paru, jímž si uchoval vedení. V čele se osamostatnil díky vynikajícímu odpalu na tříparu číslo 16, kde navzdory navrtání blízko vodě Johnson neomylně poslal míč na několik decimetrů od praporku.

O druhé místo se dělí se ztrátou jednoho úderů dvojice dalších amerických hráčů Hunter Mahan a Harris English společně s Timem Wilkinsonem z Nového Zélandu. Zatímco posledně jmenovaný odevzdal stejně jako Johnson čistou skórkartu, v té Mahanově se to hemží různými položkami včetně double bogey z osmnáctky. Poněkud rozháraný byl začátek Adama Scotta, jenž se poprvé představil v akci jako světová jednička. Australan nasbíral na druhé devítce, kde své kolo začal, čtyři bogey. Pak se ale dal dohromady a ve druhé polovině dne zapsal tři birdie. „Byl jsem čtyři nad z fairwaye, což nebylo moc dobré. Naštěstí jsem pak několika putty skóre vylepšil,“ konstatoval Scott. V pátek tedy bude z pozice v sedmé desítce průběžného pořadí a s plusovým skóre útočit na cut.

Američan Scott Brown trefil třicáté eso v osmašedesátileté historii turnaje. Povedlo se mu to sedmičkou železem na třinácté jamce. Radost poněkud snižuje fakt, že celkově hrál 75 (+4), a zároveň že milionová prémie za hole-in-one je tady vypsána až na víkendová kola.

Další pořadí: 16. Singh (-2), 24. Furyk, Todd (-1), 42. Snedeker, Z. Johnson (E), 64. Scott, Senden, Na (+1), 82. Kuchar, Every, Oosthuizen (+2), 99. Kirk (+3), 106. Stadler (+4), 123. Fowler (+10).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

 

Jelikož loňské konečné top 10 bylo ryze americké a jediným cizincem na listině vítězů za uplynulých jedenáct let je Jihoafričan Rory Sabbatini, vyvstává otázka, zda je ve startovní listině někdo schopný takovou převahu překonat. I když se silní evropští hráči přesunuli do Wentworthu, přece jen tu jsou další. Zůstal třeba Angličan Paul Casey, na loňský propad v posledním kole bude chtít dát zapomenout Kanaďan Graham DeLaet a poprvé v roli světové jedničky se představí Australan Adam Scott. Ten se do této pozice přesunul, přestože před týdnem vůbec nehrál, o to větší motivaci bude mít, aby dokázal, že mu přináleží právem. Favorizovaní jsou samozřejmě domácí hráči. Například Zach Johnson, jenž by po titulech z let 2010 a 2012 mohl uzavřít svůj „sudý triptych“. Nebo Matt Kuchar, jenž před rokem vedl po sobotě, v neděli hrál výtečně, přesto skončil druhý, o jedno místo před Johnsonem. Zvítězil totiž Boo Weekley, jenž se takto radoval po více než pěti letech bez titulu, což je důkaz, že podceňovat nelze nikoho.

Znovu se bude hrát o podíly z dotace 6,4  milionu dolarů (přes 128 milionů korun) a tentokrát zřejmě většinou za dobrých povětrnostních podmínek. Teploty by měly šplhat nad dvacítku, ovšem v neděli by se mohla přihnat bouřková mračna s deštěm. To by na hřišti s parem 70 mohlo být důležité. Jsou tu jen dva pětipary (jednička a jedenáctka) a loni se Weekley prosadil přes skórování na tříparových jamkách druhé devítky, kde se na green hraje ze vzdálenosti větší než 170 metrů. Naopak trojpar číslo 4 o délce 226 metrů je postrachem. Je to jediná „krátká“ jamka na PGA Tour, kde se ve dvaašedesátileté historii turnaje nenašel nikdo, kdo by ji trefil jednou ranou. Hřiště měřící 6 587 metrů končí doglegem, na němž jsou stromy, voda vedle greenu a takové množství zrádně umístěných bunkerů, že lze na této osmnáctce ztratit úplně všechno.

Odkazy: … Colonial CCHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.

.