Crowne Plaza Invitational

27.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Crowne Plaza Invitational at Colonial, Colonial CC, Ft. Worth, Texas, USA
(23. – 26. května, časový posun: -7 hodin)

 

 

 

 

Boo Weekley

Neděle – finálové kolo
Pět let a jeden měsíc trvalo, než se Američan Boo Weekley opět ocitl na vrcholu. „Řeknu vám, je to dlouhá doba,“ ulevil si radostně. Ke dvěma po sobě jdoucím výhrám na Verizon Heritage přidal do své kariéry třetí titul na PGA Tour. Zvítězil s konečným výkonem -14 o jednu ránu před Mattem Kucharem a o dvě před obhájcem titulu Zachem Johnsonem. Po odpadnutí i posledního z Kanaďanů Grahama DeLaeta doplňují americkou nadvládu v top 20 hráči jiné národnosti pouze sporadicky, nejvýše je na děleném sedmém místě Jihoafričan Tim Clark.
Ještě po sedmi jamkách byl Weekly na denním paru a držel se na dohled dění v čele leaderboardu. Pak ho vzal na zteč. Zahrál tři birdie za sebou na jamkách 8, 9 a 10, a když se zdálo, že konkurence dostatečně nereaguje, přidal další na třináctce, což je stejně jako osmička trojpar. V tu chvíli uviděl poprvé své jméno na špici leaderboardu. „Říkal jsem si, páni, to budu muset předvést ještě nějaké birdie,“ zasmál se později.
Nestalo se, ale přesná hra železy, tentokrát formou přihrávek, držela jeho výkon po zbytek kola, který absolvoval v paru. A stačilo to. Zahrál 66 ran (-4), tedy stejně jako třeba Johnson či Scott Stallings, jeden z hráčů na dělené čtvrté pozici. Ti, kdož byli na začátku dne na stejné startovací čáře s vítězem, postupně odpadli.
A tempu nestačil ani sobotní lídr Kuchar. Podobně jako Weekly hrál dlouho na úrovni even par a naděje na udržení pozice mu svitla až po druhém birdie dne na dvanáctce. Další ale zahrál až na finálové jamce, kde bylo pozdě pomýšlet na výzvu v podobě zisku titulu, nebo aspoň play-off. Výkon 68 (-2) stačil na samostatnou druhou příčku.
Další pořadí: 22. DeLaet (-6), 26. Merrick, Mahan, Villegas (-5), 31. Cabrera, Val Pelt, Furyk (-4), 35. Kirk (-3), 46. M. Thompson (-1), 54. Laird, Fowler (E), 70. Išikawa (+4), 76. Bae (+6).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Výsledek 69 ran (-1) stačil Mattu Kucharovi k udržení prvního místa, které zaujal po ranní dohrávce, a to s průběžným skóre -11. Ve finále ho bude hájit proti smečce čítající ne méně než čtyři pronásledovatele, kteří za ním zaostávají o pouhý jeden úder. Jsou to jeho američtí krajané Matt Every, Christ Stroud a Boo Weekly spolu s Grahamem DeLaetem z Kanady. Do boje o titul však může ještě zasáhnout víc hráčů, pokud se jim podaří výrazněji skórovat. To v sobotu nikdo zase tak moc neudělal, nejnižší zápis je 65 (-5) v podání Američanů Martina Florese a Tima Clarka, kteří jsou díky tomu v top 10.
Kuchar nejprve předvedl brzy ráno skvělý putt do birdie na šestnácté jamce, kterou den předtím při nuceně přerušené hře opustil po odpalu. Pak dvakrát zachránil par a odešel do klubovny čekat, až přijde řada na jeho finálový flight. V areálu strávil bezmála dvanáct hodin. „Sotva uvěřit, že to ráno patří ke stejnému dni,“ ulevil si pozdě odpoledne. Ve třetím kole zahrál první birdie na úvodní jamce, ale po první devítce byl o ránu v denním plusu. Ve druhé polovině hřiště se mu povedlo aspoň dvakrát výsledek vylepšit.  Mimo jiné na jedenáctce, takže skóroval na obou zdejších pětiparových jamkách. DeLaet v jednu chvíli jeho pozici ohrožoval, ale třemi bogey mezi 13. a 17. jamkou se o pozici lídra připravil.
Další pořadí: 14. Kirk (-7), 24. Mahan, Furyk (-5), 40. Cabrera, Villegas, 35. Fowler (-3), Thompson (-2),  56. Merrick, Dufner, Bae (-1), 71. Laird (+1). Po ranní dohrávce cutem neprošli: Schwartzel, Streelman, V. Singh, Cink, Gay, Daly.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo přerušeno
Pět birdie vyneslo Matta Kuchara do čela průběžného pořadí. Na dvojce se mu málem povedlo zahrát eagle, ale trefil praporkovou tyč přesně v místě, kde zapadá do jamky, a míč se do mezery nevešel, poodskočil o pár desítek centimetrů. „I tak to ale byl dobrý start, na první devítce se mi dařilo,“ řekl. Po 15. jamce však musel hru zdržovanou bouřkami ukončit. Pro tmu bylo přerušeno celé kolo a dohrávat se bude  v sobotu. Totéž, co prozatím vedoucího muže s momentálním skóre -10, se týká ještě další padesátky hráčů. „Žádná legrace, vstávat v půl páté, abych dohrál tři jamky,“ posteskl si Kuchar. Jiní jsou na tom ale hůř. Ne snad co do spánku, ale herní porce. Poslední flighty odehrály jen deset jamek, takže je před nimi skoro celá polovina.
Z těch, kteří mají za sebou šestatřicet jamek, je na tom nejlépe Kanaďan Graham DeLaet. Jeho páteční výkon 67 ran (-3) znamená celkových -9. Jen o ránu horší je momentálně americké trio Josh Teater, Jordan Spieth, Steve Flesch, jenž je spolu s dalšími třemi konkurenty autorem nejlepšího výsledku kola 64 (-8). Pětačtyřicetiletý golfista, jenž tady získal v roce 2004 turnajový titul, hraje o příslušnost k PGA Tour. Loni se po dvanácti neúspěšných cutech zranil a letos startuje teprve potřetí. „Cítím se tady příjemně,“ řekl Flesch, který musí v tomto a třech následujících startech nastřádat 647 510 dolarů, pak mu skončí zdravotní výjimka po operaci ramene. „To přerušení nebylo dobré, na závěrečných třech jamkách jsem se potýkal s driverem,“ poukázal na možné potíže i jiných hráčů, kteří se vraceli do hry, když hlavní dešťový příval pominul.
Na úrovni -8 svých tří krajanů je ještě drží čtvrteční lídr Ryan Palmer a oproti svému výkonu z předchozího dne se tedy de facto nehnul z místa. Platí to ale jen číselně, protože jeho výkon prošel výraznými peripetiemi. Na páté jamce Palmer zahrál double bogey a vzápětí bogey. Po dvanácti absolvovaných jamkách je už však zpátky na denním paru.

Průběžné Top 10 před přerušením druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Čistých osm birdie vyneslo do čela turnaje Američana Ryana Palmera a výsledek 62 ran (-8) znamená náskok jednoho úderu před krajanem Johnem Rollinsem. Ten zahrál stejný počet birdie, ale mezi ně se mu vloudilo jedno bogey na čtyřparové dvanáctce. Zaím to vypadá na zámořskou koalici, protože do kvarteta na třetím místě patří jak další dva domácí hráči Morgan Hoffmann a John Peterson, tak také David Hearn s Grahamem DeLaetem, což jsou Kanaďané a tak vysoko v průběžném pořadí hráči této země nebývají zrovna často. Až ve druhé desítce průběžného pořadí jsou muži dalších národností. 
Palmerovo vedení není nijak překvapivé, protože jakožto zdejší člen tady mimo sezonu hrával dvakrát až třikrát týdně. „Ale nemyslím, že bych se v tréninku dostal pod 65,“ zapátral v paměti lídr. Ale to se tolik nesnažíte. V té situaci jako dnes se snažíte hodně. Když jsem tu se známými, na druhé devítce už se někdy otevírá pivo.“ Majitel tří vítězství na PGA Tour při svém nejnižším osobním skóre na turnaji položil základ úspěchu dobrou prací s driverem. „Vytáhl jsem ho kdykoli to bylo možné a trefoval jsem se s ním perfektně,“ pochvaloval si. Trefil 12 ze 14 fairwají a na 14 greenů se dostal v regulaci. Znamená to, že na trojparech se dvakrát zachránil úspěšným chipem. Poprvé šlo jeho skóre do mínusu na jeho páté jamce, čtyřparové čtrnáctce, kde trefil putt z šesti metrů. Pak přidal další tři birdie v sérii.
Obhájce titulu Zach Johnson zahrál 69 (-1), ale jelikož to bylo jeho šestnácté kolo v Colonialu pod 70 ran ze sedmnácti absolvovaných, hledal spíš pozitiva: „Byl to solidní den, v němž jsem se nevyřadil ze hry. Chtělo to jen pár birdie navíc.“
Další pořadí: 13. Pettersson, Leishman, Huh, Ch. Hofman  (-4), 23. Dufner, Kirk, M. Thompson, Weekley (-3), 40. Stenson, Sabbatini, Merrick (-2), 50. Bae, Išikawa, Fowler, Furyk, Mahan (-1), 72. Laird, Streeelman, Villegas, Schwartzel, Cabrera (E), 103. Gay, Daly (+2), 118. V. Singh (+4).

Top 10 prvního kola:

Bez Tigera Woodse, Phila Mickelsona, Roryho McIlroye, zato s vítězem minulého týdne Baem Sang-moon, řadou letošních turnajových vítězů, obhájcem titulu a vítězem dvou ze tří uplynulých ročníků Zachem Johnsonem a samozřejmě Johnem Dalym. To je letošní „Colonial“, jak je turnaj familiárně nazýván. Někteří zámořští odborníci ale například favorizují Henrika Stensona, mimo jiné vedoucího muže statistiky PGA Tour v trefování fairwají a greenech v regulaci.

Dotace na hráčské odměny činí 6,4 milionu dolarů (asi 130 milionů korun) a když zrovna nefouká jako loni, kdy průměrná výše skóre přesáhla 71 ran, svědčí to tady dlouhým hráčům. Výkony na pětiparech, přestože jsou jen dva, bývají klíčové. Par 70 končí doglegem, na němž jsou stromy, voda vedle greenu a takové množství zrádně umístěných bunkerů, že lze na této osmnáctce ztratit úplně všechno. Délka hřiště je 6 587 metrů. Loni zvítězil Zach Johnson.

Odkazy: … Colonial CC Satelitní mapa hřiště Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

 

.