Compton má v těle třetí srdce a ve sbírce první trofej

28.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Erik Compton

Jedním z nejzajímavějších, ačkoli zdaleka ne nejznámějších účastníků nadcházejícího AT&T National bude Erik Compton. Startuje na sponzorskou pozvánku, kterých dostává poměrně dost, ačkoli není řádným členem PGA Tour. Výhodu oproti jiným mu dává to, že je nemocný.

Jedenatřicetiletý Američan trpí vrozenou srdeční vadou. Když mu jako dítěti zjistili zvětšené srdce, podstoupil jako dvanáctiletý první transplantaci. Ta ale jeho problémy nevyřešila definitivně, a proto podstoupil před třemi lety stejný chirurgický zákrok znovu.

„Díky svému životnímu příběhu jsem dostal poměrně dost příležitostí zahrát si na PGA Tour,“ přiznal Compton, jenž se v minulém týdnu konečně prezentoval jako vynikající golfista vítězstvím na Mexico Open, turnaji z nižší zámořské Nationwide Tour.

Potvrdil tím skvělou sezonu, dostal se totiž na druhé místo finančního žebříčku a výrazně se přiblížil svému sn u – získat plnou účastnickou kartu na „velký“ okruh. „Teď půjdu do dalších podniků mnohem uvolněnější. Hraju profesionálně od dvaceti let a nikdy jsem nevyhrál, což mě až dosud dost tížilo,“ přiznal.

To, že hraje golf, že cestuje na velké vzdálenosti a že dělá všechno naplno, není zdaleka samozřejmostí. „Bývaly doby kdy jsem si přestával myslet, že budu hrát znovu golf, a už vůbec ne na této úrovni,“ vrátil se o několik let zpátky. „Když si vzpomenu, čím jsem prošel a kolik podpory se mi dostalo od lidí kolem mě, zdá se mi to všechno neskutečné,“ dodal.

Compton je typickým „výkyvářem“, který většinou nedokázal dát dohromady tři nebo čtyři vyrovnaná kola. Často končíval turnaj s cutem, až do loňska se jeho výsledky pohybovaly v takové výši, že mu nestačily ani na zaplacení cestovného. Proto není těžké mu uvěřit, když říká: „Tohle vítězství pro mě znamená všechno.“

Teď musí do konce roku udržet pozici mezi pětadvacítkou hráčů Nationwide Tour, která získá právo hrát v sezoně 2012 US PGA Tour.

O jeho nemoci se všeobecně vědělo, nakonec v onom roce 2008 odehrál jediný turnaj, než poznal, že to dál nepůjde a dal na doporučení lékařů, aby se nechal znovu operovat. Divoké karty samozřejmě neodmítal, ale jina nechtěl být brán jako exot. „Kluci mě brali jako běžného golfistu. Ale když jsem na konci hracího dne ulehl, uvědomil jsem si, jaké mám štěstí.“

S transplantovaným srdcem si při fyzické námaze, jakou představuje trénink a čtyřkolový turnaj, nemůže být stoprocentně jist svým zdravím. „Opravdu nevím, jaká mě v životě čeká budoucnost. Ale snad se ještě dočkám vítězství na hlavním okruhu,“ vyslovil Compton přání. Kdyby si formu z Leónu přenesl na Newton Square, dostal by jeho příběh úžasnou pointu.