Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Co nás učí francouzská zkušenost Bubby Watsona

05.07.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bubba Watson

Deziluze Bubby Watsona z návštěvy Francie je stejně racionální jako ji americký golfista na druhou stranu dal najevo přehnaně expresivními slovy. Jedno je ale jisté: golfový svět není a nebude unifikovaný, byť by si to tradicionalisté přáli sebevíc, nebo se snad snažili světové dění zglajchšaltovat.

Pro začátek si zopakujme, že Watson, startující na Open de France na divokou kartu, byl hrubě nespokojen s tím, že diváci kolem hřiště měli v držení mobilní telefony i fotoaparáty, a co víc: používali je.

A teď důležitá okolnost: Le Golfe National bude dějištěm Ryder Cupu v roce 2018 a těžko předpokládat, že se do té doby změní pojetí, s jakým k velkým akcím přistupují pořadatelé. Proto bychom už teď měli tušit: bude to francouzský Ryder Cup.

Watson třeba řekl: „Celou kariéru jsem hrál na US Tour a chtěl jsem poznat jinou kulturu, jiný životní styl, odlišnou atmosféru.“ A z kontextu vyplynulo, že tohle všechno je špatné, nebo minimálně horší než v Americe.

To je ovšem nešťastné zevšeobecnění hned na trojí způsob. Jednak takzvaně neukáznění Francouzi žádným dalším hráčům nevadili natolik, aby si stěžovali, takže Watsonovi může patřit odpověď, že nikomu na této straně Atlantiku nebude chybět.

Je tu další zkreslení: Francie není celá Evropa, ačkoli třeba v Itálii ani v Německu rovněž nepanují žádná striktní pravidla. A když Watson říká, že z „domova“ není zvyklý na takovou benevolenci vůči publiku, neměl by zapomenout, že i v USA zkoušejí někteří pořadatelé povolovat vnášení mobilů na hřiště a že i tam jsou turnaje, pověstné chováním diváků na hranici korektnosti.

Ona totiž opravdu není jen jedna golfová kultura. Loňský Ryder Cup se hrál ve velšském Celtic Manoru a převážně britské publikum přijalo jakési samoregulující chování. Když například novinář vytáhl fotoaparát jinde než na místě vyhrazeném pro média, okamžitě se kolem ozývalo: „No cameras!“

V budoucím dějišti prestižního utkání Evropy a USA se na věc dívají zjevně jinak. „Nemůžete potrestat každého, kdo má s sebou mobilní telefon. Nemůžete pátrat po návštěvnících, kteří s sebou mají fotoaparáty. To by mohlo otrávit lidi, kteří se chtějí přijít podívat na golf, což nechceme,“ řekl ředitel turnaje David Probyn.

To už samozřejmě přestáváme hovořit o nějakých francouzských extrabuřtech, protože tato slova vyřkl Brit. I když zároveň dodal méně citovaná slova, že bude snahou jeho týmu vychovat i tady publikum znalé a uvědomělé.

Watsona vedla samozřejmě frustrace z výsledku (neprošel cutem) a stesk po domově, k němuž se přihlásil. Nesympatie mu patří spíš kvůli tomu, jak přezíravě hovořil po návratu z okružní cesty o francouzských památkách: „ta velká věž“ (Eiffelovka), „ten oblouk“ (Vítězný), „to jak začíná na L“ (Louvre).

Oproti tomu je jeho poznámka o publiku relevantní. Golfista kolem sebe samozřejmě chce mít klid na ránu a veškerá elektronika, navíc necitlivě použitá, tento klid ruší.

Jak ale říká Probyn: „Nemáme 1200 dobrovolníků jako je mají turnaje v Americe. A naši hráči mají rádi, když procházejí hlučícím davem.“ Takže takzvaná jiná kultura, jak ji pocítil Bubba Watson, je jen jiná přirozenost golfu.