LPGA – CN Canadian Women’s Open

26.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lydia Ko

LPGA Tour – CN Canadian Women’s Open, Royal Mayfair Golf Club, Edmonton, Alberta, Kanada
(22. – 25. srpna 2013, časový posun: -8 hodin)

Neděle – finálové kolo
Naprostou převahou nad většinou soupeřek obhájila šestnáctiletá Novozélanďanka Lydia Ko titul a je první amatérkou, jíž se něco takového povedlo, navíc v tak nízkém věku. Obrýlená hráčka korejského původu zahrála na závěr 64 ran (-6) a dostala se na konečné skóre -15. Svým soupeřkám utekla o pět a více ran. „Letos jsem v Austrálii zahrála mínus deset, ale to bylo v prvním kole. Tady jsem cítila o poznání větší tlak, takže za takový výsledek jsem šťastná. Pomohl mi dobrý začátek kola,“ komentovala další úspěch kariéry.
Jediná, kdo s vítězkou alespoň trochu držel krok, je druhá v konečném pořadí Karine Icher z Francie. Ta si odveze výhru, určenou vítězce, tedy 300 tisíc dolarů. Její denní výsledek je 67 (-3), zatímco ve zbytku startovního pole bylo jen dvanáct výsledků těsně pod parem.
O třetí místo se s konečným skóre -9 podělily Američanka Brittany Lincicome a Švédka Caroline Hedwall. Čechoameričanka Jessica Korda byla jednou z těch, které zapsaly plusový výsledek 71 (+1) a klesla na -5, což znamená další umístění v top 10. Němka s českými kořeny Sandra Gal figuruje na konečném 29. místě s bilancí na úrovni even par.
Další pořadí: 7. Masson, Pettersen (-7), 10. Creamer, Korda (-5), 13. Stanford, I. Park (-4),17. N.Y. Choi, Matthew, Hull (-3), 20. A. Mijazato, Kerr, Thompson (-2), 24. Shin  Tseng (-1), 29. Gal (E), 34. Ciganda, Ryu (+1), 38. Feng (+2), 45. Davies (+4).

Sobota – 3. kolo
Nejlepším výkonem dne 64 ran (-6) se na první místo propracovala Caroline Hedwall, jíž dává průběžné skóre -10 minimální náskok před dvojicí Suzann Pettersen, Lydia Ko. Čechoameričanka Jessica Korda se drží skvěle, zahrála 68 (-2) a dělí se o deváté místo. Na lídryni ztrácí čtyři údery. Její bývalá krajanka Sandra Gal, reprezentující Německo, je na dělené 29. pozici se skóre -1.
Po delší době má na kontě pokažené kolo světová jednička Inbee Park. Jen jedno birdie, avšak tři bogey a dokonce double bogey na tříparové jedenácté jamce měly za následek pád z prvního místa až na patnácté. „Moje drivy končily v roughu a z roughu nedáte pořádnou ránu,“ krčila rameny Park. Snad stržena tímto nečekaným neúspěchem si podobně, ba ještě o něco hůř než Jihokorejka počínala její americká partnerka z flightu Cristie Kerr, jež se propadla dokonce na 20. pozici. 
A tak se do popředí dostala jedna z hrdinek Solheim Cupu Hedwall. „V pondělí jsem bylo hodně unavená, ještě v úterý i ve středu. Ale minulý týden mi dal hodně energie,“ vrátila se Švédka k velkému vítězství týmu Evropy, jehož byla členkou.
Další pořadí:
6. Creamer, Icher (-7), 9. Masson, Korda (-6), 13. Thompson (-5), 15. Tseng, Hull, Stanford, Park (-4), 20. Shin, Kerr (-3), 26. N.Y. Choi (-2), 29. Ryu, Gal, A. Mijazato (-1), 32. Ciganda (E), 39. Feng, Davies (+1).

Pátek – 2. kolo
Ani jedna ze tří vedoucích hráček své čtvrteční postavení neudržela pod náporem světové jedničky Inbee Park, jejíchž 65 ran (-5) znamená posun na -8 a dělené první místo s Cristie Kerr. Ta zahrála o ránu horší denní výsledek. O jeden úder zpět se o druhé místo dělí Karine Icher s Angelou Stanford, obhájkyně titulu Lydia Ko si pohoršila na dělenou pátou pozici, ztráta dvou ran však ještě nic neznamená, což si mohou říkat i Paula Creamer a Laura Davies, neboť jsou na tom stejně. Z česky hovořících hráček je na tom lépe Jessica Korda na dělené 12. pozici, ale Sanda Gal se drží solidně, prošla cutem o dvě rány. Do druhého kola nenastoupila Stacy Lewis.
Jihokorejka Park, jež má na kontě už šest letošních výher, zahrála birdie na první i druhé jamce a dodala si kuráže: „Když dám birdie hned na úvod, je to pro mě něco jako talisman. Nikdy jsem nezahrála pod 70, když se mi takhle povedl začátek.“ Své umění osvědčila hned na jedničce přesně mířenou ranou z bunkeru. Její americká konkurentka a zároveň partnerka z flightu si to pochvalovala. „Vždycky je skvělé, když jdete vedle někoho, kdo vás nutí také hrát víc birdie. Cítila jsem se jako ve finálovém kole,“ řekla Kerr. Pro zbytek turnaje si předsevzala neopakovat bogey na posledních jamkách dne, což dopustila v obou základních kolech.
Další pořadí: 8. Hull (-5), 12. Thompson, Korda, Pettersen, Hedwall (-4), 25. A. Mijazato (-2), 34. J. Y. Shin, Gal, Tseng, Feng (E), 51. Ryu, Ciganda (+1), 59. Pak (+2).
Cutem neprošly: Recari, Pressel, Sergas, Webb, Wie, Gulbis, Ch. Kim.

Čtvrtek – 1. kolo
Holanďanka Christel Boeljon, Američanka Angela Stanford a Novozélanďanka Lydia Ko sdílejí vedení turnaje se skóre -5. O ránu zpět je americká dvojice Cristie Kerr a Paula Creamer. Z česky hovořících hráček jsou  Jessica Korda na 33. pozici (E) a Sandra Gal na 78. pozici (+2).
Ko přiznala, že byla nervózní, a bylo to znát i na tom, jak šestnáctiletá obhájkyně titulu mluvila: „Ale myslím, že jsem hrála docela dobře, protože celá skupina hrála dobře, zahrály jsme spoustu birdie a naše hra ve skupině měla dobrý rytmus.“ Ko šla společně s dvaadvacetiletou Kanaďankou Jennifer Kirby a sedmnáctiletou Angličankou Charley Hull. Ta po úspěchu v Solheim Cupu z minulého týdne konstatovala: „Nepřipadalo mi, že jsme nějak mladé, spíš svým způsobem dospělé.“
Další pořadí: 6. I. Park (-3),  10. Davies (-2), 20. Pettersen, Hull, Ciganda (-1), 33. A. Mijazato (E), 59. Thompson (+1), 76. Tseng (+2), 78. Pak (+2), 96. Wie (+3), 113. J. Y. Shin (+4).

Loňské vítězství Lydie Ko bylo tak trochu šokem i pro svět golfu, který miluje své rekordy a jejich překonávání. Nejmladší vítězka LPGA Tour všech dob je opět na startu a bude to mít nesmírně těžké. Některé Američanky budou chtít, byť v sousední zemi, odčinit prohru v Solheim Cupu a ukázat vysokou formu. Hraje například i Stacy Lewis, Paula Creamer i Jessica Korda. Ko je už šestnáct a ačkoli hraje v novozélandských barvách, narodila se v Jižní Koreji a celá enkláva golfistek této země se po odpočinku vrací do hry také, světovou jedničku Inbee Park nevyjímaje. Účastnice, které projdou cutem, si rozdělí 2 miliony dolarů (38,5 milionu korun) na hřišti s parem 72, dlouhém 5 880 metrů.

Odkazy: … Royal Mayfair Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz