CME Group Titleholders

24.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – CME Group Titleholders, Tiburón Golf Club, Naples, Florida
(21. – 24. 11. 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Vítězka vzešla z předposledního flightu a stala se jí Číňanka Feng Šan-šan. Do vedení se posunula poměrně záhy a udržovala si minimální náskok před konkurentkami. Američanka Gerina Piller věděla, že s pomocí birdie na poslední jamce by mohla vyvolat dodatečné play-off, ale nestalo se. Vítězka dosáhla konečného skóre -15 a její největší konkurentka za ní zaostala o jednu ránu. Takovým rozdílem jsou odstupňována i další samostatná místa – třetí obsadila Pornanong Phatlum z Thajska a čtvrté Sandra Gal. Němka českého původu může litovat zkažené soboty, protože jinak má na kontě tři výborná kola, to poslední za 69 ran (-3). „Od svého vítězství doma v Číně jsem získala zpět sebevědomí, pak jsem hrála dobře i v Malajsii a bývala bych si přála, aby do konce sezony bylo ještě deset turnajů, ne dva,“ smála se Feng. „Tady jsem nedala zase tolik puttů, ale moje hra železy byla přesná a díky ní jsem vyhrála.“
Čechoameričanka Jessica Korda naopak závěr pokazila, vinou výsledku 77 (+5) klesla na dělené 47. místo. To ale nic není proti tomu, co předvedla Američanka Natalie Gulbis. Z vedoucí pozice spadla na konec třetí desítky vinou kolapsního zápisu 82 (+10), v němž se vedle jednoho birdie a řady bogey vyjímají také jedno double bogey a jedno triple bogey. 
Na Feng neměl nikdo. Ani Jihokorejka Lee Il-hee nejlepším denním výsledkem 65 (-7), protože už předtím ztrácela. Číňanka dosáhla jen o jeden úder horšího výkonu, což se žádné golfistce z top 10 nepovedlo. Čtyři ze svých šesti birdie měla pozdější vítězka na kontě už po šesti jamkách a definitivu získala na jamkách 15 a 17, kde opět skórovala.
Další pořadí:
5. I. Park ( -11). 6. Kerr, Yoo, S. Lewis (-10), 9. Ryu (-9), 11. Wie (-8), 16. Pressel, Thompson (-5), 21. Matthew, Ko, Nordqvist (-4), 25. Webb (-3), 29. Pettersen, Gulbis (11), 33. N.Y. Choi (E), 47. Korda (+4), 58. Creamer (+9). A. Mijazato nedokončila

Sobota – 3. kolo
Sandra Gal o svůj náskok přišla a ztratila i vedení. A není to jedna hráčka, kdo ji předstihl, ale rovnou tři, a další se dostaly na její úroveň. Místo Němky českého původu převzaly první pozici Američanka Batalie Gulbis a Gerina Piller spolu s Pornanong Phatlum z Thajska. Všechny mají průběžné skóre -11 a náskok dvou ran před další skupinou hráček, mezi nimiž jsou vedle Gal také Stacy Lewis a Lexi Thompson ze Spojench států a Číňanka Feng Šan-šan. Čechoameričanka Jessica Korda předvedla svůj doposud nejlepší výkon na turnaji 69 ran (-3) a posunula se na dělené 30. místo.
„Tři týdny jsem byla mimo a doma v Las Vegas jsem trénovala se svým koučem Butchem Harmonem,“ našla Gulbis vysvětlení pro své zlepšení. „Musela jsem, protože předtím na asijských turnajích jsem nehrála dobře. Vyměnila jsem železa a každý hráč ví, že je to určitý proces, než si zvykne. Butch probral každou součást mé hry a vzal to úplně od základu,“ pochvalovala si jedna z vedoucích hráček. 
Další pořadí:
8. Wie (-8), 9. I. Park, Kerr (-7), 13. Ryu (-6), 20. Webb (-4), 25. Ko (-2), 30. Korda, Pettersen (-1), 52. A. MIjazato (+6), 60. Creamer (+8).

Pátek – 2. kolo
Stále to vypadá hodně dobře pro Sandru Gal, Němku českého původu, která vede už o tři rány před Jihokorejkou Yoo Sun-young na druhém a dokonce o pět před dalšími třemi konkurentkami na děleném třetím místě. Jsou to Američanky Gerina Piller a Cristie Kerr společně s Pornanong Phatlum z Thajska. Kanaďanka Rebecca Lee-Betham, po čtvrtku druhá, vyklidila pozice a propadla se až na dělenou patnáctou pozici. Čechoameričanka Jessica Korda zahrála even par 72 a posunula se výš na dělenou 43. příčku.
Autorkou nejlepšího denního výkonu 67 (-5) je Piller, jako jedna z mála byla bezchybná a zapsala pět birdie, ale Gal navzdory zhoršení o pět ran oproti čtvrtku vůbec neztratila. Jejích 69 (-3), sestavených z pěti birdie a dvou bogey, vyústilo v průběžné skóre -11. 
Další pořadí: 6. Pressel, Nordqvist (-5), 9. I. Park, Feng, Thompson (-4), 15. Ryu (-3), 23. Wie, Ko (-2), 26. Webb (-1), 43. Korda (+2), 46. A. Mijazato (+3), 54. Hedwall (+4).58. Creamer (+6).

Čtvrtek – 1. kolo
Česká stopa ve světovém golfu je zase o něco patrnější, byť znovu prostřednictvím jiné národnosti. Sandra Gal startující za svou první vlast Německo, vstoupila do turnajem výkonem 64 ran (-8), jímž se ujala vedení o jeden úder před Rebekkou Lee-Bentham z Kanady. Druhá českojazyčná účastnice Jessica Korda figuruje takřka na opačném pólu leaderboardu, se skóre 74 (+2) jí patří dělené 56. místo ze 69. účastnic. Korda zaznamenala už na první devítce tři bogey a birdie, druhou obešla za devět parů.
Takový začátek, jakým Gal okamžitě nasadila k trháku, se jen tak nevidí. Osmadvacetiletá rodačka z Düsseldorfu zapsala šest birdie za sebou od desáté do patnácté jamky v sérii zahrnující čtyři čtyřpary, trojpar a pětipar. „Tenhle turnaj je jiný než ostatní, a tak jsem si pomyslela, že budu hrát agresivní a půjdu do toho naplno,“ objasnila svou taktiku. Ta jí nevydržela napořád, měla přestávku složenou ze samých parů a na pětce zahrála bogey, ale právě to jako by ji zase nabudilo. Ze závěrečné čtveřice jamek na třech skórovala včetně devítky, která byla její poslední. Tím se definitivně osamostatnila v čele. „Jde tady jasně jen a jen o vítězství, nic jiného se nepočítá. To jsem měla na paměti a pomohlo mi to hlavně při patování. Začít šesti birdie, to je moc fajn,“ zářila Gal.
Další pořadí: 3. Nordqvist, Feng, Thomspon (-6), 7. I. Park (-4), 13. A. Mijazato, Kerr (-3), 23. Ryu, Webb (-2), 30. N.Y. Choi, Ko, S. Lewis (-1), 40. Pettersen, Wie (E), 56. Korda, Creamer, Stanford, Hedwall (+2).

Ženský zámořský turnajový okruh už sice svou královnu má, stala se jí Inbee Park, ale před vyvrcholením, nebo lépe řečeno slavnostním závěrem, teprve stojí. Elita včetně jmenované Jihokorejky, jejích skvělých krajanek, kompletní světové desítky, hráček českého původu Jessiky Korda a Sandry Gal, zkrátka sedm desítek prvotřídních profesionálek, se dala dohromady podle základního klíče – postup si zajistí tři hráčky z konečného pořadí každého regulérního turnaje LPGA Tour (musí být jeho členkami). Hraje se třetí ročník, předchozí dva měly korejské vítězky: Park Hee-young vyhrála v roce 2011 v Grand Cypress a Choi Na-yeon loni v TwinEagles GC. Obě budou přítomny. Letošním dějištěm je hřiště s parem 72, bude se na něm hrát o podíly z dotace 2 miliony dolarů (40,34 milionu korun).

Odkazy: … Tiburón Golf ClubSatelitní náhled na hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz