ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Čínskou senzaci ocenil i Woods

10.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Stal se větší senzací, než by býval čekal. Nebo než by se bývalo čekalo. Možná mu pomohl nový, vstřícnější Tiger Woods. Možná, ale ne, určitě je to pekelná věc, když čtrnáctiletý hoch hraje Masters. Účast si vybojoval sám, ale k účtování zvanému popularita a publicita musíme samozřejmě připočítat i v posledních letech tradiční náklonnost vedení klubu Augusta National k Asii. Tak či tak, Kuan Tchien-lang (Guan Tianlang) je hitem 77. ročníku turnaje. Uvidíme, co to s ním udělá při hře.

“Mít šanci sem přijet ve čtrnácti letech a vypořádat se s tím jako on, to je prostě neuvěřitelné,” poznamenal čtyřnásobný vítěz turnaje Woods, když s mladým Číňanem absolvoval tréninkové kolo. Ten rozhodně předvedl, jaké umění v něm dřímá. “To není žádný středoškolský golf. Vždyť ještě ani není ve středoškolském věku. Je těžké tomu uvěřit,” připojil Woods, jenž patří opět k velkým favoritům na titul.

Už když se dozvěděl, že v třiadevadesátičlenném startovním poli bude tak mladý golfista, pozastavil se světový hráč číslo jedna nad tím, že Kuan se narodil až po jeho prvním vítězství v Augustě. Obletovaný teenager se svěřil, že má vzpomínky na Woodsovy tituly z let 2001 a 2002, byť byl v té době sotva capart.

Kuanův otec je lékař, matka inženýrka. Středostavovští rodiče vybrali synovi golf, ale nenutili ho do tréninkového drilu. On se projevil jako velký talent. “Nejdůležitější je mít ze hry radost,” pravil dějišti prvního majoru sezony.

Když loni v listopadu vyhrál v Thajsku o jednu ránu Asia-Pacific Amateur Championship, čímž se kvalifikoval na Masters, strhl na sebe tolik pozornosti, že už je na ni vlastně zvyklý. V dějišti turnaje překvapil solidní angličtinou a dostává se mu cti trénovat vedle dalších veličin. Jestliže sedmatřicetiletý Woods by mohl být jeho otcem, Ben Crenshaw i Tom Watson jsou ve věku jeho dědečků. Do tradičního středečního par-3 contestu vyrazí po boku o něco mladšího, ale i tak už pětapadesátiletého Nicka Falda.

“Když mi bylo čtrnáct, nedovedl jsem si představit, že bych hrál Masters, nebo jen prostý turnaj PGA Tour,” zakroutil hlavou dvaačtyřicetiletý Phil Mickelson, jehož nejstarší dcera Amanda je o pár měsíců mladší než Kuan. “Ve svém věku je skvělým hráčem. Nedovedete si představit, jak dobře patuje,” dodal trojnásobný vítěz Masters.

Všichni ocenili i způsob, jakým šel čínský protežé na neznámé hřiště. Woods ocenil přednostní volbu hybridu pro větší množství odpalů. “Trefoval je přesně. Věděl, co dělá, umisťoval míče správně. Byl tam vidět dobrý skauting, dobrá příprava, ale také dobré provedení,” dodal.

Kuan se nebál zeptat se Woodse na spoustu věcí souvisejících s hrou, na jeho vlastní herní strategii a trénink. Že toho spoustu věděl dopředu, označil za samozřejmost. “Pan Crenshaw mi o hřišti dopředu prozradil spoustu věcí a jsem mu za pomoc velice vděčný,” řekl na tiskové konferenci.

Už ví, že když hovoří veřejně, s velkou pravděpodobností přiletí otázka, zda se cítí být starší, než ve skutečnosti je. “Ani ne,” vytáhl naučenou odpověď i tentokrát. “Cítím se být sám sebou.”

Počet přečtení: 1 549
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017