CIMB Classic

28.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

RYan Moore

PGA Tour – CIMB Classic, Kuala Lumpur Golf & CC, Kuala Lumpur, Malajsie
(24. – 27. 10. 2013, časový posun: +6 hodin)

Pondělí – play-off
Jedna jamka, a to osmnáctá, stačila k rozhodnutí. Ryan Moore zahrál birdie a stal se vítězem turnaje. Jeho americkému soupeři Garymu Woodlandovi par 5 nestačil, přitom v základní turnajové části předvedl tady i on birdie. Poté, co oba trefili faiway, rozhodla druhá rána. Moore použil pětku dřevo a byl přesný, zatímco Woodland železem našel rough. Přestože poražený, jenž nebyl na greenu v regulaci, přesně čipoval, Mooreova přihrávka třetí ranou na metr a půl k praporku a následný přesný putt ukončily krátkou prodlouženou.
„Třetí ranou jsem si dal šanci, přesně takové jsem trénoval na drivingu,“ usmál se konečně vítěz, jenž bezprostředně po dohrávce radostí nehýřil. Brzká ranní rozehrávka přilákala dost publika, aby bylo před kým slavit, třetího titulu na PGA Tour si však třicetiletý golfista cení i z jiného důvodu: „Je to teď regulérní fedeycupový turnaj a získat body hned zkraje sezony je skvělé.“ V průběžném pořadí bodové soutěže se Moore posunul na druhé místo za vedoucího Jimmyho Walkera. Naposledy se z titulu radoval loni na Shriners Hospitals for Children Open v rodném Las Vegas, to se ještě započítávalo do Fall Series. „Mám rád podzimní golf, ani nevím proč,“ dodal ještě muž, jenž by se v kariéře rád dočkal rydercupové účasti a nejbližší šanci má na podzim 2014.

Konečné Top 10:

Vídeo – Play-Off:

Vídeo – přehled čtvrtého kola:

 

 

Neděle – finálové kolo
Ryan Moore a Gary Woodland se o titul utkají v play-off, avšak ne v neděli, nýbrž o den později. S padající tmou nebylo možné rozehrávku uspořádat ještě večer.
Hra byla před bouřkou přerušena původně na jednu hodinu, přestávka se však protáhla téměř na tři. Pak se chvíli hrálo, avšak návrat nebezpečí znamenal nové přerušení. Nakonec hráči absolvovali kompletní čtvrté kolo, nicméně Moore i Woodland, kteří dosáhli konečného skóre -14, si pobyt prodlouží, neboť až jejich duel určí vítěze.
Další pořadí: 11. Horschel, García, Cink (-8),  16. Overton (-6), 19. Fowler, Mickelson, Stanley (-5), 25. Macujama, Blixt (-4), 31. B. Watson (-3), 35. Watney (-1), 44. Villegas (+1), 47. Els (+2), 53. Hoffman (+3), 72. Brown (+10).

Sobota – 3. kolo
Návrat Ryana Moorea do čela mohl být razantnější, ale v důsledku chyb v závěru se Američan o první místo dělí se svým krajanem Chrisem Stroudem. Ten dosud čeká na první titul z PGA Tour, loni prohrál play-off na Travelers s Kenem Dukem. „Přineslo mi to cennou zkušenost. Tady se chci hlavně držet svého herního plánu,“ řekl s nadějí Stroud. Oba lídři mají průběžné skóre -12 a náskok jedné rány před dalším zámořským hráčem Garym Woodlandem a Kiradechem Aphibarnratem z Thajska. Páteční lídr Keegan Bradley se oproti předchozímu dnu zhoršil o deset ran na 76 (+4) a klesl na dělené šesté místo. Nejlepší kolo dne zahrál Bubba Watson a díky výkonu 65 (-7) se posunul o devětatřicet míst do top 25.
Bradley se držel až do jedenácté jamky těsně pod parem, ale na dvanáctce, což je nejtěžší čtyřpar malajského hřiště, zapsal double bogey. Místo nápravy přišla další tři bogey, včetně nepříjemného na pětiparové finálové jamce. Útok na jeho pozici se nesl ve vlnách. Ta první vynesla do popředí Strouda, jenž do osmé jamky nasbíral pět birdie a ačkoli tempo neudržel, jeho 68 ran (-4) znamená udržení konsistence v turnaji (předtím 67 a 69).
Druhá vlna dorazila se závěrečným flightem, v němž Bradley strádal a zbylí dva útočili. Jenže Aphibarnrata, v jehož skórkartě byla do té doby tři birdie a eagle z pětiparové pětky, přibrzdilo double bogey na čtrnáctce. I Moore byl bezchybný do jamky číslo 11, pak ale zahrál čtyři bogey a jedno birdie, čímž přišel o šanci vrátit se do čela samostatně. „Bylo to jako dva různé dny,“ komentoval své různé devítky.
Další pořadí:
11. Walker, Mickelson (-7), 16. Blixt, Howell III, Macujama (-6), 24. Overton, B. Watson (-4), 32. Watney, Villegas (-2), 40. Hoffman (-1), 46. Fowler, Els (E), 70. Brown (+8).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Druhým nízkým výkonem a vyrovnaností v kvalitě se do čela posunul Američan Keegan Bradley a vyměnil si pozici s krajanem Ryanem Moore, jenž klesl na samostatné druhé místo. Rozdíl mezi oběma hráči je po polovině turnaje značný, činí celé čtyři rány. „Hřiště mi sedí. Je to tady dost úzké a je nutné držet balon v přímé linii,“ vystihl příčinu svého úspěchu lídr, jenž trefil 24 z 28 fairwayí. Po čtvrtečních 65 zahrál 66 (-6) a dostal se na průběžné skóre -13. Po první devítce (začínal z desátého odpaliště) byl sice ještě na denním skóre -1, avšak pětice birdie ve druhé polovině jeho programu znamenalo posun na první pozici. Moore zahrál pouze na úrovni even par.
Bradleyho náskok je sice nepřehlédnutelným stejně tak výrazná je ale skupina, která se zformovala v top 10 a z níž kdokoli může o víkendu zaútočit. Například další z Američanů Marc Leishman zahrál nejlepší výsledek  kola 65 (-7) is pomocí eaglu z pětiparové páté jamky. Naopak Philu Mickelsonovi se ani ve druhém dnu nepodařilo vymanit z herního průměru. Jeden z nejzkušenějších mužů startovního pole se o ránu zlepšil na 70 (-2), zároveň ale v průběžném pořadí mírně klesl na dělenou 25. příčku.
Další pořadí:
13. Haas, DeLaet (-5), 18. Overton (-4), 25. Howell, Mickelson, Hoffman, Villegas (-3), 33. Walker, Blixt (-2), 38. Fowler (-1), 42. Watney (E), 63. B. Watson, Els (+3).

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Bogey na úvodní jamce, následně dva pary, ale pak velký nástup, který Ryanu Mooreovi vydržel až do konce. Američan zapsal deset birdie včetně toho na závěrečné pětiparové jamce a ujal se vedení výkonem 63 ran (-9). Jeho tempu nikdo nestačil a druhý v průběžném pořadí Keegan Bradley na svého krajana ztratil dva údery, přestože se mu podařilo odevzdat čistý zápis s osmi birdie. Totéž platí o Španělovi Sergiu Garcíovi, jenž zahrál o jedno birdie méně a po úvodním dějství zaujal samostatnou třetí pozici.
Phil Mickelson začal výkonem 71 (-1), což znamená pozici v top 25, avšak nad svým výkonem kroutil hlavou: „Nepamatuju se, kdy naposledy jsem švihal tak mizerně. Nedovedu trefit míč středem hole a nikdy nevím, jestli míč půjde doleva, nebo doprava.“ To, že zachránil solidní číslo, připisuje zkušený Američan práci na greenu. „Patování mi jde,“ přitakal.
Další pořadí: 12. Hoffman, Howell III (-3), 16. Cink, Villegas, Macujama (-2), 21. Mickelson, Fowler (-1), 30. Blixt (E), 44. Stanley, Overton (+1), 54. Walker (+2), 70. Els (+4), 72. Brown (+5), 74. B. Watson (+6).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

S přesunem mužské golfové elity na asijský kontinent vstupují i v americké části do hry těžké váhy. Výběr hráčů je omezený, zvou se golfisté z jednotlivých finančních žebříčků. Na startu budou mimo jiné Phil Mickelson, Bubba Watson, obhájce trofeje Nick Watney či Rickie Fowler, přiletěl i vítěz zahajovacího turnaje sezony Jimmy Walker. Mezinárodní konkurenci jim vytvoří třeba Ernie Els či Camilo Villegas, ale také vítěz z minulého týdne Scott Hend (turnaj Asian Tour na Macau). Jen Tiger Woods oproti loňsku chybí. Všichni, kdo získali pozvánku, se utkají o podíly z dotace 7 milionů dolarů (asi 132 milionů korun).

Loni se hrálo v blízkém Mines Resortu a padaly rekordy, na spadnutí byla i devětapadesátka, ke které se nakonec nejvíc přiblížil sám vítězný Watney ve finálovém kole: 61. Letos se to nečeká, protože turnaj se přestěhoval do míst, kde se v uplynulých letech konalo evropsko-asijské Malaysian Open a hřiště prošlo patřičnými úpravami.  Hraje se na osmnáctce s parem 72, měřící 6 356 metrů. West Course je exkluzivní jak přírodními scenériemi, tak zázemím, pravidelně vítězí v malajských žebříčcích a dobře se umisťuje v celoasisjkých.

Odkazy: … Kuala Lumpur Golf and Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz