Chybující McIlroy a jeho americký kritik

02.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Mladík McIlroy se rozhněval

Ten incident je v mnohém poučný, zajímavý a inspirativní. Říká toho hodně o současném světovém golfu, ale zdaleka ne jen o něm. Není to pouhý příběh dvou načepýřených mužských kohoutů s přehnaně silným egem. A Rory McIlroy, ústřední postava, v něm zdaleka není přísně kladným hrdinou.

Slovní přestřelka severoirského hráče s americkým komentátorem Jayem Townsendem se odehrála na Twitteru. V době, kdy české země ovládl Facebook z valné části jako platforma pro plky teenagerů a jeho dospělejší aspekty si málokdo uvědomuje, svět se „na síti“ rozprostřel do mnohem větší šířky, než si spousta lidí v tuzemsku vůbec uvědomuje.

Chyba dvaadvacetiletého golfisty na Irish Open, která bude pravděpodobně brzy zapomenuta, je jen jedním z mnoha příkladů změny sociálního chování člověka v moderní společnosti. Tweetují se totiž daleko závěžnější záležitosti.

Ale zpět ke golfu. Co se vlastně stalo? McIlroy, letošní vítěz US Open, poslal v prvním kole turnaje na osmnáctce v Killarney ve snaze zachránit se míč do vody a zahrál double bogey, které jej stálo lepší výchozí postavení do dalších dnů. Townsend neváhal a na Twitter poslal hlášku: „McIlroyův course management byl šokující.“

A teď ještě od golfu zase malinko stranou: Townsend pracuje pro BBC a Golf Channel. Byť je zaměstnán zejména proto, že se jedná o bývalého golfového profesionála, je nutné na něj pohlížet jako na novináře. Proto jeho čin vyvolal otázku: smí si novinář, dokonce odborník na danou problematiku, jakožto oficiální osoba dovolit zveřejňovat své názory na stejné téma po pracovní době na soukromé, avšak zároveň dostatečně veřejné bázi?

Odpověď na ni není lehká ani prostá a netýká se zdaleka jen médií a jejích pracovníků. Pokusit se odpovědět má právo každý, kdo se nechá médii informovat a tím i ovlivňovat – každý čtenář, posluchač, divák.

No a nyní definitivně ke golfu. McIlroy – rovněž na Twitteru – takto hněvivě reagoval na Townsendovu uštěpačnost, že tak špatný course management je k vidění na turnajů desetiletých chlapců: „Sklapni, jsi zkrachovalý golfista a tvůj názor vůbec nic neznamená.“

To byla samozřejmě voda na mlýn toho, kdo se do polemiky pustil jako první. Aniž by navázal na záležitost s McIlroyovou špatnou volbou druhu rány a hole, rafnul si Townsend do ještě živějšího masa. Začal se zaobírat spekulací, zda McIlroy teď najme za kedyho Steva Williamse, když tohoto velezkušeného muže propustil Tiger Woods.

A mladý Severoir se chytil, bohužel pro sebe tím nejnešťastnějším způsobem. Vzal celou věc jako útok na svého nosiče holí J. P. Fitzgeralda. „Musím se ho zastat. Je to jeden z mých nejbližších přátel, spolupracujeme spolu už tři roky,“ tweetoval hráč a zatáhl tak do osobního sporu třetí osobu.

Podobně jako jiní sportovci, jimž se nedostává dostatečného poučení o práci médií, měl McIlroy svůj spor předem prohraný. Jeho důsledky se nutně musely projevit v jeho výkonu (skončil 34.) a byť si možná McIlroy mezi přáteli zachoval tvář, u širší veřejnosti mu to na sympatiích nepřidalo.

Townsend svůj útok v rozhovoru pro agenturu Reuters hravě obhájil. Nebo ze situace spíš bravurně vybruslil. „Byla to trochu nešťastná výměna názorů. Za rozumnější považuju dívat se do budoucna a sledovat Irish Open. Viděl jsem tam spoustu pozitivního,“ řekl a otřel se o McIlroye ještě jednou tak šikovně, jak mu to jeho pozice dovolovala.

Avšak poslední „poučení“, které případ poskytuje, nedává dobré vysvědčení ani Townsendovi. V Británii je lidem jasné, že to s McIlroyem nezahrál moc fér. Byla to pro něj až příliš snadná kořist a nalíčená past byla jako od pytláka, který čeká za stromem.

Nicméně Townsend je Američan a do mladého Evropana, kterého jiní, mnohem méně nápadití publicisté začali nabízet za „nového Woodse“, použil k tomu, aby dal ve druhém plánu najevo, že Amerika se nevzdala a současný vzestup evropského golfu bere jako vlnu, která se roztříští, aby dala prostor pro další vzmach Spojených států.

Ano, golfoví žurnalisté přiostřili. Naučili se to paradoxně od kolegů na kauze nevěrného Woodse. Kdo si přečte Townsendovy mírumilovné a golf adorující postřehy z doby před takovými pěti lety, praští ho ten rozdíl do očí.