Championship at Laguna National

04.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Felipe Aguilar

European Tour – The Championship at Laguna National, Laguna National Golf & Country Club, Tampines, Singapur
(1. – 4. 5. 2014, časový posun: +6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Na to, co předvedl Felipe Aguilar na závěrečné devítce, se bude ještě dlouho vzpomínat. Na European se tohle dosud nikdy nestalo. K šesti birdie z druhé poloviny hřiště (předtím měl už dvě) přidal chilský golfista eagle na závěrečné jamce, zkompletoval výsledek 62 ran (-10) a jeho konečné skóre -22 je vítězné. Takovým způsobem se v historii velkého turnajového okruhu k vavřínům nikdo nikdy nedostal. „Je to velice ojedinělé, zvláštní. Je to třešnička na dortu,“ rozplýval se. I když se spousta konkurentů dostala hodně nízko, na to, jakým způsobem finišoval devětatřicetiletý vítěz, nestačil ani jediný. O druhé místo se podělili Američan David Lipsky a Dán Anders Hansen, oba se ztrátou jednoho úderu. Hansen měl v posledním flightu šanci na Aguilarův výkon zareagovat, ale po bogey na šestnáctce zahrál už jen dva pary. Thajec Panuphol Pittarayat, jenž se na první pozici pohyboval tři dny, neudržel tempo a po výsledku 74 (+2) dokonce vypadl z top 10.

Když Aguilar vedl v průběhu třetího kola, trefil na třinácté jamce vodu, hrál double bogey a o pozici přišel. „Celá sobota byla zklamáním,“ připustil. Jak tenká je hranice mezi úspěchem a nezdarem, předvedl v neděli na tříparové sedmnáctce, kde jeho míč z odpaliště znovu málem spadl do vody. Pak se ale dokutálel na tři metry k praporku a Chilan proměnil birdie. Na odpališti osmnáctky se svěřil caddiemu, že by mohl dát birdie a vytvořit tlak na lídra, jeho nosič opáčil, že ta jamka jde zvládnout na dvě. „Fakt, že s tím, jak to trefuju, ji mohu dát na dvě,“ přitakal hráč a když pak přihrávkou skutečně trefil jamku, ještě chvíli nevěřil. „Caddie ke mně doběhl a gratuloval mi, podobně další, pak mi to došlo,“ doplnil Chilan.

Po výhře na Enjoy Jakarta Astro Indonesian Open v roce 2008, kdy byl turnaj také společný pro European a Asian Tour, na stejný úspěch Aguilar čekal. Loni se dostal do tříčlenného play-off na Open de Espaňa, ale na třetí jamce byl prvním, kdo z rozehrávky vypadl. Teď získal v přepočtu 180 530 eur a opět posunul kariéru. Vedle průniku na dohled první stovky světového žebříčku a automatickému prodloužení členství na okruhu získal start na Volvo Golf Champions v příštím roce.

Další pořadí: 11. Pittarayat (-14), 24. Levy (-11), 36. R. Fisher (-9), 38. Wiesberger (-8), 47. Cabrera-Bello (-7), 54. Sullivan (-5).

Konečné Top 10:

Sobota -3. kolo
Bezchybný výkon a tři birdie z pěti na jamkách 15 až 18 vynesly do čela Dána Anderse Hansena, ovšem dosavadní lídr Panuphol Pittarayat se nehodlá vzdát tak snadno a vedení s ním alespoň dělí. Proti soupeřovu výsledku 67 (-5) postavil svůj 69 (-3) a může litovat bogey na předposlední jamce, že se neudržel na prvním místě sám. Takto oba členové nedělního finálového flightu se skóre -16 představují hlavní uchazeče o titul, Nizozemec Robert-Jan Derksen a Američan David Lipsky na dělené třetí pozici ztrácejí dvě rány. Do top 10 se dotáhl také Australan Terry Pilkaridis, jehož nejlepší denní skóre 66 (-6) dorovnal ještě Angličan Craig Lee, druhý muž bez bogey v sobotním zápisu. Ten však figuruje až v závěru druhé desítky průběžné výsledkové listiny.

Po operaci zápěstí Hansen půl roku nehrál a v Singapuru absolvuje čtvrtý start po návratu na scénu. „Dneska jsem míč netrefoval tak dobře jako v předchozích dnech,“ upozornil na to, že za jeho výsledkem stojí hlavně dobrá práce s putterem. Při těžkém navrtání nebylo tak snadné dostat se blízko k praporkům. „Taky bylo o něco víc větrno, takže se svým finišem jsem spokojen. Na zítra se těším, protože rád hraju pod tlakem,“ hodil Seveřan rukavici asijskému konkurentovi. Ten se ovšem nedá. „Když jsem sem přijel, měl jsem za sebou tři nezdařené cuty na Asian Tour. Hra, kterou zde předvádím, mě naplňuje sebedůvěrou,“ prohlásil Pittarayat.

Další pořadí: 11. Vongvanij, Hend (-11), 17. Levy, Lee (-10), 27. Cabrera-Bello, R. Fisher (-8), 39. Wiesberger (-7), 50. Sullivan (-6).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Proti očekávání se Panuphol Pittarayat udržel ve vedení, počet konkurentů dělících se o druhé místo se ztenčil na tři. Thajec sice na pětiparové dvojce zapsal své první turnajové bogey, ale zůstalo jediné a on po výkonu 68 ran (-4) dostal průběžné skóre na -13. O jeden úder za ním jsou Američan David Lipsky, Chilan Felipe Aguilar a také Australan Scott Hend, jenž předvedl nejlepší denní výkon 65 (-7), také s jedním bogey ve skórkartě. Jak může být zdánlivě jednoduché hřiště i zrádné, ukázal Australan Mark Foster, jenž vstoupil do druhého dějství pěti birdie. Nakonec ale těsně neprošel cutem, a to i s přispěním triple bogey na čtyřparové třináctce.

Naopak Aguilar sérií tří birdie první polovinu turnaje zakončil. „Za to jsem rád, protože jsem měl pomalý začátek. Kdyby mi tohle skóre někdo nabídl před dvěma dny, bral bych,“ řekl devětatřicetiletý držitel jediného titulu na European z Malajsie před šesti lety. Ještě o rok starší Hend po čtvrtkuodhadovall, že pokud vydrží podmínky, bude vítězné skóre mezi -24 a -28. Toto tempo se zpomalilo. „Ale nejde přestat skórovat. Je tu spousta dobrých hráčů a já to budu tlačit dál.“

Další pořadí: 15. Levy (-8), 24. Cabrera-Bello (-7), 34. Sullivan (-6), 48. Wiesberger (-5), 61. R. Fisher (-4).
Cutem neprošli mj.: E. Molinari, Aphibarnrat, Kruger, Baldwin, Kapur, Marksaeng, Dyson, Madsen.

Top 10 druhého kola:

Dohrávka 1. kola
Pořadí v první desítce nedoznalo výrazných změn, pouze indický golfista Rahil Gangjee se dotáhl na šestici hráčů se skóre 66 (-6). Druhé kolo ovšem začalo souběžně s dohrávkou, takže kompletní výsledková listina po prvním kole je jen virtuální.

Čtvrtek – 1. kolo (nedohráno)
V době, kdy bylo na hřišti ještě šest flightů, byla hra pro padající tmu ukončena. Nikdo z těch, které čeká páteční dohrávka, neaspiruje na pozici lídra, kde je momentálně Panuphol Pittarayat. Při předchozích letošních startech na Asian Tour zůstal jednadvacetiletý hráč v cutu, o víkendu si nezahrál. Totéž ho potkalo na většině dosavadních startů na European Tour za uplynulých pět let, co se mezi profesionály pohybuje. I letos na Malysian Open, ale na Hong Kong Open obsadil dělené 18. místo. Dosud nikdy se mu ale nestalo, že by zahrál nejlepší kolo dne, ať nyní. Pittarayat postupně přidal do skórkarty devět birdie, to závěrečné na osmnáctce. „Trefil jsem spoustu puttů, některé dost nečekaně,“ přiznal.

Thajcův výkon 63 ran (-9) v takřka nevětrném počasí znamená vedení o jeden úder před čtveřicí hráčů, z nichž jen Scott Jamieson ze Skotska figuruje na žebříčku Race To Dubai. „Bylo by hezké odsud odjet jako vítěz,“ zasnil se. Dalšími, kdo se s ním seřadili na téže pozici, jsou Američan David Lipsky, Jihokorejec Kim Byung-jun a domácí hráč Quicy Quek. Thajské vedení mohlo být dokonce tuplované, protože na pozici lídra byl krátce před koncem také Arnond Vongvanij. Na tříparové osmé jamce, kterou hrál jako předposlední, zapsal double bogey a klesl na dělenou šestou pozici.

Další pořadí (průběžné): 26. Fleetwood (-4), 48. Sullivan (-3), 63. Levy (-2), 85. Wiesberger, Dyson (-1), 112. Baldwin, Kurger (E), 126. R. Fisher (+1), 148. Madsen (+4).

Top 10 prvního kola:

Šest let se turnaj hrál jako Ballantine´s Championship v Jižní Koreji, letos poprvé se přesunuje do Singapuru a hlavně snižuje dotaci z více než dvou milionů dolarů na 1,5 milionu (necelých 30 milionů korun). Australský obhájce Brett Rumford tak bude na stejné startovní čáře jako většina konkurentů, hřiště s parem 72 o délce 7 207 metrů je zcela neznámé. Vyzkouší ho například Rakušan Bernd Wiesberger, Francouz Raphaël Jacquelin, Angličan Ross Fisher, Thajec Kiradech Aphibarnrat a další stálí členové evropského okruhu. Je tu skupina domácích hráčů a další, dvojnásob velká, sestavená z Jihokorejců. Do jejich domovského okruhu turnaj nadále patří.

Masters Course otevřené v roce 1993 designoval Andy Dye a vyhrál si hojně s vodou. Té je tu zapotřebí pro zavlažování, donedávna v oblasti panovalo ukrutné sucho. Předpověď počasí hovoří o dusné výhni a hrozbě bouřek. Koloritem jsou nízko letící letadla, nedaleko se nachází letiště Changi. Fairwaye jsou úzké, rough bude mít dva vcelku nízké, avšak zrádné stupně.

Televizní přenosy z Laguna National má na programu Golf Channel.

Odkazy: … Laguna National G&CCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.