Šest Čechů na Challenge v Německu

06.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Stanislav Matuš

Challenge Tour – Aegean Airlines Challenge Tour by Hartl Resort
(3. – 6. 7. , bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Počtvrté už to nešlo. Stanislav Matuš sice i v posledním dějství útočil na mínusové skóre, leč závěr mu nevyšel a bylo z toho 74 ran (+2). V konečné výsledkové listině to znamená pokles na dělené 32. místo, český golfista skončil turnaj se skóre -3. Pět birdie rozdělil takto: dvě na jamkách + a 3, tři v rozmezí jamek 8 až 10. Jenže mezi tyto úspěchy vměstnal Matuš i bogey a double bogey. Definitivní obrat nastal na pětiparové dvanáctce, kde přišlo druhé double bogey dne, a byl dovršen dvojicí bogey na šestnáctce a osmnáctce.

Výkon Ondřeje Liesera se také zhoupl ve dvou vlnách. První přišla na čtyřparové šesté jamce, kde hrál double bogey a to byl také na první devítce jediný jiný zápis než par. Díky dvěma birdie na jamkách 10 a 12 ztrátu dviu ran dorovnal ale do konce dne ji znovu nabral v podobě dvou bogey. Po tom závěrečném na poslední jamce se Lieserovo skóre zastavilo na hodnotě +7, což znamená v konečném účtování dělenou 61. pozici.

Zvítězil Jihoafričan Jake Roos se skóre -13 o dvě rány před Jasonem Barnesem z Anglie. Němec Bernd Ritthammer na závěr předvedl výkon 65 (-7) a dostal se na dělenou čtvrtou pozici.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Stanislav Matuš útočí na nejlepší umístění v kariéře. Navzdory double bogey na tříparové čtrnácté jamce zopakoval pátečních 71 ran (-1), i potřetí se na turnaji dostal pod par a s průběžným skóre -5 se udržel v nejlepší dvacítce. V zápisu má ještě jedno bogey a čtyři birdie, podařilo se mu konečně udržet i par na osmnáctce, kde v předchozích dvou dnech pokaždé úder ztratil.

Ondřeji Lieserovi se útok na vyšší pozice nezdařil, podruhé zahrál více ran do plusu a zůstává v nižších patrech leaderboardu. Po jednom birdie a jednom bogey přinesla zlom dvanáctá pětiparová jamka a triple bogey. Mohlo to být výjimečné zaváhání, protože Lieser přidal další birdie, jenže double bogey na čtyřparové finálovce znamenalo pokles na 76 ran (+4), tedy výsledek jen o jednu ránu lepší než ten páteční a odsun na předposlední 64. pozici (+5).

V čele jsou Jihoafričan Jake Roos, Švéd Björn Aakesson a Angličan Chris Hanson, všichni se skóre -11.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Český golf se dočkal dvojnásobného postupu do finálové části turnaje. Postarali se o to Stanislav Matuš a Ondřej Lieser, zbylí čtyři krajané končí. O prvenství se dělí pět hráčů se skóre -6.

Matuš z týmu WGM sice vypadl z první desítky, ale udržel se ve hře o pocty nejvyšší výkonem 71 ran (-1). Hrál opět dvě bogey a postavil proti nim tentokrát tři birdie, podruhé za sebou se dostal do mínusových čísel a víkendovou část turnaje zahájí s průběžným skóre -4 a z děleného třináctého místa.

Ondřej Lieser mohl být relativně v klidu ještě po šestnácté jamce. Špatný start v podobě čtyř bogey na úvodních šesti jamkách tak tak vybalancoval, přidal birdie a samé pary. Až závěrečná dvě bogey jeho zápis srazila na 77 (+5) a po zhoršení o devět úderů hráč podstoupil čekání, kam se posune hranice cutu. Zastavila se na úrovni +1, tedy tam kde byl český golfista.

Lukáši Tintěrovi se nepoštěstí zažít další dva dny na německém hřišti. Double bogey na jedenácté jamce, kterou hrál jako svou druhou, ještě v první polovině svého kola vynahradil, definitivní ztráty přišly v pasážích, jež ho trápily už ve čtvrtek. Mezi dvojkou a sedmičkou zapsal pět bogey a bylo po nadějích, výkonem 76 (+4) klesl Tintěra pod hranici cutu, utekl mu o jeden úder.

Tam zůstali i další Češi. Marek Nový si po zlepšení na 70 (E) může vyčítat triple a double bogey ze zahajovacího kola. Daniel Suchan donesl 80 úderů a s celkovým skóre +10 je daleko za cutem stejně jako Adam Rajmont (+16).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Tři Češi jsou ve hře o účast ve víkendové části turnaje a jejich pozice vesměs nejsou vůbec špatné. Stanislav Matuš a Ondřej Lieser jsou v top 10 a Lukáš Tintěra těsně za ním.

Matuš byl ještě po jedenáctce na úrovni even par, na následujících pěti jamkách zapsal čtyři birdie. Bohužel bogey na závěr znamenalo mírné zhoršení na 69 (-3) s aspirací na top 10, nakonec se propracoval na dělené sedmé místo. Lukáši Tintěrovi trvalo, než se rozehrál. Po birdie na jedničce posbíral do sedmé jamky čtyři bogey, pak ale pád zastavil a nabral opačný směr. Pomohl si i eaglem na pětiparové desítce, zahrál 70 ran (-2) a je šestnáctý. Ondřej Lieser startoval mezi posledními. Začal na desátém odpališti a po polovině kola byl na bilanci -2. Pak svou pozici vylepšil až na dělenou pátou, dva údery za vedoucí švédskou dvojicí Joel Sjöholm, Björn Aakeson.

Naopak Marek Nový nevstoupil do turnaje dobře, přenesl si špatnou formu z jediného kola odehraného v Ostravici na víkendovém turnaji Czech PGA Tour. Podobně jako Daniel Suchan a Adam Rajmont má k hranici cutu daleko.

Top 10 prvního kola a čeští hráči:

Před turnajem
Ondřej Lieser se do startovního pole dostal z čekací listiny, pět jeho krajanůz týmu Relmost získalo divoké starty a pokusí se prosadit na štaci, kde loni hrál stejný počet Čechů, ale cut nezvládl ani jeden. Lukáši Tintěrovi utekl postup o jednu ránu, a tak se pokusí o reparát. Spolu s ním budou o totéž usilovat ještě Daniel Suchan, Adam Rajmont, Marek Nový a Stanislav Matuš. Do Německa odcestovali i známí z českých turnajů, Maďar Roland Hahn a Nizozemec Xavier Ruiz Fonhof. Hřiště Beckenbauer Course pojmenované po jednom z nejlepších německých fotbalistů se nachází nedaleko českých hranic u Pasova. Má par 72 a měří 6 696 metrů.

Odkazy: … Hartl Resort … Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz

.