Casey má titul po dvaceti měsících, v Bahrajnu vydržel s nervy

30.01.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí

Paul Casey s trofejí pro vítěze Volfo Golf Champions

Nejvýše postavený hráč v žebříčku, první v konečném pořadí – Paul Casey ovládl Volvo Golf Champions a po dlouhých dvaceti měsících zase oslavil prvenství ve velkém turnaji. V Bahrajnu vyhrál válku nervů a dosáhl konečného výsledku 20 ran pod par.

Byla to velká přetahovaná. Pořadí na prvním místě se během neděle změnilo hned třiadvacetkrát. “Byla to nejtěžší bitva, jakou jsem kdy svedl,” potvrdil čerstvý majitel trofeje.

Hlavním konkurentem pozdějšímu vítězi byl Peter Hanson. Švéd se dlouho držel s Angličanem bok po boku a mohl s ním jít do play-off. Nešťastné bogey na poslední jamce ale znamená pouze druhé místo, o které se dělí s Miguelem Ángelem Jiménezem. Španěl si naopak na osmnáctce připsal birdie.

Třiatřicetiletý Casey je devátým mužem světového pořadí a teď si polepší na šesté, možná na páté místo. Naposledy vyhrál PGA Championship v roce 2009. “Hlavním cílem jsou majory. Ale je to jasné – jak chcete vyhrávat tam, když nevyhrajete bežný turnaj?” zářil anglický golfista, jenž loni nezískal divokou kartu pro rydercupoový tým Evropy.

Na poslední jamce se podobně jako Hanson nedostal na green v regulaci, ale spravil to jedním puttem. Jeho partner v posledním flightu si musel přihrávat z bunkeru a poslal balon na tři metry k praporku. S putterem do té doby předváděl fenomenální věci, ale v rozhodujícím momentu napoprvé minul, a tak se radoval Casey.

Nejlepší finálové kolo zahráli Dán Sören Kjeldsen a Angličan Richard Finch. Jejich výkon 63 ran (-9) zároveň znamená nový rekord hřiště Royal Golf Clubu, avšak vzhledem ke ztrátě z předchozích tří kol to ani jednoho nevyneslo do top 10.

Pořadí na dalších místech v horní části leaderboardu se v neděli hodně proměnilo. Čtvrtý skončil na podniku s dotací 1,7 milionu eur Stephen Gallacher ze Skotska (-18) a pátý Švéd Robert Karlsson (-17).

Z předchozích kol

SOBOTA: V čele turnaje se usadili Peter Hanson a Paul Casey. Katastrofálně dopadl třetí den pro Raphaëla Jacquelina. Francouz, jenž má k možnosti hrát za Evropu většinou daleko, zahrál vinou dvou double bogey na 15. a 17. jamce +3 a spadl z první příčky leaderboardu na devětadvacátou pozici.

PÁTEK: O vedení se dělili čtyři golfisté: Peter Hanson, Edoardo Molinari, Raphaël Jacquelin a Miguel Ángel Jiménez. Vítěz z loňské Čeladné a pozdější vítěz Ryder Cupu Hanson zahrál na deváté jamce eagle a postupně se osamostatnil v čele. Bogey na jamce číslo 16 jej ale srazilo na průběžnou bilanci -11 k ostatním třem jmenovaným, kteří v tu chvíli už byli v klubovně.

Bratr jednoho z lídrů Francesco Molinari se s průběžným skóre -9 dělil o devátou pozici. Prozradil, že jeho manželka má za tři týdny termín porodu prvního dítěte, a tak za vyrovnanost svých výkonů prý neručí.

ČTVRTEK: Johan Edfors zahrál nejlepší první kolo bezprostředně poté, co se do Bahrajnu přesunul ze svatební cesty v Thajsku. Svým výsledkem 64 ran (osm pod par) stanovil základní rekord hřiště Royal Golf Clubu, jehož design vytvořil Colin Montgomerie. Získal za to od pořadatelů lahev sektu. “Vypadá to, že manželství mi svědčí,” smál se, “i když se mi toho v životě zase tolik nezměnilo.” Za ženu si vzal přítelkyni Ceilii, jejímž partnerem je už osm a půl roku.

Designér hřiště Colin Montgomerie zahrál v úvodním dnu even par. Od kolegů sklidil uznání za to, že nechal postavit hřiště, kde je třeba trpělivě čekat na šanci. V úvodním dnu na něm bylo k vidění jen šest eaglů.

Počet přečtení: 1 172