„Celtic Tiger“ a jméno na poháru

21.06.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Rory McIlroy vede turnaj v New Yorku

Rory McIlroy

Dokud ho nazývali Zázračným dítětem, ještě to šlo. Nebezpečí přišlo s přezdívkou „Celtic Tiger“, ale ta se po loňském Ryder Cupu neujala. Teď to bude mít Rory McIlroy těžké hlavně proto, že jeho kariéra bude ještě nějaký čas srovnávána s tou, na jakou před lety nastoupil Tiger Woods.

„Je to přirozené,“ řekl vítěz US Open, „já jsem ale rád, že tu sedím a držím pohár, na kterém je vyryto jeho jméno.“ Dvaadvacetiletý Severoir tím odkázal veškeré diskuse o tom, že by se měl stát nástupcem někdejšího absolutního vládce světového golfu, do patřičných mezí. Marně.

Už po třetím kole se Padraig Harrington, hráč se stejnými kořeny, nechal slyšet, že na scéně je člověk, který místo Woodse překoná rekord Jacka Nicklause v počtu vyhraných major titulů. „Ou, Paddy, Paddy, tohle má být teprve první,“ odtušil McIlroy a navzdory úsměvu v jeho tváři bylo vidět, jak je mu to nepříjemné.

Vítězství Rorse, jak zní jeho logická a mediálně nejhůř uchopitelná přezdívka, se stalo i nástrojem politiky výkonného ředitele European Tour George O´Gradyho. „Má v sobě stejný potenciál jako Tiger Woods. Může inspirovat mnohé mladíky po celém světě,“ řekl funkcionář.

Evropa teď hraje ve světovém golfu prim a zástupce tohoto kontinentu se jistě vyjádřil v dobrém úmyslu, ale mimo jiné i otázky amerických novinářů na tiskové konferenci s vítězem ukázaly, jak je profesionální scéna stále ještě posedlá Woodsem, jenž US Open pro zranění vůbec nehrál a je – řečeno slovy Martina Kaymera – „tak trochu v útlumu“.

McIlroy se nevyhnul žádné odpovědi na téma svého srovnání s Woodsem, jen tu a tam prohodil poznámku, že jestliže je přirozené, pak je zároveň i předčasné.

Jestliže on si jako malý hrál na Tigera, stejně jako miliony dětí po celém světě, ještě to neznamená, že si budou o generaci mladší děti hrát na Roryho.

Vítěz z Congressional Country Clubu vše odhlečil i poznámkou, že pochybuje o tom, jak intenzivně se o výsledky turnaje zajímá sám Woods: „Vím, že nemá moc ve zvyku dívat se na golf v televizi. Možná viděl nějakou tu ránu.“

Jistě, jeho příběh je chytlavý. Traduje se, že jako dvouletý dokázal odpálit míč na 40 metrů (Zázračný chlapec). Byl nejlepším na světě už mezi amatéry a dostal se do rydercupového týmu, který loni porazil Spojené státy.

Tam prohrál a vyhrál jeden foursome, remizoval ve fourballu (vše s Graemem McDowellem) i v singlu. Byl ale jedním z nejvýraznějších hráčů, protože ve velšském Celtic Manoru dokázal asi nejvíc rozvášnit publikum. Spoluhráči si benjamínka dokonce vybrali za neoficiálního maskota a opatřili si paruky, podobné Roryho nepoddajné kštici (Celtic Tiger).

McIlroy v letošním vydání má kratší vlasy, ale hlavně první major. Získal ho měsíc po dvaadvacátých narozeninách, je tedy o pouhých osm měsíců starší, než byl Woods v roce 1997, kdy na US Masters získal svůj první major.

„Je hezké, co o vás lidé říkají, ale nesmíte si to moc pustit k tělu. Prý bych mohl vyhrál dvacet majorů. Rozhodně bych chtěl nějaký přidat, ale jediné, co musím, je dál tvrdě pracovat a věřit si,“ odmítl McIlroy přehnaná očekávání od své kariéry, jaká do ní vkládá jeho okolí.

Woodsovi přece úspěšný návrat na scénu, zdravé koleno i achilovku. „Golf je mnohem zajímavější, když ho hraje on v dobré formě,“ popřál ulsterský mladík na Floridu.