Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Celosvětová golfová tour na obzoru. Malé turnaje mají ještě tak deset let života na výsluní

16.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ještě nějaký ten rok budou turnaje jako Sicilian Open středem takové pozornosti, jak kvalitní konkurence se na nich sejde a hlavně jaká televizní smlouva se na ně bude vztahovat. Už teď ale pořadatelé každého menšího podniku musí myslet na příští léta. Golf se podle všeho bude globalizovat.

Komisionář PGA Tour Tim Finchem na tiskové konferenci po schůzce s výkonným ředitelem European Tour Georgem O´Gradym dal jasně najevo, že všechno směřuje k jedné velké celosvětové sérii. „Podle mého názoru je integrace velmi představitelnou alternativou,“ uvedl vrcholný představitel amerického profesionálního golfu.

Evropský okruh se už dávno neomezuje pouze na evropské území. Klimatické podmínky nejsou příznivé, a přitom tu byla díra na trhu. Proto se některé podniky jihoafrické Sunshine Tour staly součástí European Tour a nové turnaje začaly vznikat na Středním Východě.

Sicilian Open, jímž evropský okruh letos poprvé vstupuje na své domovské území, je zcela novým turnajem. Ostrov ve Středozemním moři je 42. destinací, kam evropská série zavítala. Konání velké golfové akce je zároveň potvrzením prudkého rozvoje sportovního golfu v Itálii, kde byl tento sport dlouho převážně orientován na turisty. Ostatně, první hřiště na Sicílii vzniklo v roce 1989.

„Sponzoři chtějí víc turnajů, aby to přitáhlo víc lidí. Máme zázemí, hřiště, počasí a několik špičkových hráčů,“ vypočítal pozitiva pro rozvoj hry ve své zemi Constantino Rocca, průkopník profesionálního golfu a první italský účastník Ryder Cupu (1993).

Zda se Sicílie udrží na mapě světového golfu trvale, je však otázkou. O´Grady při letošním turnaji v Bahrajnu hovořil o rozšiřování počtu turnajů v arabské části Asie. „Je to vývoj,“ potvrdil později na zmíněné tiskovce během finálového kola Cadillac Championship v Doralu. „V současné době dochází k termínovým kolizím, které nejsou v zájmu nikoho.“

Také podle něj je celosvětová integrace nikoli jednoduchá, ale logická cesta. Výsledkem by mělo být zhruba dvacet turnajů pro hráče absolutní světové špičky. To by mělo za následek změny v současném systému přihlašování do turnajů a hráčských práv na příslušnost k té či oné sérii.

„Není to tak, že by někdo přišel a řekl – tak a od zítřka hrajeme novou světovou tour,“ upozornil O´Grady na složitost jednání zejména o televizních právech. Finchem jej doplnil: „Za posledních patnáct let prošla prezentace sportu v televizi změnami. Ty budou pokračovat. Pokud jde o globální propojování, podle mého se můžeme bavit o střednědobém horizontu od deseti do dvaceti let.“

Zdá se, že turnaje jako Sicilian Open s dotací jeden milion eur, ale také Czech Open, kde se hraje o dvojnásobek, mají na nejbližší dekádu pokoj. Jejich budoucnost je ale nejistá. Konkurence se totiž objeví i jinde. Spojené státy mají úzké kontakty s Jihovýchodní Asií, významně roste zejména Čína, už dost vpředu jsou Japonsko a Korea. A když globální Tour, nějaký turnaj v ní budou chtít mít také Austrálie, Jižní Afrika, možná další zajímavé destinace jako Malajsie, Egypt a další.

Trend vytvořit jednu silnou globální golfovou tour se projevuje i v tom, jak si hráči světové špičky vybírají, kde budou hrát. Už teď by se dalo dohromady oněch dvacet nejšpičkověji obsazených akcí, jen ještě nejsou nijak společně sdružené a koordinované.

Sicilian Open patří k těm slabě obsazeným a v budoucnu by pravděpodobně spadlo do jakési druhé ligy, nebo by bylo součástí European Tour, fungující však pouze kontinentálně. Je otázka, jaký zájem sponzorů by o takový turnaj byl.

V USA se podařilo v hospodářské recesi leccos zachránit a profiturnaje se tam letos hrají každý týden. Nicméně pohled na startovní listinu Transitions Championship, dotovaného částkou 5,5 milionu dolarů, jasně napovídá, že v termínu mezi dvěma díly WGC a prvním majorem (Masters) se hráči z předních míst světového žebříčku do hry nehrnou.

Vypadá to, že než nějak administrativně nutit ty nejlepší k odehrání maximálního počtu turnajů, bude snazší, aby se golf celosvětově dohodl a vytvořil jim takový rámec, že by si účast v některém z jeho dílů sami nechtěli odepřít.