Čejkovi těsně utekla PGA Tour

05.12.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alex Čejka

Alex Čejka se na závěr sezony vypjal k výbornému výkonu, ale ani ten nestačil. Golfista českého původu bude v příští sezoně bez karty na PGA Tour. Zbývají mu čekací listiny, nižší Web.com Tour, nebo dobré vztahy v Evropě a sponzorské pozvánky na turnaje starého kontinentu. Nebo design hřišť, s nímž začal na Zbraslavi.

Když se hráč reprezentující Německo po deseti letech pobytu na US PGA nevešel do postupové stopětadvacítky podle finančního žebříčku sezony, zkusil to v kvalifikaci. Navzdory vlažnému začátku (úvodní kola za 72 a 73 ran) se postupně propracoval do popředí a skvěle finišoval. Přesto zaostal o dvě rány za postupem.

Jak nabitá konkurence Q-School se v La Quintě sešla, o tom svědčí nutnost zahrát v součtu šesti kol 17 ran pod par, aby se účastník protlačil na hlavní americký okruh pro rok 2013.

Čejka v šesti dnech zahrál třikrát double bogey a mrzet ho může to z pátého kola na tříparové šestce. Jinak totiž v tomto kole nechyboval. A skvěle zvládl i poslední hrací den, kdy své skóre díky šestici birdie stlačil na 66 (-6). Skončil však se skóre -15 pouze na děleném 32. místě.

S výsledkem lepším o dva údery postoupilo šestadvacet ze 165 golfistů, kteří získali právo startu ve finálové fázi kvalifikace, která zažila svůj poslední ročník.

Od příští sezony se účast na US PGA Tour bude získávat jedině skrze Web.com Tour, neboť řídicí orgány americké profiscény se rozhodly zvýšit význam, marketingový potenciál a celkovou atraktivitu „druholigové“ scény.

Dvaačtyřicetiletý Čejka se na hlavní okruh dostal v roce 2002 právě přes Q-School. Odehrál 267 turnajů, na 152 z nich úspěšně prošel cutem, dvakrát skončil druhý. Na turnajových prémiích si v USA vydělal 7,9 milionu dolarů. Momentálně je na 511. místě světového žebříčku.

Populární mariánskolázeňský rodák měl namále už letos. Travní alergie jej na sklonu loňského roku přinutila vzdát nebo vynechat část turnajů a na začátku této sezony hrál díky zdravotní výjimce. Kartu na celý rok si zajistil na konci dubna 18. místem na Zurich Classic of New Orleans, které zůstává jeho nejlepším umístěním roku. Vydělal v něm necelých 220 tisíc dolarů v USA a něco přes 102 tisíc eur na turnajích European Tour.

Podobně jako on neuspěli hráči takových jmen jako Heath Slocum či Camillo Villegas, oba shodou okolností stejným konečným výsledkem jako Čejka. O ránu to měli mezi kvalifikanty Mathew Goggin i vítěz z loňské čeladné Oliver Fisher, daleko za postupovou hranicí zůstali někteří hráči evropského okruhu jako Alex Norén či Arjun Atwal.

Nejlepšího skóre -25 dosáhl na kalifornském hřišti Jihokorejec Lee Dong-hwan, jenž se letos zúčastnil US Open i British Open, ale ani na jednom majoru neprošel cutem. Pětadvacetiletý hráč má na kontě dva tituly z Japan Golf Tour.

Postupující na PGA Tour: Dong-hwan Lee, Ross Fisher, Steve LeBrun, Richard H. Lee, Billy Horschel, Kris Blanks, Erik Compton, Brad Fritsch, Park Jin, Fabian Gomez, Michael Letzig, Jeff Gove, Steven Bowditch, Matt Jones, Robert Karlsson, Eric Meierdierks, Scott Langley, Aaron Watkins, Derek Ernst, Si Woo Kim, Tag Ridings, Donald Constable, Bobby Gates, Patrick Reed, Henrik Norlander.