Alex Čejka po 12 letech vyhrál turnaj

16.02.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Po hubeném období, čítajícím vlastně několik let, se Alex Čejka dočkal výraznějšího úspěchu kariéry. Zvítězil v úvodním turnaji americké Web.com Tour v Kolumbii a získal prémii 135 tisíc dolarů (2,7 milionu korun). Na titul čekal necelých dvanáct let.

Už loni nehrál mariánskolázeňský rodák celou PGA Tour, měl pouze zdravotní výjimku, kterou dostal po problémech s travní alergií. V omezeném počtu startů však nezískal předepsané množství peněz na dotacích, a tak většinu roku strávil střídavými starty v Evropě, na latinskoamerické odnoži PGA Tour a hlavně na Web.com Tour. Z jedenadvaceti startů vytěžil dvě umístění v top 10.

Před týdnem získal tradičně právo startu od pořadatelů v Pebble Beach a prošel cutem, avšak ve druhé polovině turnaje zapal dvakrát 75 ran a se skóre +3 obsadil dělené 56. místo. Za to si připsal zhruba desetinu toho, co představuje jeho čerstvá výhra.

Turnaj Pacific Rubiales Colomia Championship Presented by Claro, kde se to Čejkovi podařilo, pronásledovala nepřízeň počasí. Po sobotě nebylo kompletní třetí kolo, a přestože pořadatelé věřili, že se jim po nedělní dohrávce podaří stihnout i čtvrté, další dešťový příval je donutil zkrátit turnaj na čtyřiapadesát jamek. To hrálo německému golfistovi českého původu do karet.

Ve třetím dějství dosáhl výkonu 3 ran (-8) a dostal se na celkových -14. Tentokrát se vyvaroval kumulovaných chyb, jež provázely jeho výkony ve valné většině turnajů z poslední doby. Takže žádné double bogey, první kolo dokonce čisté a ve druhém sice dvě bogey, ale podruhé za sebou 68 ran. V nedělní dohrávce sice třiačtyřicetiletý profesionál jedno bogey zapsal, ale kompenzoval to devíti birdie. Na to konkurence nedokázala zareagovat, v těžkých podmínkách poblíž Bogoty byl druhý nejlepší výsledek třetího kola o tři rány horší a lépe než Čejka nehrál nikdo ani v předchozích dvou.

V Americe zvítězil na této úrovni vůbec poprvé. Ze svých osmi předchozích turnajových výher na oficiálních akcích PGA v Evropě se za dvě předešlá datují rokem 2002 (Trophée Lancome z European Tour a Galeria Kaufhoff Pokal Challenge z nižší Challenge Tour). Mimo to je Čejka vítězem dvou ročníků Czech Open z let 1990 a 1992, kdy ještě turnaj nebyl součástí kontinentálního kalendáře.

 

.