Čejka hraje v Thajsku, pak začne počítat

14.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Alex Čejka

Pro spoustu světových hráčů sezona neskončila ani americkými exhibicemi, ani evropským finále v Dubaji. Spousta hráčů světové elity startuje na Thailand Golf Championship díky statusu hráčů z první padesátky světového žebříčku. Pořadatelé rovněž udělili několik divokých karet. Mimo jiné Johnu Dalymu a Alexi Čejkovi.

Německý reprezentant českého původu strávil po úspěšném vystoupení na Světovém poháru dovolenou právě v Thajsku. Nový turnaj Asian Tour s dotací jeden milion dolarů je dobrou příležitostí udržet se ve formě.

Čejka není v příliš komfortním postavení na americké PGA Tour. Ta právě vydala seznam zdravotních výjimek, mezi nimiž mariánskolázeňský rodák rovněž figuruje. Jeho poslední start, který mu travní alergie postihující klouby umožnila hrát, se datuje do října.

Jelikož v závěru sezony nehrál, nenastřádal jedenačtyřicetiletý golfista dost peněz, aby si zajistil kartu na příští rok. Ve finančním žebříčku skončil na 163. místě se ziskem 344 902 dolarů. To je nejméně za dobu devíti let, co se kvalifikoval na velký americký okruh.

Ne že by navzdory zdravotním komplikacím neodehrál dost turnajů, při 21 startech by býval mohl dát dohromady potřebnou částku, ale výsledky neměl tentokrát tak dobré, ani když mu nic nebránilo podat špičkový výkon.

Na peníze dosáhl jedenáctkrát, ani jednou to nebyla trojmístná částka a nejlepším Čejkovým umístěním na US PGA Tour zůstane pro letošek dělené 13. místo na lednovém Humana Challenge.

Hned třikrát musel kvůli nemoci vzdát už v prvním kole a naposledy vydělal nějaké prize money na červnovém Memorialu. Teprve díky druhému místu na listopadovém Světovém poháru, kde startoval společně s Martinem Kaymerem, si hráč ze 330. místa světového žebříčku finančně pomohl. V čínském Mission Hills totiž obdržel šek na 512 500 dolarů.

Roční bilanci aktiv si teď může vylepšit v Amato Springs Country Club v Bangkoku, pak ale bude muset vyřešit zcela jinou matematickou rovnici. Na jedné její straně vedle rovnítka je suma, jakou má vydělat na běžných turnajích v nové sezoně.

Vedení okruhu podle předem daných pravidel povoluje zdravotní výjimky a přesně stanovuje, kolikrát se ještě hráč po rekonvalescenci smí přihlásit se svým dosavadním statusem, a také to, kolik musí při těchto startech vydělat na prémiích, aby mu zůstal.

V Čejkově případě je to pouhých pět turnajů a 323 264 dolarů. To znamená téměř stejně peněz, kolik nastřádal v letošní sezoně. Kde a kdy své úsilí v roce 2012 začne, hráč na svém webu dosud neoznámil.