Canadian Pacific Women´s Open

24.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – Canadian Pacific Women´s Open, London Hunt And Country Club, London, Ontario, Canada
(14. – 17. 8. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Ryu So-yeon se dočkala a dotáhla do konce vlastní i korejské tažení za nejvyššími poctami. Světová devítka přidala třetí ke dvěma svým předchozím výhrám na LPGA Tour a posunula se na šesté místo  Race To CME Globe. Nakonec zapsala svůj nejhorší výsledek na turnaji 69 (-3), i tak je ale jejích konečných -23 ran o dva údery lepší počet, než jaký má druhá v pořadí Choi Na-yeon.Třetí skončila další jihokorejská golfistka Inbee Park už s větší ztrátou (má bilanci -18) a zůstala těsně za šancí převzít zpět post světové jedničky. Ten zůstává Američance Stacy Lewis, jež skončila na děleném třiadvacátém místě a zatím uhájila před Park i vedení v bodovém pořadí zámořské soutěže. Čechoameričanka Jessica Korda po výkonu 71 (-1) obsadila dělenou dvaačtyřicátou příčku.

Na první devítce kráčela Ryu za svým cílem neohroženě, zapsala čtyři birdie. Pak se nečekaně zadrhla a bogey na jamkách 10 a 15 ještě dala šanci konkurentkám. Ani jedna ovšem nezahrála nic mimořádného. „Bude to znít divně, ale po birdie na devítce jsem věděla, že vyhraju,“ řekla přesvědčivě Korejka. Birdie na šestnáctce její pocity potvrdilo, a přestože Choi zkompletovala nedělní výsledek bez chyby se šesti birdie, výš než na druhé místo nestačila vyšplhat. „Když se přiblížila, znervóznilo mě to,“ připustila Ryu, jíž patří prémie 337 500 dolarů, čímž letos překročila milionovou hranici. Prošla cutem na šestnácti turnajích ze sedmnácti startů.

Další pořadí: 4. Muňoz (-17), 5. Kaufman, Kang (-15), 7. Pettersen, Kerr, Lincicome, Nordqvist (-13), 13. Webb (-10), 23. S. Lewis, Salas (-7), 34. Thompson, Feng (-4), 42. Korda, Tseng (-3), 46. Mir. Lee (-2), 55. Ko (-1), 64. Creamer (E), 84. Stanford (+5).

Sobota – 3. kolo
Náskok Ryu So-yeon se sice mírně snížil na čtyři údery, i tak je Korejčina výchozí pozice pro neděli velmi výhodná. Hrála 67 ran (-5) a odolala ataku několika konkurentek s výrazně nízkým skóre. O druhé místo se dělí její krajanka Choi Na-yeon, jež hrála o ránu líp, s autorkou nejlepšího výsledku Azaharou Muňoz. Španělka díky devítce birdie (šest mezi jamkami 11 a 17) dosáhla na 63 (-9) a vyrovnala rekord hřiště Ryu ze čtvrtečního kola. Výrazně si pohoršila Jessica Korda vinou výsledku 74 (+2). Čechoameričanka zapsala čtyři bogey a dvě birdie, s průběžným skóre -2 klesla na šedesátou pozici.

Na čtvrté místo se výkonem 65 (-7) dostala další jihokorejská golfistka Inbee Park a oživila naděje na návrat na místo světové jedničky. Musí skončit první nebo druhá a pak by záleželo na konečném umístění Američanky Stacy Lewis. Té se v Kanadě až tak nedaří. Park má za sebou pětašedesát jamek a ani jedno bogey. Ryu sice hned na trojce své první v turnaji zapsala, ale pak už se podobné chyby zase vyvarovala. Je na bilanci -20 a míří k rekordně nízkému číslo.“Jako šestnáctiletá jsem na asijských hrách dosáhla -29,“ prozradila, že překonání takové mety není nic jednoduchého.

Další pořadí: 5. Nordqvist (-13), 8. Kerr (-11), 9. Pettersen (-9) 13. Webb (-8), 23. Feng, S. Lewis, Salas (-6), 33. Mir. Lee, Ko (-5), 41. Tseng (-4), 49. Thompson (-3), 60. Korda (-2), 80. Creamer (+1), 84. Stanford (+2).

Pátek – 2. kolo
Další vynikající výkon 66 ran (-6) zajistil Ryu So-yeon vedení po polovině turnaje, navíc s náskokem pěti úderů. O druhé místo se za Jihokorejkou dělí její krajanka Choi Na-yeon, Američanka Danielle Kang a Anna Nordqvist ze Švédska. Nejlepší výkon dne 65 (-7) předvedla Američanka Brittany Lincicome, jež v minulém týndu přišla o vítězství na majoru LPGA Championship v play-off s další korejskou hráčkou Inbee Park. Ta se drží ve druhé desítce průběžného pořadí a zachovává si šanci pro návrat na post světové jedničky. Cutem prošla z česky hovořících hráček Američanka Jessica Korda po dvou výsledcích 70 v čtvrté desítce. Němka Sandra Gal zapsala dvakrát 73 a je vyřazena.

Druhý bezchybný výkon dělá z Ryu velkou favoritku, přidala šest birdie a v úvodních šestatřiceti jamkách jich má na kontě právě patnáct. A to měla na závěrečných pěti jamkách, z nichž si pokaždé odnesla par, několik dalších skórovacích příležitostí. „Po čtvrtečních mínus devíti není mínus šest až takový výsledek. Ale i dnes jsem proměnila několik skvělých puttů,“ zlobila se naoko vedoucí hráčka. „Půjdu za dalšími koly bez bogey a za skvělým vítězstvím před skvělými kanadskými fanoušky, které mám ráda.“ Kang i Nordqvist hrají také velmi čistě, obě zaznamenaly po prvním bogey. Rovněž jen jediné si z úvodního kola nese Lincicome, jež hrála v pátek podobně jako lídryně jen pary a birdie.

Další pořadí: 5. Kerr (-9), 6. Lincicome (-8), 11. Pettersen, I. Park, Muňoz (-7), 24. S. Lewis, Ko (-5), 35. Korda (-4), 41. Thompson, Webb (-3), 55. Feng, Stanford (-2), 70. Creamer, Mir. Lee, Tseng (-1).
Cutem neprošly mj.:
Piller, Boeljon, Recari, Meena Lee, Gal, …Ch. Choi odstoupila.

Čtvrtek – 1. kolo
Vynikající začátek v podobě rekordu hřiště 63 ran (-9) předvedla jihokorejská hráčka Ryu So-yeon, sekundovaly jí jen krajanka Choi Na-yeon, jejíž výsledek je pouze o jeden úder horší, a třetí v průběžném pořadí Anna Nordqvist ze Švédska, dvě rány zpět. Čechoameričanka Jessica Korda zahájila za 70 ran (-2), proti pěti birdie hrála tři bogey, všechny ve druhé polovině kola. Její polokrajanka Sandra Gal z Německa ja na tom hůř, zahájila jednu ránu nad parem i s přispěním double bogey na pětiparové devítce.

Vítězka dvou turnajů na americké půdě včetně US Open 2011 Ryu byla bezchybná. Devět birdie přidávala do zápisu tak, že nikdy nehrála víc než dva pary za sebou, pak opět skórovala. Není to však její osobní rekord. „Na Australian Masters v roce 2012 jsem hrála 11 pod,“ osvěžila paměť. „Tehdy jsem ale nevyhrála a doufám, že se mi to tady podaří.“ Na individuální turnajovou výhru čeká už od předloňského roku, kdy v srpnu zvítězila v americkém Toledu a v září doma v Koreji. Letos zatím vyhrála Mission Hills World Ladies Championship ve dvojici s Inbee Park.

Další pořadí: 4. Muňoz, I. Park (-4), 8. Kerr (-5), 20. Webb, Pettersen, Tseng (-3), 34. Ko, Thompson, Korda (-2), 59. S. Lewis (-1), 98. Gal, Ch. Choi (+1), 117. Feng (+2).

Když loni Lydia Ko ještě jako amatérka obhájila titul na Canadian Women´s Open, zapsala se do historie. Turnaj prošel transformací po vstupu kanadských drah, což se promítlo do názvu, a získal i francouzský ekvivalent Omnium féminin Canadien Pacifique. Novozélandská teeangerka ve startovním poli nechybí a jelikož dotace vzrostla na 2,25 amerických dolarů, z LPGA Championship se do Kanady přesouvá plejáda světových hráček v čele s úspěšnou obhájkyní na majoru Inbee Par, dále Suzann Pettersen, Stacy Lewis i obě původem Češky Sandra Gal a Jessica Korda. Nově vybrané hřiště má par 72 a měří 6 086 metrů.

Odkazy: … London Hunt and Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To CME Globe

.