HP Byron Nelson Championship

19.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Brendon Todd

PGA Tour – HP Byron Nelson Championship, TPC Four Seasons Resort, Irving, Texas, USA
(15. – 18. 5. 2014, časový posun: -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Novopečený majitel prvního osobního turnajového titulu na PGA Tour Brendon Todd předvedl na závěr nejlepší výsledek dne, dokončil skvělou sérii a po kolech 68, 64, 68 a 66 ran zvítězil s konečným skóre -14 o dvě rány před Kanaďanem Mike Weirem. Spolu s ním hráli 66 (-4) ještě krajan Dustin Johnson, jenž se posunul do top 10, Austalan John Senden a další domácí hráč Kevin Kisner. Naopak Jihoafričan Louis Oosthuizen, jenž na začátku kola dělil s Toddem vedení, hrál 74 úderů, tedy o 10 ran hůř než v sobotu, a propadl se na dělenou 11. pozici.

Toddovo vítězství je v konečném součtu jasné, navrátilec na velký zámořský okruh (v premiérové sezoně 2009 neudržel kartu) odevzdal čistý zápis se čtyřmi birdie. To poslední předvedl na desítce a pak sérií osmi parů jistil pozici. „Byly to nervy, ale využil jsem zkušeností z Q-School, tam jsem zažil něco podobného,“  vysvětlil. Jeden velký konkurent mu odpadl. Oosthuizen čtyřmi bogey na druhé devítce dokončil propad a jiní konkurenti střídali dobré okamžiky s horšími, takže se na první místo zezadu žádný netlačil. Občas se osmadvacetiletý Američan dostal pod tlak sám, ale pokaždé se zachránil. Na čtyřparové třinácté jamce předvedl třetí ránu po zemi (a la putt) z pozice pod stromem obrácenou stranou wedge. „Můj švagr je levák a já jsem se učil patovat jeho putterem. Docela mi to šlo, proto jsem zkusil takovou ránu,“ vysvětlil Na tříparové sedmnáctce puttem do paru ze čtyř metrů, když odpalem netrefil jamkoviště. „Spadl ze mě velký balvan,“ ulevil si. To byla jeho propustka na první Masters v životě, na finálové jamce už  trefil green v regulaci.

Další pořadí: 11. Schwartzel, Oosthuizen (-6), 22. Palmer (-4), 29. Bradley, Kaymer (-3), 37. Spieth, Hanson, Walker (-2), 48. Dufner (E).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

 

Sobota – 3. kolo
Za nejlepší kolo vedení, tak to zase jednou zafungovalo v případě Louise Oosthuizena. Jihoafričan zahrál 64 ran (-6) a stlačil průběžné skóre na -10, kde se potkal s Brendonem Toddem. Páteční americký lídr nehrál zle, díky birdie na osmnáctce zapsal 68 (-2), tedy stejně jako ve čtvrtek. Oba členové nedělního finálového flightu mají náskok jednoho úderu před trojicí na děleném třetím místě, tvořenou Američany jamesem Hahnem a Garym Woodlandem a Kanaďanem Mikem Weirem, jenž se tak vysoko objevuje po delší době. Zato Alex Čejka přední pozice vyklidil. Birdie na jedničce bylo jeho labutí písní, pak už do skórkarty přidal jen šest bogey a double bogey ze čtyřparové jedenáctky. Německý reprezentant českého původu se zhoršil o sedm ran proti pátku a o deset proti čtvrtku, hrál 77 (+7) klesl na +4 a skončil o dvě rány ve druhém cutu.

Oosthuizenův výkon vyniká v tom, že na čtyřparových jamkách 1 a 4 hrál bogey, pokaždé když po drivu do roughu zkazil druhou ránu. Vítěz British Open z roku 2010 nedbal a vzápětí od pětky do sedmičky hrál sérií tří birdie. Na druhé devítce přidal dalších pět včetně závěrečného na finálové jamce. Tam si naopak přihrál skvěle, přestože bylo navrtáno blízko vody. Krátký putt nebyl jednoduchý, Jihoafričana čekal ještě nepříjemný brejk, ale poradil si i s ním.

Takřka historický počin se zdařil sedmnáctiletému Scottiemu Schaefferovi, jenž při svém prvním startu na PGA Tour trefil hole-in-one. Stalo se na tříparové dvojce pětkou železem. „Rozhodoval jsem se mezi ní a čtyřkou, nechtěl jsem byl krátký,“ prozradil Schaeffer, jehož povzbudila k volbě hole sestra Callie, jež mu nesla hole. Mladý amatér byl rád už jen za to, že prošel cutem, do nedělního kola jde z děleného 38. místa.

Další pořadí: 13. Kuchar (-6), 15. Kaymer (-5), 18. D. Johnson, Bradley (-4), 27. Walker, Hanson (-3), 38. Senden (-2), 47. Dufner (-1), 52. Spieth (E).
MDF mj.:
Išikawa, Čejka, Vegas.

Top 10 třetího kola:

Video: přehled třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Hrály se lepší výsledky než v zahajovacím dnu a jeden z nich vynesl do čela Američana Brendona Todda. Předvedl výkon 64 (-6) a vede s průběžným skóre -8 o dvě rány před rovnou osmičkou konkurentů na děleném druhém místě. Je mezi nimi i vítěz The Players Championship z minulého týdne Martin Kaymer, avšak už ne jeho německý krajan a český rodák Alex Čejka. Ten si pohoršil na even par 70 a momentálně zaujímá dělenou 19. pozici. Ta je stále dobrá k tomu, aby hráč z Mariánských Lázní dosáhl výsledku, na jaký už dlouho čeká. Dalším golfistou na druhé pozici je autor nejlepšího denního výkonu 63 (-7) Paul Casey. Angličan měl po první devítce na kontě eagle a tři bogey, na druhé polovině hřiště však v sobě našel dávnou výkonnost z dob, kdy patřil do světového top 10. Zapsal šest birdie a na šestnácté jamce další eagle, podobně jako na sedmičce to bylo díky skvělé druhé ráně do vzdálenosti tří metrů od jamky.

„Dvě kola pod parem před cutem jsou pro mě skvělá,“ řekl Todd. „Všechno je pro mě stále velká výzva,“ připomněl, že na velký americký okruh se dostal až v této sezoně díky loňským úspěchům na Web.com Tour. Do vedení se v Texasu dostal přes sedm birdie a jedno bogey. Patnáctá jamka, kde ho hrál, byla jediná, kde se dopustil několika chyb za sebou. Jinak bavil diváky přesnými přihrávkami jako na závěrečné jamce, kde navíc předvedl jistou ruku při patování, na které nepotřebuje ani příliš dlouhou přípravu. Předtím na tříparové sedmnáctce jeho míč po odpalu proběhl jen deset čísel kolem praporku. Dosavadní lídr Peter Hanson naopak kazil a propadl se ještě víc než Čejka na konec top 25.

Další pořadí: 15. Kuchar, Oosthuizen (-4), 19. Čejka, Spieth (-3), 25. Hanson, Bradley, D. Johnson (-2), 41. Walker (-1), 52. Schwartzel, Senden (E).
Cutem neprošli mj.:
Moore, Snedeker, English, Siem, Stuard, Daly.

Top 10 druhého kola:

Video: přehled druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Kombinace šestt birdie a jednoho bogey posadila Švéda Petera Hansona do čela výsledkové listiny. Poslední birdie na osmnácté jamce završilo jeho výkon 65 (-5) a vytvořilo rozdíl mezi ním a trojicí na děleném druhém místě. O ránu méně hráli Australan Marc Leishman, Američan David Duval a Novozélanďan Tim Wilkinson. Český rodák v německých barvách Alex Čejka je na páté pozici se ztrátou dvou ran na vedoucího hráče společně s dalšími sedmi účastníky, mezi nimiž je i jeho krajan Martin Kaymer, vítěz The Players Championship z minulého týdne.

Na bilanci -5 se Hanson dostal už po první devítce. Pak přešel na druhou, kde předtím vůbec netrénoval. Na čtyřparové čtrnáctce mu sice uteklo jediné bogey, protože nejprve míč vinou silného spinu sjel zpět do vyšší trávy kolem greenu a po poměrně krátkém puttu na par sjel po hraně jamky. „To se prostě stává, měl jsem za sebou skvělý start, tak mě to nijak nerozhodilo,“ prohlásil. Jinak se ale na jamkách hraných naslepo držel a na finálové předvedl další ze skvělých dalekonosných přihrávek a doklepl puttem z metru a půl. Dalším hendikepem, s nímž se vítěz Czech Open z roku 2010 potýká, je doznívající bolest zad. Kvůli zranění odstoupil před dvěma týdny z Wells Fargo Championship. „Slyšel jsem o Texasu hodně dobrého, moc jsem si tady chtě zahrát,“ vysvětlil.

Další pořadí: 13. Oosthuizen, DeLaet, Moore (-2), 29. D. Johnson, Kuchar, Snedeker (-1), 45. Dufner, Senden, Spieth, Bradley (E), 68. English, Walker (+1), 106. Daly, Schwartzel (+3).

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:


Tour se zase jednou podívá na par 70 s pouhými dvěma pětiparovými jamkami. Zdejší hřiště má navíc jiný typ trávy na fairwajích (bermuda) a jiný na greenech (bent), což musí každý hráč vzít v úvahu. V minulých letech nebylo výjimečné, že zde někdo získal první titul kariéry na úkor favoritů, tak jako před rokem Jihokorejec Bae Sang-moon. Dobře se s takovými podmínkami vyrovnává Američan Keegan Bradley, jenž zde před třemi lety rovněž okusil, jaké to je poprvé převzít trofej na velkém okruhu, a loni tu byl druhý.

Po velkém návratu na scénu v minulém týdnu zůstává ve startovním poli i Němec Martin Kaymer a jeho partner z finálového flightu Jordan Spieth, jenž na The Players nakonec první příčku neatakoval, je dalším z množství silných domácích golfistů ve startovním poli.

Tournament Players Course je jedním ze dvou hřišť resortu Four Seasons a na jeho založení v roce 1982 se podílel i sám Byron Nelson. Dřív se vzhledem k počasí a častým časovým prodlevám hrávalo částečně i na Cottonwood Valley Course, ale to první prošlo před sedmi lety redesignem a už slouží jako turnajové samo. Je proslulé rozlehlými členitými greeny a vyniká osmnáctou jamkou se známou vodní kaskádou. Areál leží v zástavbě na předměstí Dallasu, kousek od jedné z místních autostrád. Má tedy par 70 a měří 6 553 metrů. Hráči se na něm utkají o podíly z dotace 6,9 milionu dolarů (přes 137 milionů korun).

 

Odkazy: … TPC Four Seasons ResortHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.