Brutální The Open? Nefňukejte, říká Jacklin

17.07.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Royal Lytham

Tak se zase máme na co těšit. Darren Clarke řekl o některých částech roughu hřiště Royal Lytham & St Annes, že jsou absolutně brutální, a Tiger Woods označil některé partie za nehratelné.

Pořadatelé nadcházejícího The Open Championship pozvali na tiskovou konferenci mimo jiné Tonyho Jacklina, jenž na tomto hřišti získal britský major titul v roce 1969. „Někdo, kdo kráčí za vítězstvím, a to vám řeknu, se nestará o to, jak nehratelné to je,“ vrátil veterán současným exponentům golfu jejich slova.

Severoirský obhájce titulu Clarke přivezl do dějiště nadcházejícího turnaje slavný Claret Jug a při obhlídce hřiště mu spadla brada. „Bude to těžké, moc těžké. Když začnete sázet míče všude kolem, můžete to rovnou zabalit. Není absolutně šance se z tohoto roughu dostat. Některé dlouhé čtyřpary se budou hrát do větru. Jakmile přestanete trefovat fairwaje, jste ve skutečných problémech,“ dodal loňský vítěz.

Jacklin to však považuje pouze za uchování tradice britských linksových hřišť. „Když vyhrál Jack Nicklaus v roce 1966 v Muirfieldu, rough byl taky tak vysoký,“ zavzpomínal osmašedesátiletý anglický vítěz dvou majorů. „Měli tam na každé straně dva stewardy a ti jen hlásili: je to támhle někde. Proto Nicklaus používal celý týden jedničku železo. Tiger s ní vyhrál v Hoylake a taky s ní hrál neustále,“ dodal znalecky Jacklin v připomínce třetího a zatím posledního Woodsova vítězství na The Open před šesti lety.

Woods se s hřištěm seznámil už v neděli a shodl se se svým americkým krajanem Bubbou Watsonem, letošním vítězem Masters, že z týčka se bude muset hrát na jistotu. Dali tedy svému předchůdci, staršímu o dvě generace, za pravdu. Ten si přisadil: „Nesmíte zapomenout, že majory se vyhrávají tím, jak dokážete kontrolovat míč.“

Woods na svém oficiálním webu označil nadcházející turnaj jako svůj oblíbený major. „Velkou roli tady hraje počasí. A povětrnostní podmínky mohou být velice různé, každé British Open má svoje unikátní,“ uvedl čtvrtý hráč světa. V Royal Lytham startoval dvakrát. Poprvé ještě jako amatér v roce 1996 obsadil dvaadvacáté místo, před jedenácti lety se dělil o pětadvacáté.

Oba zmíněné ročníky vyhráli Američané, první Tom Lehman se skóre -13, druhý David Duval s konečnou bilancí -10. I kdyby hráčům neztížilo letošní práci počasí, tak nízká čísla se neočekávají. „Ale někdo to dokáže. Někdo se s tím vypořádá a zvládne to. Chce to jen srovnat si všechno v hlavě a řídit se tím. Fňukání je k ničemu,“ pokračoval ve stejném duchu Jacklin.

Přál by si, aby letos vyhrál některý z domácích golfistů. To se naposledy stalo před dvaceti lety v Muifieldu, kde triumfoval Nick Faldo. A Jacklin by si letos vsadil na své krajany Luka Donalda a Leeho Westwooda. Pro kteréhokoli z obou Angličanů by byl zisk prvního osobního majoru velkým zadostiučiněním.

Znalec místních poměrů Westwood je favorizován obecně a Watson, jenž bude jeho partnerem ve flightu pro čtvrteční a páteční kolo, se připojil: „Od něj vždycky čekáte, že bude dobrý. Na každém majoru je v top 5. I když třeba začne vlažněji, dokáže zabojovat a hraje o vítězství.“