Britské golfové hvězdy trumfla v anketě jejich šestnáctiletá krajanka

26.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lauren Taylor

Hned tři golfisté byli nominování na cenu britské BBC Sportovní osobnost roku 2011 v hlavní kategorii, avšak ani jeden se jí nedočkal. Naopak radost ovládla ženskou a mladší kolegyni hvězd největší velikosti. Lauren Taylor byla první v hlasování v kategorii mládeže. Současně získal ostrovní golf další primát. Tom Lewis byl vyhlášen nováčkem roku na European Tour.

Do centra MediaCityUK v manchesterském Salfordu přijeli také Luke Donald, Rory McIlroy a Darren Clarke. Takové zastoupení v desetičlenném seznamu uchazečů bylo masivní a naděje na výhru velká. Nicméně při vyhlášení vítěze zaznělo sálem jméno cyklisty Marka Cavendishe.

To mnohé golfové příznivce zklamalo, protože zejména Donald dokázal ve svém oboru velké věci. „Jen jsem letos trefil víc fairwají, zasáhl víc greenů a stabilizoval výkonnost na trochu vyšší úrovni,“ mávl rukou nad svou sezonou. „Nemusíte dávat tak tvrdé údery, prostě musíte hrát svoje rány,“ doplnil.

Pokud to mělo být poučené pro Taylor, která v té době už třímala trofej pro Mladou osobnost roku, jistě si to šestnáctiletá dívka vzala k srdci. Jenže ona si všimla spíš Roryho McIlroye, jenž se objevil s originálními brýlemi. „Vypadá dost dobře,“ pronesla k potěše publika.

Severoirský mladík ještě loni vyvolával obdiv i lehký posměch svým klukovským vzezřením. Před Ryder Cupem si jeho spoluhráči z evropského týmu nasadili rozcuchané paruky napodobující jeho účes. Jenže už nějaký ten pátek je McIlroy ostříhán a teď k tomu ještě designové brýle.

„To s těmi vlasy jsme čekali, ale teď ty brýle! Myslím, že co má novou přítelkyni, snaží se být dospělejší,“ neodpustil si Donald přihodit na McIlroyovu adresu. Sám vážil cestu z Chicaga, ale nedal na sobě znát, že by mu vadilo, když nevyhrál.

Taylor, která rovněž žije v zámoří, z pódia děkovala otci, jenž jí dělal caddieho na letošním britském amatérském šampionátu. Letos v červnu ho vyhrála jako nemladší golfistka v historii: „Při té řeči jsem měla trému, když jsem si uvědomila, kolik slavných osob je v sále. Vůbec jsem nečekal, že bych mohla vyhrát. Byl to pro mě šok.“ Pak ještě dodala, že v novém roce ukončí středoškolská studia a začne studovat na univerzitě v Texasu.

Dvacetiletý Lewis možná sledoval přenos z vyhlášení a hřál v sobě svou naději, že některé z výrazných golfových postav na obrazovce brzy potká. To se mu splní, protože všechny tři potvrdily účast na turnaji v Abú Zabí, kam byl Nováček roku evropského okruhu rovněž pozván.

„The Abu Dhabi HSBC Golf Championship je jeden z největších turnajů v celém roce mimo majory a díly World Golf Championship, takže doufám v dobrý start do nového roku,“ potvrdil vítěz letošního Portugal Masters. Právě titul z tohoto turnaje, kde absolvoval teprve třetí profesionální start, mu vynesl individuální ocenění.

A sebevědomí mu proto rozhodně nechybí. „Zkřížím si prsty, abych se dostal do flightu s takovými jmény jako jsou Luke Donald nebo Tiger Woods,“ troufl si říci Angličan pro agenturu Reuters ke svému velkému startu ve Spojených arabských emirátech, kde se skvěle obsazený podnik uskuteční od 26. do 29. prosince.

Stejně jako Tylor poděkoval také Lewis svému otci: „Nebýt jeho, nestal bych se golfistou, díky němu jsem takovým hráčem, jakým jsem se stal.“