Boháči světového sportu

18.03.2010 | Jiří Fejgl | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

nikegolfTiger Woods přišel po aféře o část reklamních příjmů – o 20 milionů dolarů ročně. Zchudl… Přesto je dál nejbohatší ze sportovců. A jak jsou na tom ostatní?

Stal se téměř vyvrhelem, dlouho se schovával – přesto dál vydělává veliké peníze. Tiger Woods se drží po obří sexuální aféře dál na špičce nejlépe vydělávajících sportovců světa. Ač přišel kvůli svým pokleskům o smlouvy za nějakých 20 milionů dolarů, pořád je neohrožený. Na prvním místě sedí od roku 2001, kdy jej předstihl šampion formule 1 Němec Michael Schumacher.

Odvrátilo se od něj pár reklamních partnerů: žiletkový gigant Gillette, výrobce hodinek TAG Heuer, nápojářská firma Gatorade, poradenská společnost Accenture či telekomunikační koncern AT&T.

„Bulvár je šílený. Sponzorské smlouvy se rozpadají. Image, kterou si budujete celou kariéru, může být v jedné minutě zničena,“ pronesl Roger Federer, světový tenista číslo 1 a jeden z přátel golfového krále Woodse. Ti dva se seznámili stylově: při natáčení reklamy pro Gillette…

Tam už se nesetkají, Woods byl firmou zapovězen. Přesto mu stále zbylo dost partnerů, kteří mu přinášejí velké sumy. Například Nike či Upper Deck, jehož doménou jsou sportovní kartičky. Smlouva se společností Nike zajišťuje golfistovi necelých 600 milionů korun ročně. To je zásadní složka jeho příjmů, které se vloni (tedy před začátkem aféry) vyšplhaly na 2,2 miliardy korun.

„Někomu se může zdát, že jsme blázni, že mu takhle platíme, ale není to tak. Diktuje nám to zákon trhu. A věřte: Nám se to vyplatí,“ prohlásil Philip Knight Stoyer, šéf koncernu Nike. „Tigerovi se v marketingovém potenciálu historicky vyrovná pouze Michael Jordan,“ dodal.money_golf

Ano, Woods vydělá devadesát procent peněz z reklamních smluv. Na turnajích si vloni přišel v uvozovkách pouze na necelých 200 milionů korun. Další prostředky pak získává investicemi, v nichž se mu údajně celkem daří.

Přesto všechno je jedna věc jistá: Slavný Američan se potřebuje rychle vrátit na hřiště, jinak jeho hodnota klesá. Vždyť odborníci z časopisu Forbes vypočítali, že se cena značky Tiger Woods propadla za poslední měsíce o 20 milionů dolarů. I tak je pořád na nějakých 80 milionech, což nemám ve světě sportu mezi jednotlivci obdoby.

Druhé místo zabírá s 20 miliony fotbalová ikona David Beckham. Třetí je s 16 miliony Federer. „Tiger se brzy vrátí a potom bude golf zase takový jako dřív,“ řekl Federer.  A Woodsovi, který se stal prvním sportovcem historie, jenž vydělal miliardu dolarů, se přikutálí do kasičky další zlaťáky.

Žebříček sportovních boháčů roku 2009
1. Tiger Woods (USA)                    2,2 miliardy

Na konci roku mu uškodila sexuální aféra. I tak je jeho pozice i po ní neotřesitelná.

2.–4. Michael Jordan (USA)           855 milionů
Basketbalista už nehraje, přesto vydělává. Jeho značka Jordan Brand má obrat miliardu dolarů.

2.–4. Kimi Raikkonen (Finsko)      855 milionů
Na špici zařadila mistra světa formule 1 z roku 2007 především mamutí smlouva s Ferrari.

2.–4. Kobe Bryant (USA)                855 milionů
Nejlépe vydělávající basketbalista – jeho roční plat je 400 milionů, zbytek mu dodají reklamy.

5. David Beckham (Anglie)             798 milionů
Není nejlepší fotbalista světa, zato je jasně nejbohatší. Módní a reklamní ikona je stále v kurzu.

6.–8. LeBron James (USA)             760 milionů
Smlouva v Clevelandu zajišťuje basketbalistovi 130 milionů. Zbytek vydělá jako reklamní tvář.

6.–8. Phil Mickelson (USA)            760 milionů
Golfista si na hřišti přišel na 120 milionů. K tomu má lukrativní kontrakty, například s firmou Rolex.

6.–8. Manny Pacquiao (Filipíny)    760 milionů
Nejbohatší boxer světa by se chtěl na rodných Filipínách stát i prezidentem.

9. Valentino Rossi (Itálie)               665 milionů
Král motorek získal osmý titul mistra světa. Smlouva se stájí Yamaha mu zajišťuje 300 milionů.

10. Dale Earnhardt jr. (USA)                   646 milionů
Je jasně nejpopulárnějším pilotem zámořské automobilové série Nascar. A to úplně stačí…