BMW PGA Championship

25.05.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rory McIlroy

European Tour – BMW PGA Championship, Wentworth Club, Virginia Water, Surrey, Anglie
(22. – 25. 5. 2014, časový posun: -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Výpadku lídra Thomase Björna dokonale využil Rory McIlroy a drtivým závěrem si došel pro dvanácté profesionální vítězství v kariéře. Smazal ztrátu sedmi ran, na závěr zahrál nejlepší kolo dne 66 (-6), a to společně se Skotem Stephenem Gallacherem, celkově pátým. Výsledné Severoirovo skóre -14 znamená letošní turnajové maximum i náskok jednoho úderu před druhým v pořadí Shanem Lowrym z Irska. Dán Björn po výkonu 75 (+3) klesl na dělenou třetí pozici, zaujal ji spolu s Angličanem Lukem Donaldem.

„Je to osmnáct měsíců, co jsem naposledy vyhrál na European Tour. Zvítězit ve vlajkovém turnaji, to už si nemohu přát víc,“ zářil McIlroy. „Můj caddie JP Fitzgerald mi řekl, ať se soustředím na metu -15. Tam jsem se nedostal, ale i tohle stačilo,“ doplnil. Po třech parech popustil průchod svému umění na pětiparu číslo 4 a ke třem birdie z předchozích dnů přidal eagle. Na první devítce ještě orámoval jedno birdie dvěma bogey, po přechodu na druhou se však už nemýlil a pětkrát tady skóroval, včetně poslední dvojice jamek. Zde se osamostatnil v čele a už jen počkal, jak si povedou konkurenti, kteří zbyli na hřišti.

Björn doplatil zejména na triple bogey ze čtyřparové šestky, kde se nadvakrát neúspěšně pokoušel dostat z fervejového bunkeru. Po polovině kola byl už čtyři rány v plusu a na druhé devítce, kde den předtím tak exceloval, už snížil skóre jen o jednu ránu. Rozhodující byla jeho bogey na jamkách 14 a 15. Přestože na dalších dvou jamkách zapsal po birdie, nebyl to finiš dostačující na obhájení vedoucí pozice, kde byl od čtvrtku. Alespoň však upevnil své vedení v Race To Dubai.

Děleným sedmým místem hodil přes oceán rukavici Henrik Stenson. Švéd by se mohl dostat do čela světového žebříčku, kde dlí teprve týden Adam Scott. Australan hraje závěrečné kolo na Crowne Plaza Invitational v USA a pokud se nedostane do top 20, přenechá výsostné postavení Stensonovi.

Další pořadí: 12. Levy, Kaymer, Luiten (-7), 16. Blixt (-6), 25. Rose (-4), 26. Poulter (-3), 30. Coetzee, Donaldson (-2), 35. Jiménez, Westwood (-1), 38. Ilonen, Jaidee (E), 61. Grace (+4).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Celých deset jamek to vypadalo, že vedení Thomase Björna zůstane záležitostí dvou kol. Dán začal double bogey na čtyřparové jedničce a na jedenácté odpaliště přišel s průběžným denním skóre -2. Pak rozehrál golfový koncert. Sérií šesti birdie se dostal zpět do vedení a na osmnáctce přidal sedmé, jímž dokončil kolo s výsledkem 67 ran (-5). Průběžných -15 je číslo pro ostatní nedostižné. Angličan Luke Donald na druhém místě ztrácí na lídra pět úderů, samostatně třetí Shane Lowry je ještě o jednu ránu zpět. Ir, jenž společně s Björnem vyšel z pozice vedoucího muže, ztrácel postupně, po třech bogey a dvou birdie hrál pouze 73 (+2).

„Začínám se na tohle místo ladit,“ žertoval Björn, jenž na hřišti devět let bydlel. Třiačtyřicetiletý golfista tady ale byl jen jednou v top 10, jeho páté místo z roku 1998 je ovšem hodně letité. Svůj vzestup na druhé devítce popsal jednoduše: „Dostal jsem se k tomu, co jsem předváděl ve čtvrtek. Začaly tam padat putty a dostal jsem se na správnou kolej.“ Nezapomněl samozřejmě na špatný start. Hráči na něj museli čekat tři hodiny, o tolik se začátek kola zpozdil. „Kdybych takhle začal v neděli, turnaj je okamžitě zcela otevřený,“ připomněl si.

Nejlepší sobotní výsledek 65 (-7) patří Italovi Francesku Molinarimu, jenž se posunul do top 10. V něm se stále drží i Severoir Rory McIlroy, jenž začal stejně špatně jako dánský vedoucí muž, ale toto double bogey zůstalo jeho poslední chybou, pak zapisoval jen pary a pětkrát skóroval.

Další pořadí: 15. Blixt (-5), 18. Kaymer (-4), 22. Gallacher, Rose (-2), 29. Levy, Westwood (-2), 36. Coetzee (-1), 43. Jiménez, Poulter (E), 49. Grace (+1).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Silný vítr a ranní déšť hodně ovlivnily průběh druhého hracího dne, v němž nejprve dohrávka úvodního kola nezměnila pořadí v top 10, následně pak pokračoval souboj s povětrnostními podmínkami až do doby, než padla tma a poslední hráči při snížené viditelnosti na poslední chvíli dohráli, takže šestatřicet jamek mají na kontě všichni. V tu dobu už byl Thomas Björn nějakou dobu v klubovně a věděl, že o vedení se musí dělit. „Dnes byly extrémní podmínky. Zvlášť na první devítce bylo nesmírně těžké skórovat,“ řekl Dán. Hráčem, který jej na skóre -10 dohnal, se stal Ir Shane Lowry. Ten i s double bogey na čtyřparové devítce zapsal 70 ran (-2), zatímco čtvrtečnímu lídrovi při třech birdie a třech bogey vyšel výsledek na even par. „Byl jsem psychicky v pohodě a vyžil jsem se,“ usmál se Lowry.

Výjimečný výkon v daných podmínkách dostal Angličan Luke Donald, jehož 67 ran (-5) vyniká při pohledu na zápis obsahující tři bogey. „Šest nebo sedm jamek bylo vlhko, ale pak to šlo,“ odbyl počasí bývalý světový hráč číslo 1. Vystřihl i eagle na pětiparové dvanáctce a titul nekorunovaného krále dne utrhl po birdie na závěrečné jamce. Patří mu dělené třetí místo společně se Španělem Rafou Cabrerou-Bellem, ovšem oba na vedoucí duo ztrácejí v polovině turnaje čtyři rány. Mezi čtveřicí na dělené páté pozici jsou i favorité Rory McIlroy ze Severního Irska a Henrik Stenson ze Švédska.

Další pořadí: 14. Luiten (-3), 19. Poulter, Westwood, Donaldson (-2), 29. Rose, Kaymer (-1), 39. Jiménez (E), 47. Coetzee, Grace, Gallacher (+1).
Cutem neprošli mj.:
R. Fisher, Caňizares, Clarke, Fleetwood, Els, Schwartzel.

Top 10 druhého kola:


Čtvrtek – 1. kolo (nedohráno)

Zpožděný start měl za následek přerušení hry pro tmu ve chvíli, kdy poslední flight dokončil přesně polovinu programu. Na hřišti bylo ještě 36 golfistů. Žádný ale bezprostředně neohrožuje ty, kteří se usadili na předních pozicích. Thomas Björn svého času ve Wentworthu bydlel a prostředí je pro něj důvěrně známé, po startu letošního velkého turnaje pak i velmi příjemné. Jeho 62 ran (-10) znamená vyrovnaný rekord na jedno kolo a zároveň vedení o dvě rány před Irem Shanem Lowrym. Pak ještě v průběžném pořadí následuje několik hráčů druhého sledu a na konci top 10 se formuje skupina těžkých vah. Němec Martin Kaymer, vracející se na bývalé pozice, švédský král loňské sezony Henrik Stenson i Rory McIlroy ze Severního Irska, jehož start byl tak dychtivě očekáván, se po výkonu 68 (-4) dělí o osmé místo.

Björn hrál tři ze svých osmi birdie na tříparových jamkách, ale dobře se mu povedly i ty nejdelší. Na dvou pětiparech snížil po jedné ráně a na jamce číslo 12 po eaglu dokonce dvě najednou. „Stane se, že v kariéře zahrajete skvělá kola, ale po 62 na tomto hřišti si nemůžete přát víc,“ rozplýval se vedoucí muž Race To Dubai. Před týdnem přitom na Open de Espaňa neprošel Dán cutem. „Ani na tréninku to v tomto týdnu nebylo nic moc,“ prozradil, že tak pronikavé zlepšení sám nečekal. Na BMW PGA Championship má zatím nejlepší výsledek z roku 1998, kdy se tu dělil o páté místo. Nejblíž úspěchu byl ve Wentworthu před jedenácti lety, kdy tu prohrál ve finále World Match Play Championship s jiným rezidentem Erniem Elsem.

První den přinesl zklamání dvěma výrazným postavám. Obhájce titulu Matteo Manassero se s formou potýkal celé kolo a posbíral i dvě double bogey. Vrchol přišel na sedmnáctce, kde zaznamenal dokonce quadruple bogey 9. Vzápětí vysekl birdie, jím ale jen mírně vylepšil výsledek na 80 (+8). Pro Itala to znamená poslední 145. pozici mezi klasifikovanými. Po výkonu 73 ran (+1) se z turnaje odhlásil Španěl Sergio García.

Top 10 přerušeného prvního kola:

 

Před turnajem:
Z jistého pohledu je nejdůležitější informací, že bavorská automobilka uzavřela s vedením evropského okruhu na další čtyři roky smlouvu o podpoře turnaje hraného tradičně v resortu na západ od Londýna. To mimo jiné pomůže udržet dotaci na hráčské odměny, jejíž výše je letos znovu 4,75 milionu eur (130,5 milionu korun).

Nejen lákadlo solidního výdělku, ale také věhlas akce láká tradičně většinu hráčů se státní příslušností v zemích starého kontinentu, takže dorazí i ti, jejichž herní těžiště se nachází v zámoří. To je případ Severoira Roryho McIlroye, švédského krále loňské sezony Henrika Stensona, nebo Angličana Justina Rosea, jemuž se blíží obhajoba na US Open. Další z předpokládaných favoritů Španěl Sergio García už hrál v minulém týdnu domácí open, stejně jako jeho krajan Miguel Ángel Jiménez, jenž v padesáti letech získal kýžený titul. Němec Martin Kaymer se vrací ověnčen titulem z prestižního The Players Championship a chybět nebude ani Jihoafričan Ernie Els, zdejší rezident a autor posledních úprav, jimiž hřiště prošlo. Ti všichni a mnozí další vytvoří konkurenci Matteu Manasserovi při obhajobě titulu. Ital ho vydobyl na čtvrté jamce tříčlenného play-off a ukončil čtyřletou anglickou nadvládu (dvakrát Luke Donald, před ním Simon Khan a Paul Casey).

Maximální délka tohoto paru 72 je stejně jako loni 6 679 metrů. Metráž, v originále yardáž, ovšem není to nejvýznamnější, co velice často vstupuje do hry jako rozhodující faktor. Tím je počasí a loni se o tom hráči přesvědčili několikrát. Předpověď není příznivá ani letos, dokonce je to horší než kdyby mělo jen pršet. Nemělo by být až tak chladno, ranních deset stupňů Celsia vyšplhá přes den ke dvaceti, ale přeháňky mají být provázeny bouřkami, přinášejícími riziko přerušení hry.

Odkazy: … Wentworth ClubHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.