BMW International Open

29.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Fabrizio Zanotti

European Tour – BMW International Open, Golf Club Gut Lärchenhof, Kolín n/R, Německo (26. – 29. 6. 2014, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo a play-off
Ve čtyřčlenném play-off, trvajícím pět jamek, získal titul Fabrizio Zanotti z Paraguaye. Předtím zahrál nejlepší výsledek dne 65 ran (-7) spolu s Thajcem Thongchaiem Jaideem a Španělem Sergiem Garcíou. Po dvaasedmdesáti jamkách měli průběžné skóre -19 stejně jako pozdější vítěz i Švéd Henrik Stenson, Francouz Grégory Havret a Španěl Rafael Cabrera-Bello. Stenson měl skvělý finiš, na druhé devítce zapsal čtyři birdie a eagle, na poslední jamce měl jako člen jednoho z posledních flightů šanci díky dalšímu birdie vyhrát, ale dosáhl jen paru a připojil se do rozehrávky. Ti, kteří byli za ním, už ztráceli tři a více ran a do boje o výhru nepromluvili.

„Díky bohu, že ta chvíle nastala. Udělal jsem ve své hře zásadní změny a tohle je výsledek,“ plesal jednatřicetiletý Zanotti. Měl na kontě dva tituly z Tour de las Américas, z nichž se mu jeden počítal do Challenge Tour. Na European Tour se dostal přes Q-School v roce 2008 a loni si tento úspěch zopakoval. Nyní má vystaráno na příští dvě sezony a po třech druhých místech se dočkal zadostiučinění. Žádný hráč z Paraguaye na evropském okruhu před ním nezvítězil.“To je naprosto úžasné. Myslím, že všichni v Paraguayi budou šťastní. Čekali na to stejně jako já,“ řekl rozradostněný Jihoameričan.

Alex Čejka nakonec do top 10 nepronikl, zůstal těsně za touto metou na děleném dvanáctém místě. Na závěr zahrál podruhé za sebou solidních 69 ran (-3) a zakončil turnaj se skóre -16. Německý profesionál českého původu hrál dvě birdie a bogey na první devítce, pomohl si eaglem na pětiparové třináctce a na předposlední jamce přidal ještě birdie. Tím by se býval posunul mezi nejlepší desítku, závěrečné bogey mu to znemožnilo.

V play-off nejprve celé kvarteto zahrálo na osmnáctce par 4. Když se po stejné jamce vydali znovu, tři soupeři se zlepšili na birdie, jen Havret svůj putt neproměnil a už nedohrával. Třetí kolo, tentokrát na čtyřparové sedmnáctce, dalšího vyřazeného nevydalo, neboť všichni tři zopakovali birdie. Následoval návrat na osmnáctku a dva pary. Tím, kdo na tuto metu nedosáhl, byl Cabrera-Bello a stal se druhým mimo hru o titul. Rozhodla sedmnáctka, pátá jamka play-off, kde Stenson poslal drive do vody a ve snaze smazat trestnou ránu poslal pitch do vody. Na Zanottiho jistou hru nejlepší hráč loňské sezony nestačil.

Další pořadí: 12. Čejka, García, F. Molinari (-16), 22. Casey (-15), 28. Grace (-14), 33. Fleetwood (-12), 45. Jiménez (-11), 50. Caňizares (-10), 51. Ilonen (-9), 57. Dubuisson (-7), 62. R. Fisher (-6), 66. Daly (-4).

Konečné Top 10:

 

Sobota – 3. kolo
Zdaleka nezahrál nejlepší denní výsledek, přesto se Španěl Pablo Larrazábal osamostatnil v čele turnaje se skóre -14, znamenající náskok tří úderů před osmi pronásledovateli na druhé příčce. Německý profesionál českého původu Alex Čejka spadl z páté pozice na desátou. Po výkonu 69 ran (-3) ztrácí na lídra čtyři údery, ale na druhé místo jen jeden. Nejlepší sobotní představení předvedl Australan Richard Green, jehož 62 ran (-10) je zároveň maximem turnaje. Po dvou birdie na první devítce se jeden z osmičky lídrových pronásledovatelů rozjel s přechodem na druhou polovinu hřiště. Postupně přidal do skórkarty šest birdie a eagle z pětiparu číslo 15.

Larrazábalův celoturnajový zápis se nadále obejde bez bogey. Jako obvykle, i tentokrát jeho chvíle přišly mezi jamkami 13 a 17. Než se dostal na tuto část hřiště, měl na kontě jedno birdie. V inkriminovaném místě přidal ale další čtyři a díky tomu zbytku startovního pole utekl. Sám se přiznal, že to nečekal. „Moje hra dnes nebyla dobrá. Neměl jsem dobré odpaly a dostal jsem se několikrát do potíží. Ale s takovou situací se umím vypořádat. A vím, že dokážu hrát líp,“ dodal si lídr odvahy do finálového kola.

Další pořadí: 25. Jaidee, Lowry (-11), 37. García, Jiménez (-9), 46. Fleetwood, Grace (-8), 55. Dubuisson (-7), 63. Ilonen, R. Fisher (-5), 69. Daly (-3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
V polovině turnaje je vedení čtveřice hráčů se skóre -12. Tvoří ji tak jako po úvodním dnu Španěl Rafael Cabrera-Bello a Angličan Danny Willet, k nimž přibyli další Španěl Pablo Larrazábal a Argentinec Emiliano Grillo. Výkonem 66 ran (-6) se Němec s českými kořeny Alex Čejka vyšplhal na pátou příčku (-10), kterou sdílí mj. se Španělem Miguelem Ángelem Jiménezem. Mariánskolázeňský rodák zvládl perfektně zejména pasáž mezi desátou a patnáctou jamkou, kde zapsal pět birdie. Celkem jich má v zápisu osm a k nim dvě bogey. Naopak cutem neprošel vítěz nedávného US Open a domácí oblíbenec Martin Kaymer, jenž po kolech 71 a 73 za hranicí cutu zaostal o čtyři rány.

Hřiště je přitom zatím vstřícné a spousta účastníků zaznamenala nízké skóre. Nejnižší 63 (-9) jeden z lídru Larrazábal a také Angličan Paul Warring, pro něhož to znamená skok na dělenou jedenáctou pozici. Larrazábal je vítězem turnaje z roku 2011, to se ale hrálo na mnichovském Eichenreidu a on zdolal v play-off krajana Sergia Garcíu. Letos v lednu získal čtvrtý titul na European Tour v Abú Dhabi. On a Willett pocházejí turnajem bez bogey, svého prvního se dopustil Cabrera-Bello. Stalo se to nečekaně v závěru jeho druhého dne na pětiparové sedmičce, kde přišel o samostatné vedení. Následovaly dva pary. I tak půjde v sobotu potřetí za sebou v témže flightu s Willettem.

Další pořadí: 11. Lowry (-9), 19. Björn, Stenson (-8), 29. García, F. Molinari, Jaidee, Daly, Levy (-7), 37. Donaldson (-6), 53. Ilonen, Casey, Dubuisson, R. Fisher (-4).
Cutem neprošli mj.: Quirós, Colsaerts, E. Molinari, Aiken, Kaymer, Coetzee.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Z patnácti odevzdaných čistých skórkaret patří dvě vedoucí dvojici. Tvoří ji Španěl Rafael Cabrera-Bello a Angličan Danny Willet, oba díky výkonu 64 ran (-8), sestavenému z osmi birdie. Sedm konkurentů se dělí o druhé místo, všichni ztrácejí dva údery. Mezi těmi, kdož zkompletovali zápis bez bogey, jsou i nejlepší muž loňské sezony Thomas Björn z Dánska, ten však zapsal pouze dvě birdie a eagle na pětiparové třinácté jamce. Taková sestava stačí na dělené 19. místo, kde zatím dlí i německý golfista českého původu Alex Čejka. Zahrál dvě bogey a šest birdie, z toho čtyři v sérii na jamkách 15 až 18.

Willet, jenž na kolínském hřišti předloni vyhrál, vynechal pro-am, protože ho trápily problémy s krkem. Jakmile se jich zbavil, osvědčil formu z minulého týdne na Irish Open, kde obsadil konečné dělené třetí místo. On a Cabrera-Bello šli v tomtéž flightu společně s Angličanem Rossem Fisherem, jenž za nimi zaostal o šest ran. Willett těžil především ze skvělé hry na greenech a den zakončil šestimetrovým puttem, jímž dorovnal skóre svého španělského partnera, který rozložil svá birdie rovnoměrně na obě devítky a skóroval na třech ze čtyř trojparových jamek.

Další pořadí: 19. Ilonen, Stenson, Čejka (-4), 34. Larrazábal (-3), 47. Levy, Björn, Daly (-2), 65. Donaldson, Kaymer, F. Molinari, Jaidee, Dubuisson (-1), 85. Coetzee, Jacquelin (E), 111. Casey (+1).

Top 10 prvního kola:

Vítěz nedávného US Open Martin Kaymer půjde v domácím prostředí povzbuzován publikem a jelikož se dostavil i švédský král loňské sezony Henrik Stenson, je jasné, na koho bude v úvodních fázích soustředěna pozornost. Mnozí čeští fanoušci ji zaměří na mariánskolázeňského rodáka Alexe Čejku, jenž tradičně přiletěl ze Spojených států absolvovat nejvýznamnější turnaj ve své druhé vlasti. Němci nejsou až tak vstřícní vůči domácím hráčům, divoké karty jich získalo po Čejkovi jen pět podle národního Order of Merit, v němž je Čejka momentálně třetí za Kaymerem a Marcelem Siemem. Ve startovním poli jsou další veličiny jako Španěl Sergio García, vítěz z minulého týdne v Belgii Mikko Ilonen z Finska, vedoucí muž Race To Dubai Dán Thomas Björn a mezi vítězi minulých ročníků také Američan John Daly.

Naopak chybí jihoafrický obhájce titulu Ernie Els, ten však převzal pohár na tradičním dějišti Golfklubu München Eichenreid, zatímco do Gut Lärchenhofu se turnaj vrací po roční přestávce. Takže se za „malého obhájce“ může považovat vítěz ročníku 2012 Danny Willett z Anglie. Kvalitní startovní pole se utká o podíly z dotace dva miliony eur (necelých 55 milionů korun). Stadium Course z dílny Jacka Nicklause je vymazlené podle vzoru amerických hřišť, ač není parkové, nýbrž zasazeno do typické středoevropské krajiny s lesem na okraji a přirozenými přírodními nástrahami včetně několika příčných i podélných vodních překážek. Vzdor umírněnému bunkeringu hra na něm vyžaduje inteligenci a suchý letní rough nebude velkým přítelem hráčů. Je to velmi vyvážený par 72 a měří 6 611 metrů.

Odkazy: … Golf Club Gut Lärchenhof … Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.cz … Race To Dubai

.