BMW PGA Championship

26.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – BMW PGA Championship, Wentworth Club, Virginia Water, Surrey, Anglie
(23. – 26. května, časový posun: +1 hodina)

 

 

 

Matteo Manassero

Neděle – play-off
Dvacetiletý Matteo Manassero se stal nejmladším vítězem slovutného turnaje. Ve tříčlenné rozehrávce zdolal Skota Marka Warrena a Angličana Simona Khana. „Je to neuvěřitelné, cítím silné emoce,“ řekl krátce poté, co zvládl vypjatou situaci. Osmnáctou jamku musel dodatečně absolvovat čtyřikrát, než si zajistil 791 660 eur do finančního žebříčku Race To Dubai.
Warren pohřbil své naděje z trojice duelantů jako první. Drajvoval do stromů napravo od fairwaye a nalezl míč v nehratelné pozici. Opakovaný odpal se mu sice povedl, ale přihrávka do vody znamenala, že dál o titul soupeří jen Manassero a Khan, neboť oba zahráli birdie.
Potok před greenem se stal osudným i Khanovi. Diváci si na tu chvíli ještě počkali, protože zbylí duelanti absolvovali osmnáctku ještě dvakrát. Nejprve oba s bogey, pak zase bez zaváhání v paru. Anglický vítěz turnaje z roku 2010 trefil vodu v nejméně vhodnou chvíli. S trestnou ranou přihlížel Khan tomu, jak Manassero patuje na vítězství. „Byl to úžasný víkend.Vždycky jsem na tomto místě cítil cosi zvláštního. A teď se všechno sešlo. Byl jsem schopen udržet se ve hře i po tom těžkém pátku a dotáhl to až do play-off. Jsem nejšťastnější člověk na světě,“ sálal štěstím mladý Ital. Získal už svůj čtvrtý titul na European Tour, letos o to nečekanější, že v top 10 byl zatím jen jednou, na úvod sezony v lednovém Volvo Golf Champions.

Konečné Top 10:

Finálové kolo
O vítězi se rozhodne v play-off. Postoupili do něj Angličan Simon Khan, Ital Matteo Manassero a Skot Marc Warren. Všichni zakončili čtyřkolovou základní turnajovou část se skóre -10. Zatímco druhému a třetímu stačilo zahrát 69 ran (-3), musel být jejich konkurent v rozehrávce o tři rány lepší. Dokázal to díky čisté skórkartě, do níž poslední šesté birdie zasadil na osmnácté jamce.
Cestu nahoru jim uvolnili hráči finálového flightu. Angličan Lee Westwood, jenž se po první devítce dostal do samostatného vedení, vzápětí pohořel. Mezi dvě bogey včlenil i double bogey na pětiparové dvanácté jamce, kde přitom ve všech předchozích kolech hrál birdie. Nakonec obsadil dělené deváté místo. Španěl Alejandro Caňizares neměl svůj den a pozici lídra brzy opustil. Zahrál even par 72 a se ztrátou jedné rány na jmenované trio se spolu se svým krajanem Miguelem Ángelem Jiménezem podělil o čtvrtou pozici v konečném pořadí.
Další pořadí:
12. Ilonen, Uihlein (-6), 19. García (-5), 24. Colsaerts, Coetzee, Grace (-4), 37. Donaldson (-2), 40. Jaidee (-1), 50. Kaymer, Rose (+1), 62. Rumford (+4).

Sobota – 3. kolo
Další střídání v čele jde na vrub Alejandra Caňizarese, jenž si navzdory dvěma bogey pomohl do pozice vedoucího muže nejlepším výkonem na turnaji 68 ran (-4). Celkové nejlepší skóre tím kleslo na -9. Ještě lepší byl ve třetím dějství Angličan Lee Westwood.  I s přispěním eaglu na pětiparové čtyřce zapsal 67 (-5) a na španělského konkurenta ztrácí jeden úder. O třetí pozici se s odstupem další rány dělí Ital Matteo Manassero a Skot Marc Warren. Lídr po polovině turnaje Francesco Molinari klesl na dělenou šestou pozici.
Třicetiletý Caňizares, jenž hraje svůj první turnaj poté, co se zbavil následků meningitidy, nebyl tak vysoko, dokud nepřišel závěr hřiště. Finální birdie zapsal na sedmnácté a osmnácté jamce, po něm už nikdo nedokázal stlačit výsledek stejně nízko. „Jsem rád, že už v tomto týdnu vůbec mohu udeřit holí do míče,“ ulevil si golfista, jehož virus napadl při cestě z Koreje do Číny. Hospitalizován byl v Pekingu. „Po úterním tréninku jsme se cítil velice unavený, protože to byla první osmnáctka, kterou jsem od té doby absolvoval,“ doplnil ještě. Prý ještě cítí v hlavě ozvy nemoci, ale lékaři ho ujišťují, že je v normálu.
Westwood mu však v neděli nehodlá dát nic zadarmo. Byl už na turnaji dvakrát druhý, v roce 2000 a předloni, ve Wentworthu ovšem vyhrál evropský jamkový šampionát. „Jsem ještě daleko od toho, abych už držel trofej v rukou. Aby se to stalo, budu muset zahrát stejně dobře jako dnes, nebo možné ještě líp,“ řekl čtyřicetiletý domácí hráč.
Další pořadí:
14. Jiménez, Kingston (-4), 21. Els, Uihlein (-3), 30. Coetzee (-2), 33. Grace, Rose (-1), 39. Sterne (E), 46. Kaymer, Jaidee (+1), 56. Rumford (+2).

Pátek – 2. kolo
V chladném a deštivém počasí nebylo mnoho výsledků pod parem. Až poté, co ranní dohrávka úvodního dějství nic nezměnila v čele, začalo se pořadí měnit. Pod sedmdesát se dostala sotva desítka hráčů. Jeden z nich stlačil své skóre nejníž a 68 ran (-4) pomohlo Francesku Molinarimu i k tomu, aby převzal vedení. V čele leaderboardu je Ital s průběžným skóre -6, o druhou pozici se za ním s odstupem jednoho úderu dělí tito čtyři konkurenti: Jihoafričan George Coetzee, Skot Marc Warren, Angličan Mark Foster, Španěl Alejandro Caňizares. Z favoritů se na dohled drží Angličan Lee Westwood a kupředu postoupil i autor úprav hřiště Ernie Els z Jižní Afriky. Severoirové Graeme McDowell a Rory McIlroy neprošli cutem a stejně skončili také anglický vítěz uplynulých dvou ročníků Luke Donald a jeho krajan Ian Poulter.
Molinari zapsal stejně jako den předtím tři bogey, ale tentokrát častěji skóroval. Posedmé a naposledy na osmnácté jamce a jak se ukázalo, tady právě rozhodl o svém samostatném vedení. „Jsem spokojený. Podmínky byly těžké, ale já jsem dobře trefoval míč a solidně mi fungoval putter,“ konstatoval Ital žijící v Londýně a přece jen uvyklejší takovému podnebí. „Je to tak, už to znám. Pomohlo mi to dostat se do dobré pozice před víkendovým programem,“ dodal třicetiletý golfista.
Hranice cutu má nakonec hodnotu +2. Zlepšením o sedm ran se nad ni dostal Miguel Ángel Jiménez a prodloužil si tak svůj pětistý turnaj na European Tour. Víkendový program vyhlíží i Číňan Liang Weng-čchong, jemuž se v takových podmínkách povedly dva eagly – na pětiparové čtyřce a čtyřparové jedenáctce. A na jamku číslo 2 bude v dobrém vzpomínat Andy Sullivan, protože se mu povedlo zahrát ji jednou ranou. Hole-in-one nebyla nic platná, ani tento Angličan neprošel cutem.
Další pořadí: 14. Jacquelin, Colsaerts (-2), 21. Kingston, Fernandez-Castaňo, García, Ilonen (-1), 28. Kaymer, Grace (E), 39. Uilhlein, Jiménez, Sterne, Jaidee (+1), 56. Rumford, Rose (+2).
Neprošli cutem: McDowell, McIlroy, Jamieson, Gallacher (+5), Donald, Olesen (+6), Aguilar, Aiken (+7), Aphibarnrat, Poulter (+8).

Čtvrtek – 1. kolo přerušeno
Hra byla v blížící se bouřce přerušena v 16:45 SELČ a hráčům dvou závěrečných flightů nebyl zapsán ještě ani jeden dílčí výsledek z první jamky. Přestávka trvala hodinu a půl. V dopoledním programu se blýskl Jihoafričan James Kingston, jenž zahrál nejlepší výsledek 66 ran (-6), složený ze sedmi birdie a jednoho bogey. Hra byla pak ukončena pro tmu a nejvíc, kolik komu schází z úvodního dějství absolvovat, je pět jamek.
Sedmačtyřicetiletý Kingston trefil 14 fairwají a potřeboval jen 26 puttů. Startuje přitom na sponzorskou pozvánku, protože hráčskou kartu na European Tour loni ztratil. „Nezdálo se mi, že bych hrál tak špatně, aby se to muselo stát, o to bolestnější to bylo,“ přiznal se lídr, jenž má z evropského okruhu dva turnajové tituly. 
Kompletní osmnáctku měl za sebou ještě před přerušením mimo jiné Martin Kaymer a skóre 70 (-2) stačí na prozatímní 12. místo, kde se nachází třeba i Angličan Lee Westwood. Vstup do turnaje se naopak nepovedl spoluhráčům z flightu Graemu McDowellovi ani Rorymu McIlroyovi. Lídr finančního žebříčku Race To Dubai i jeho severoirský krajan zapsali 74 (+2) , což sotva stačí na první stovku neúplného pořadí. A na hony vzdálený obhajobě svých dvou předchozích titulů je Angličan Luke Donald. V jeho zápisu je vedle jednoho birdie také pět bogey a vrcholem špatného výkonu je double bogey ze čtyřparové osmičky. Výkon 78 (+6) srazil bývalou světovou jedničku na třetí místo od konce.

Top 10 přerušeného prvního kola:

Ikonický turnaj evropského golfu nadešel, aniž by se kdo byl nadál. A přilákal ze zámoří ty hráče starého kontinentu, kteří chtějí na konci sezony usilovat o pocty ve World Tour Championship v Dubaji. Vévodí jim severoirská světová dvojka Rory McIlroy. Spolu s jeho krajanem Graemem McDowellem a anglickou dvojicí Justin Rose, Luke Donald má startovní pole čtyři hráče první světové desítky. Nabité je i bez divokých karet pro Američany, zámoří reprezentuje čerstvý vítěz z Madeiry Peter Uihlein.

Donald bude obhajovat loňský titul ze slavného hřiště ve Wentworthu, s jehož současnou podobou se po úpravách Ernieho Else z přelomu desetiletí se hráči nemohli srovnat. Teď už ale má přijatelnou podobu a tento par 72, dlouhý 6 679 metrů je zase v oblibě. Podíly z dotace 4 750 000 eur (asi 124 milionů korun) budou letos pravděpodobně vysloužené těžkou prací. Předpověď počasí pro okolí Londýna, kde se už nyní výrazně ochladilo, není příznivá. Má být oblačno s přeháňkami a větrem.

Odkazy: … Wentworth ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnaje Loňské zpravodajství na golf.cz

 

.