BMW Masters

27.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – BMW Masters presented by SRE Group, Lake Malaren Golf Club, Šanghaj, Čína
(24. – 27. 10. 2013, časový posun: +6 hodin)

 


Fernandez-Castano Gonzalo

Neděle – finálové kolo
Po naprostém zemětřesení v top 10 se z titulu raduje španělský golfista Gonzalo Fernandez-Castaňo, ovšem s velkými nervy. Na poslední jamce po dvou ranách do různých bunkerů totiž zahrál double bogey, odevzdal zápis 68 (-4) a jeho náskok před dvojicí na druhém místě konečného pořadí se smrskl na jednu ránu. „Začal jsem špatně, netrefoval jsem dobře míč. Ale můj caddie mě uklidnil a připomněl mi, jak dobře jsem hrál celý týden,“ popsal vlnu, která ho vynesla k titulu. Vítěz se dostal na -11 a Ital Francesco Molinari s Thongchaiem Jaideem z Thajska na -10. Molinari zahrál 64 (-8), Jaidee 66 (-6).
Při ataku zmíněných tří hráčů nebylo možné zahrát na průměru, proto se výhry nedočkal Američan Luke Guthrie, ačkoli vedl od čtvrtka a ačkoli si nevedl špatně ani v neděli a po bogey na první jamce zapsal ve druhé polovině kola dvě birdie. Patří mu samostatná čtvrtá pozice. Sobotní spolulídr Rafael Cabrera-Bello kazil a klesl až na dělenou osmou. Naopak nejlepší výkon závěrečného dne 63 (-9) předvedl Švéd Peter Hanson a propracoval se do top 10. „Hrál jsem s rydercupovým kapitánem Paulem McGinleyem a doufám, že jsem ho zaujal,“ přisadil si Hanson.
Nejsledovanější hráč první poloviny programu Rory McIlroy se postupně vytratil z centra pozornosti, ale při jeho příštím startu to zase bude všechno jinak. Severoir obsadil sedmadvacáté místo a stále nemá jistou účast v dubajském finále pro šedesátku nejlepších z finančního žebříčku European Tour. Šanci na definitivu bude mít v nadcházejícím týdnu na WGC-HSBC Champions.
Další pořadí:
13. Kaymer (-5), 15. Rumford, Poulter (-4), 24. Westwood (-2), 27. McIlroy, Harrington (-1), 31. Donald, Sterne (+1), 34. Stenson (+2), 48. Daly (+5), 53. Gallacher, McDowell (+6), 59. Oosthuizen (+8), 60. Jiménez (+9), 61. Howell, Grace (+11).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Španělsko-francouzský atak slaví úspěch, Američan Luke Guthrie už se o vedoucí pozici musí dělit a za ním se zformovala silná skupina adeptů na titul. Tím, kdo jej na první příčce dohnal, je Rafael Cabrera-Bello a skóre obou mužů je momentálně na hodnotě -8. Znamená to, že Guthrie zůstal na svých, zahrál pouze denní even par, a to i vinou dvou bogey ze závěru, konkrétně z jamek 16 a 18. Stejně jako jeho španělský sok zapsali 67 (-5) ještě další hráč této země Gonzalo Fernandez-Castaňo a Francouz Grégory Bourdy. Prvně jmenovaný je samostatně třetí se ztrátou jedné rány na lídry, druhý pak čtvrtý o další úder zpět. Silnou skupinu v top 10 pak tvoří směs ostrovních, kontinentálních i zámořských golfistů.
„Začal jsem dvěma birdie, to je vždycky povzbuzení,“ připomněl dvojnásobný vítěz turnajů European Tour Cabrera-Bello. „Jsem šťastný, hrdý a spokojený s tím, jak mi to jde, i s tím, že jsem ve hře o prvenství. Hřiště je se mnou a snad to vydrží,“ dodal už s myšlenkami na neděli. Jeho třiadvacetiletý konkurent však zůstává v klidu. „Kdyby mi někdo na začátku týdne řekl, jak na tom před nedělí budu, bral bych to,“ usmál se. Dnes to sice bylo místy trápení, ale celkově to je dobré a  já jsem se svou pozicí spokojen,“ dodal Guthrie.
Další pořadí: 14. Björn, McIlroy, Harrington, F. Molinari (-2), 21. Poulter (-1), 22. Kaymer (E), 25. Sterne, Rumford (+1),  31. Donald (+2), 36. McDowell, Daly (+4), 45. Gallacher (+6), 49. Sterne (+7), 57. Stenson (+9), 70. Howell (+13).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Výkon těsně pod parem stačil, aby Luke Guthrie udrže vedení. S průběžným výsledkem -8 získal dokonce náskok čtyř ran před šesticí konkurentů na děleném druhém místě. Je v ní i autor nejlepšího denního výkonu 67 (-5) Ricardo Gonzalez. Argentinec je momentálně na 65. místě finančního žebříčku Race To Dubai a podobně jako on jsou na tom i Angličan Simon Dyson (66.) a Skot Craig Lee (62.). Všichni tři by se rádi posunuli o pět příček dopředu  a kvalifikovali se do dubajského finále evropské profesionální série. Zbylí tři hráči na děleném druhém místě už to mají jisté: Scott Jamieson ze Skotska, Thongchai Jaidee z Thajska a Angličan Paul Casey.
Guthrie, jenž byl ve čtvrtek bezchybným nasbíral ve druhém dějství čtyři bogey. „Udělal jsem několik chyb a docela mě mrzely,“ přiznal. „Zahrát bogey na poslední jamce není nikdy dobré, ale byl to opět těžký den a bylo těžké se v něm udržet v červených číslech,“ doplnil. Dokázal si dílčí ztráty vynahradit pěti birdie, což se nepovedlo jeho krajanovi Johnu Dalymu, jenž zahrál dvě rány nad parem a ze druhého místa klesl na deváté. Podobně další z Američanů Peter Uihlein neudržel třetí pozici. Sice ke třemi birdie přidal i eagle z pětiparu číslo 7, zároveň ale nečekaně nastřádal osm bogey. 
Rory McIlroy si o jeden úder pohoršil a figuruje na děleném 12. místě.
Další pořadí:
12. Poulter, Westwood, F. Molinari, McIlroy (-1), 19. Harrington, McDowell, Uihlein (E), 25. Björn (+1), 28. Kaymer, Sterne, Stenson (+2), 34. Donald (+3), 39. Grace, Gallacher (+4), 44. Jiménez (+5), 51. Howell (+6), 62. Oosthuizen (+7).

To 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Z trojice Američanů, které se seřadila na prvních třech místech, je jméno Luka Guthrieho nikoli neznámé, ačkoli jeho výkon 65 ran (-7) je o třídu výš, než kam bývá řazen. Zato jméno druhého v pořadí je světoznámé a bývávalo v leaderboardech takto vysoko často, jen v posledních letech už John Daly první ligu zdaleka nehraje. Za svým krajanem zaostává o tři rány a o další jednu zpět je naděje zámořského golfu, účinkující momentálně na evropské scéně a s výraznými úspěchy – Peter Uihlein. Až od dělené čtvrté pozice se řadí evropští golfisté a solidně začal i nejsledovanější z nich Rory McIrloy. Výkon 71 (-1) řadí Severoira na průběžné jedenácté místo.
Guthrie, jenž potřeboval pouze 19 puttů, zapsal pět birdie a přidal eagle na pětiparové patnáctce, kolo dokončil třemi pary, o něž sice musel trochu zabojovat, ale působil při tom sebejistě. Také Dalyho cesta do nečekaně solidní výchozí pozice vedla přes bezchybný výkon se čtyřmi birdie, zatímco Uihlein jich zahrál šest, ale také tři bogey.
Další pořadí: 11. McIlroy (-1), 14. Harrington, F. Molinari, Westwood, Stenson (E), 22. Rumford, Björn (+1), 30. Oosthuizen, Jiménez, Poulter, Sterne (+2), 41. Olesen, Kaymer, Donald (+3), 50. Howell (+4), 55. Gallacher (+5), 67. Grace (+7).

Top 10 prvního kola:

Asijští fanoušci málo dbají na to, co se dělo v této sezoně, a jsou natěšení na Roryho McIlroye. Hlavní hvězda turnaje tady loni svedla velký souboj s vítězným Švédem Peterem Hansonem, jenž se dostavil k obhajobě. McIlroy se představí po boku svého severoirského ktajana Graema McDowella a Británie nabízí další těžké váhy – Angličany Leeho Westwooda s Lukem Donaldem a Ianem Poulterem, či Skoty Stephena Gallachera s Paulem Lawriem. Nechybí vedoucí muž Race To Dubai Henrik Stenson ze Švédska, ani další výrazné postavy první desítky evropského finančního žebříčku: Richard Sterne a Branden Grace z Jižní Afriky, Dán Thomas Björn. Začíná třítýdenní hra o co nejlepší postavení pro finále European Tour v Dubaji.

Tomu odpovídá i dotace ve výši 7 milionů dolarů (přibližně 132 milionů korun). Další ze skvostů Jacka Nicklause je úžasný na pohled, ale při délce 6 957 je tento par 72 dostatečně obtížný a v některých místech je těžký výběr hole, což loni pociťoval v neděli právě McIlroy. O víkendu má navíc docela foukat, a protože se pořadatelé rozhodli zúžit fairwaye, mohla by to být opravdová zkouška umění špičkových profesionálů.

Odkazy: … Lake Malaren Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz