BMW International Open

23.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ernie Els

European Tour – BMW International Open, Golfclub München Eichenried, Mnichov, Německo
(20. – 23. června 2013, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Jen chyba na poslední jamce, kde každý skóruje, mohla připravit Ernieho Else o turnajový titul. Ale zkušený jihoafrický matador se jí vyvaroval. Přišel na poslední odpaliště s náskokem jednoho úderu před svým partnerem ve flightu Thomasem Björnem a také ho udržel. Dán sice také zapsal birdie a vytvořil patřičný tlak, ale vítěz oplatil stejnou mincí a s konečným skóre -18 nápor odrazil. Přitom jeho předchozí tři birdie jsou zaznamenána v první devítce, od osmé jamky hrál Els už jen pary a také jedno bogey, ale v pravou chvíli se vzchopil. „Je to nádhera. Pokoušel jsem se tenhle turnaj vyhrát řadu let,“ zářil.
To, že se boj o titul omezil na jmenovanou dvojici, způsobila rozháraná hra Alexandra Levyho. Mladý Francouz nakonec neustál pozici, z níž měl blízko prvnímu velkému úspěchu kariéry, a po sérii tří birdie na jamkách 3, 4, 5 vyhasl a pak začal i chybovat. Snaha dohnat ztracené vedla k agresivní hře, v níž střídal birdie i bogey a po kole 71 (-1) obsadil samostatné třetí místo. Nikdo z dalších účastníků pohybujících se po sobotě v popředí nezahrál výrazně nízký výsledek, aby Levyho v roli třetího aspiranta na prvenství nahradil.
Duo z posledního flightu se dostalo na shodný denní zápis 69 (-3), což pro Else znamená vyrovnání jeho pátečního i sobotního skóre. Základ úspěchu třiačtyřicetiletého hráče tak spočívá ve vynikajícím čtvrtečním startu (63 ran). „Vedení v turnaji od začátku až do konce s sebou nese zřetelný tlak. Každou noc si ho berete do postele. Takže to pro mě byl skvělý týden,“ připojil muž, jenž si připsal na konto 333 330 eur.
Dvojnásobný vítěz německého open Björn se přibrzdil na čtyřparové čtrnáctce, kde hrál double bogey. Kdyby býval jeho drive zůstal v pásmu nízkého roughu, mohl ještě pomýšlet na záchranu, on ale z týčka poslal ošklivý hook do vysoké trávy. „Driver, který byl celý týden mou zbraní, mě na druhé devítce nechal ve štychu,“ povzdechl si druhý v celkovém pořadí. „Bojoval jsem až do konce, ale když máte proti sobě Ernieho, musíte být ve střehu na všech osmnácti jamkách, a to jsem já dnes nebyl.“
Další pořadí: 18. D. Johnson, Willett (-12), 22. Manassero (-11), 26. Jiménez (-10), 35. Rumford (-8), 41. Aguilar, Jaidee (-7), 53. Casey (-5), 58. Jamieson (-4), 77. Warren (+3).

Sobota – 3. kolo
Ernie Els se nechal dostihnout. Jihoafrický golfista zahrál stejné kolo jako v pátek, ale jeho 69 ran (-3) tentokrát nestačilo, aby zůstal sám první. Na pozici lídra se k němu posunuli Švéd Alex Norén a Francouz Alexander Levy. Všichni mají průběžné skóre -15. O čtvrté místo se s odstupem jednoho úderu dělí Dán Thomas Björn a Angličan Matthew Baldwin.
Els sice zapsal birdie na dvojce, ale bylo na něm vidět, že se potřebuje rozehrát. Hlavně na greenech nebyl ve své kůži a po dvou bogey o vedení přišel. „Greeny byly z nějakého důvodu rychlejší, já jsem na nich hrál jako předtím a to nešlo dohromady. Přijal jsem nějaké rozhodnutí a začalo to fungovat,“ vysvětlil Els. Chytil se na devítce, kde zatím na turnaji ušetřil ránu pokaždé. Druhá devítka byla ve znamení jeho návratu do vedení, ačkoli děleného. Definitivně ho stvrdil na osmnáctce, kde opět jako v předchozích dvou dnech zahrál ránu pod par.
O generaci mladší a o hlavu menší Levy nedbal toho, že má o poznání méně zkušeností, a držel v posledním flightu se svým mistrem krok, nakonec odevzdal o jednu ránu lepší výsledek 68 (-4). „Jsme velice šťastný, že jsem si mohl zahrát s někým jako on. Bylo to fantastické, neuvěřitelné,“ rozplýval se dvaadvacetiletý nováček. Norén byl tím, kdo dlouho vypadal, že si jde pro první pozici, bogey na patnáctce ho ale přibrzdilo. Na jamce následující, čtyřparové, se ovšem zakousl a díky eaglu vytýčil metu, kam se zmínění dva konkurenti museli dostat, aby první pozice patřila i jim.
O roli muže dne se podělili dva zajímaví golfisté, a sice dvojnásobný vítěz turnaje Björn se Španělem Sergiem Garcíou. Nejlepší výsledek, jaký předvedli oba, zní 65 (-7).
Další pořadí:
12. García, Wiesberger (-11), 15. Derksen (-10), 20. Jiménez (-9), 24. Manassero, Stenson (-8), 33. Jaidee (-7), 49. Jamieson, Rumford (-4), 57. Casey (-3), 76. Warren (E).

Pátek – 2. kolo
Ani zhoršení o šest ran na výsledek 69 (-3) nepřipravilo Ernieho Else o vedení. Jihoafričan má s průběžnou bilancí -12 náskok jednoho úderu před Angličanem Matthewem Baldwinem a Alexandrem Levym z Francie. Lehce naopak ztratili další Elsovi pronásledovatelé z prvního dne včetně domácího favorita Martina Kaymera. Ten zapsal pouze 71 (-1) a klesl na dělené šesté místo. Jeho krajan českého původu Alex Čejka zahrál stejně, vlastně tím zopakoval čtvrteční skóre a o jednu ránu neprošel cutem, jehož hodnota je -3. Může litovat hlavně double bogey na pětiparové šesté jamce.
Elsova skórkarta není chudá na birdie, obsahuje jich šest, jenže tentokrát už lídr nebyl takovým suverénem jako den předtím. Zahrál i bogey a dokonce double bogey na čtyřparové sedmičce, kde jeho drive skončil ve vodě. V žádném případě však nepanikařil a s grácií ostříleného harcovníka si na osmnácté jamce vzal zpět samostatné vedení, o něž v průběhu kola přišel. „Jsem v dobré pozici, ale o víkendu to budě těžší,“ předpověděl. „Nehrál jsem tak dobře jako včera, takže mám trochu štěstí, že jsem vydržel ve vedení. O skóre jsem tvrdě bojoval, takže jsem s ním spokojen,“ dodal ještě. Dvaadvacetiletý nováček Levy, úspěšný v loňské Q-School, se těší na sobotní kolo ve společnosti třiačtyřicetiletého major vítěze. „Už jsem nabral nějaké zkušenosti a hraje se mi s nimi líp,“ pochvaloval si Francouz.
Tak nízké skóre jako Els ve čtvrtek tentokrát nikdo nezahrál, přesto bylo k vidění několik hodně slušných. Nejlépe pak zvládli podmínky Angličan Danny Willett, jenž se posunul do top 10, a Dán Morten Örum Madsen s Jihoafričanem Jakem Van Zylem, pro něž to znamenalo záchranu cutu.
Další pořadí:
11. Uihlein, Derksen (-8), 18. Manassero, Stenson, D. Johnson (-7), 30. Jamieson, Rumford (-6),  42. Aguilar (-5), 48. Jaidee, García, Warren (-4), 62. Casey (-3).
Neprošli cutem:
Montgomerie, Čejka, Olesen, Aiken.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
I v kariéře tak zkušeného a tituly ověnčeného hráče, jakým je Ernie Els, se najdou jen dva lepší starty do turnajů. Tento je tedy třetí a čítá 63 ran (-9). Jihoafrický golfista k tomu potřeboval zahrát sedm birdie a vyšperkoval skóre eaglem na pětiparové jamce číslo 6. Vede o jeden úder před čtveřicí, kterou tvoří Angličan Matthew Baldwin, Švéd Alex Norén, Nizozemec Robert-Jan Derksen a také miláček domácího publika Martin Kaymer. Jeho krajan českého původu Alex Čejka je s výsledkem 71 (-1) mimo předpokládaný cut, ale mírné páteční zlepšení může znamenat účast ve finálovém programu i pro něj.
Kaymer málem Else dostihl, ale jeho putt do eaglu na osmnácté jamce ze vzdálenosti nad deset metrů se zastavil pět čísel před jamkou, byť byl přečtený perfektně. Pak se ještě snažil dorovnat nejlepší výkon dne Derksen, ale čtyři putty na závěrečných čtyřech jamkách do birdie skončily rovněž nedaleko svých cílů.
Els před týdnem sice skončil na děleném čtvrtém místě na US Open, ale moc radosti si tam neužil. Potvrdil to slovy: „Je to pěkné. Bylo to dnes potěšení, ne jako ta mučírna, kterou jsme prošli na US Open, hezký začátek.“ Kdyby v Merionu drajvoval tak špatně jako na šestce, hřiště by jej potrestalo. V Eichenreidu dostal šanci k nápravě a využil ji. Poslal více než dvousetmetrovou ránu dřevem z roughu na green a doklepl do eaglu. „Byl to skórovací den. Vytvořil jsem trochu tlak na zbytek startovního pole,“ připomněl, že začal turnaj poměrně brzy, už v první polovině programu.
Spokojen byl i Kaymer. „V uplynulých měsících jsem nedokázal zahrát tak nízké skóre, natož v předchozím týdnu, kdy jsme měli evidentně jiné podmínky než jaké máme tady. Dalo nám to spoustu šancí,“ řekl. Čejka některých těchto šancí nevyužil. Jelikož má ve skórkartě i pět bogey, také se nevyhnul některých chybám, které ho stály lepší pozici. Litovat může hlavně dvou na tříparech.
Další pořadí: 19. Siem, Cabrera-Bello (-5), 29. Jiménez, Manassero, Jamieson, Stenson (-4), 65. Uihlein, Olesen, Aiken, Rumford (-2), 86. García, Čejka (-1), 100. Warren (E).

Top 10 prvního kola:

Není pochyb o tom, že takový Martin Kaymer si tady bude chtít spravit chuť po trápení na US Open. A že nebude sám, protože ve startovní listině jsou spolu s ¨vítězem z roku 2008 také třeba Angličan Paul Casey, Ital Matteo Manassero, Španěl Sergio García a Jihoafričan Ernie Els, ačkoli tomu druhý major sezony v minulém týdnu docela vyšel. Jinak špička buď odpočívá, nebo zůstává za mořem, takže kvalitu bude muset předvést šorší evropská špička. Z jedné strany ji představují mnozí vítězové letošních turnajů, z druhá zkušení hráči jako Colin Montgomerie či Miguel Ángel Jiménez. Prominentním držitelem divoké starty se stal Američan Dustin Johnson a přes národní Order of Merit se díky několika ziskům na nižších zámořských soutěžích dostal do hlavního turnaje mariánskolázeňský rodák Alex Čejka. Titul obhajuje Angličan Danny Willet, loni se však hrálo v GC Gut Lärchenhof u Kolína nad Rýnem.

O dvoumilionovou eurovou dotaci (asi 51,36 milionu korun) se po roční přestávce bude znovu hrát na populárním hřišti severně od Mnichova, umístěném na dohled letiště Franze-Jozefa Strausse. Má par 72, měří 6 544 metrů a na to, že je docela mladé, působí velice vyzrále. Od otevření v roce 1989 si získalo věhlas i tím, že na deseti jamkách může hráč poslat míč do vody. Jinak je to hřiště velice vyvážené s několika dlouhým i třípary a končí pětiparovou jamkou, nejdelší ze všech (519 m).

Odkazy: … Golfclub München EichenriedHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz