PGA Tour – BMW Championship

15.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – BMW Championship, Conway Farms GC, Lake Forest, Illinois, USA
(12. – 15. září 2013, časový posun: -6 hodin)

 

Zach Johnson

Pondělí – dohrávka 4. kola
Výkon 65 ran (-6) sice nebyl nejlepší, ale skoro nejlepší a vynesl na nejvyšší stupeň Američana Zacha Johnsona. „Bylo to nesmírně obtížné,“ komentoval fakt, že se dostal na metu deseti titulů na PGA Tour. „Jsem rád, že už tu mohu deset let být a doufám, že ještě po mnoho dalších zůstanu,“ doplnil sedmatřicetiletý profesionál.
Vítěz zakončil turnaj s celkovém skóre -16 o dva údery před mužem kola Nickem Watneyem, jenž zahrál 64 (-7) a natlačil se nečekaně na místo v popředí. Předčil i Jima Furyka, jenž šanci na vítězství propásl chybami v závěru. Hrou v paru ztratil náskok a musí se spokojit s třetím místem, jež mu patří za skóre -13. Ostatní konkurenti jsou už o další dvě rány zpět.
Do vedení v průběžném pořadí FedEx Cupu vrátil domácí fenomén Tiger Woods, ačkoli pondělí se mu nevyvedlo a po 71 ranách vypadl z top 10. „Neměl jsem moc dobrý patovací víkend,“ našel důvod pro svůj výsledek Woods.  Na druhé místo klesl Švéd Henrik Stenson, třetí zůstal Australan Adam Scott a Johnsona úspěch posunul na čtvrtou pozici. Do turnaje přitom vstupoval jako sedmadvacátý.
Vynikajícím závěrem pronikl na dělené čtvrté místo Angličan Luke Donald a zároveň takřka zachránil neslanou nemastnou sezonu postupem do finálového turnaje v Atlantě ze 29. místa fedexcupového bodového pořadí. Jako poslední třicátý prošel dál Američan Dustin Johnson, přestože v Conway Farms obsadil až 62. místo. Jeho největší konkurent Harris English se propadl na padesáté a s minimálním rozdílem pro něj sezona skončila. To platí také o Bubbu Watsonovi, Rickiem Fowlerovi, Leem Westwoodovi, Graemu McDowellovi a Ianu Poulterovi. Rory Mcilroy znal svůj osud už od neděle.
Netýkal se ho dramatický závěr turnaje, v němž Furyk ztratil po bogey na jedenácté jamce vedení a dvě hodiny poté musel strávit už pošesté fakt, že v závěrečném dějství neudržel pozicí lídra. Rozjetý Johnson udržel sérii 31 jamek bez bogey a když proměnil své birdie putty na šestnácté a sedmnácté jamce ze šesti a čtyř metrů, bylo rozhodnuto. 
Další pořadí: 11. Woods (-9), 16. Bradley, Spieth (-7), 18. García (-5), 24. Kuchar, Scott (-3),  33. Mickelson, Rose, Stenson (-1), 39. Fowler (E), 59. McIlroy (+7).
Průběžné pořadí FedEx Cupu po třetím dílu play-off najdete zde.

Konečné Top 10:

Video – přehled čtvrtého kola:

Neděle – finálové kolo (nedohráno)
Vinou špatného počasí se program nejprve výrazně zpozdil a později bylo rozhodnuto, že hřiště není způsobilé, takže se zbytek hry přesunuje na pondělí. Po prvním přerušení se nehrálo tři hodiny a 31 minut. Po obnovení hry se přívaly deště vrátily a vynutily si další přestávku, po níž už se hráči nevrátili.
Na hřišti, nebo už v klubovně, bylo dvaatřicet hráčů ve chvíli, kdy zazněl první tón znamenající přerušení hry pro silný déšť. Do startu posledního flightu scházely ještě dvě hodiny a 45 minut. Čtyři muži dokončili celý denní program, mezi nimi i Rory McIlroy. Severoir zahrál podruhé za sebou 68 (-3) a v příštím týdnu si může vzít volno, nebo se přihlásit na turnaj v Itálii. Zámořské finále se ho týkat nebude. Čekat musí Američan Dustin Johnson, jenž zapsal 72 (+1) a neposunul se z poslední třicáté postupové pozice do finálového turnaje v Atlantě.

Sobota – 3. kolo
Po mimořádném výkonu není ani zhoršení o deset ran příčinou pádu, a tak se Jim Furyk výsledkem 69 ran (-2) udržel v čele turnaje s průběžným skóre -13. Ani skvělý výkon Stevea Strickera nestačil na víc než na druhé místo s odstupem jedné rány na lídra. Oba Američané půjdou spolu ve finálovém flightu nedělního kola, zatímco jim na paty budou šlapat další konkurenti včetně Tigera Woodse. Ten je momentálně na samostatné páté  pozici, což by ho s ohledem na výkony nejbližších soupeřů vrátilo na první místo FedEx Cupu. Ve třetím dějství zahrál první muž světového žebříčku 66 ran (-5).
Furyk zahrál docela obyčejně čtyři birdie a dvě bogey, z nichž to druhé na osmnácté jamce jej může mrzet, protože náskok na každého z ostatních uchazečů o titul by býval měl vyšší. „Včera jsem jasně řekl, že mým cílem bude zahrát slušně a hlavně tak, abych si udržel šanci na celkové vítězství. To se povedlo,“ komentoval svůj výkon autor kola za 59 z pátku. „Lidé mi dali najevo, že vědí, co jsem zahrál, a na 99,9 procenta to byly pozitivní reakce. Byla to zábava,“ popsal atmosféru Furyk. 
Stricker hrál také jedno bogey, a to dost nepříjemně na sedmnáctce, ale na poslední jamce naopak ještě skóroval. Ozdobou jeho výkonu byl eagle na čtyřparové patnáctce.
Byl to nejlepší výkon dne a třeba Woods by ho dorovnal, nebýt dvou bogey, která jeho hru příliš nezdobí. Jsou ze čtyřparů 5 a 15 a ambiciozní Američan je může připsat vlastní netrpělivosti. Nicméně se mu vyplatila sázka na agresivitu, hlavně ve střední části hřiště. Rozhodující porci šesti birdie zahrál mezi jamkami 6 a 12. „Byla to taková hezká malá série,“ konstatoval a dal najevo, že jeho mabice jsou mnohem vyšší. Nicméně určitě dobré kolo korunoval poslední uspořenou ranou na osmnáctce a musí doufat, že v neděli nebude pokračovat v číselné posloupnosti. Zatím hrál v Conway Farms 66, 72, 66.
Definitivní pohřeb nadějí si navzdory slušným výsledkům vystrojili Rory McIlroy a Lee Westwood. Konečně hráli pod par, nicméně zůstávají na konci výsledkové listiny a ve FedEx Cupu jsou stále vzdáleni postupové třicítce. Na její hraně se pohybuje Dustin Johnson, jenž klesl na 65. pozici leaderboardu a další zhoršení už si nemůže dovolit. Charles Howell, Kevin Stadler a zejména Jimmy Walker se na něj dost tlačí. Už skoro jistý postup ze zadních pozic na The Tour Championship má Nick Watney, ale musí se udržet v top 10.
Virtuální stav ve FedEx Cupu najdete zde.

Top 10 třetího kola:

Video – souhrn třetího kola:

Video – Hole in One, Hunter Mahan na 17. jamce:

Pátek – 2. kolo
Za běžných okolností by Brandt Snedeker býval vydržel v samostatném vedení, ale Jim Furyk se postaral o to, že to lídr nemá a nebude mít tak jednoduché. Kdy jindy by mělo přijít něco nezvyklého, než když nejlepší z nejlepších hrají o nejvyšší pocty? A tak se poprvé v tak významném momentu stalo, že padla magická hranice a zapisovalo se číslo 59. Furyk ho dokázal zahrát navzdory bogey pět jamek před koncem a stal se šestým hráčem na světě, jemuž se něco takového podařilo. Díky mimořádnému výsledku dohnal svého krajana a společně vévodí průběžnému pořadí se skóre -11. Nejlepší výkon sezony vynikne i ve srovnání s tím, že jinak se žádná skórovací smšť nestrhla. Samostatně třetí  Zach Johnson na vedoucí dvojici ztrácí tři rány a další hráči jsou o další dva údery zpět. Tiger Woods na děleném 13. místě už se na Snedekera s Furykem dívá ze vzdálenosti sedm úderů.
„Je to určitě nejlepší kolo mé kariéry,“ řekl Furyk bezprostředně nad výkonem 59 (-12). „Pamatuju se na jedno 62,“ vydoloval z paměti. Ve třiačtyřiceti už má na kontě spoustu úspěchů, včetně jediného na majorech z US Open 2003. Před třemi lety také vyhrál FedEx Cup a stal se Hráčem roku. Kdyby uspěl v Conway Farms, dostal by se před finálovým turnajem letošního ročníku výrazně do popředí průběžného pořadí, při současné výsledkové konstelaci na čtvrté místo. Odtud se docela dobře útočí až na desetimilionovou prémii. „Ještě je toho před námi hodně,“ upozornil sám zkušeně. Ani si nepřipustil, že by měl mít ze svého rekordního čísla těžkou hlavu. „Špatně se mi spává až před finálovým kolem, takže myslím, že usnu bez problémů,“ doplnil s úsměvem.
Základ ke svému úspěchu položil na druhé devítce, kde kolo začínal. Ušetřil tam proti paru osm ran a na patnácté jamce hned dvě. Jinde si skvěle přihrával, ale tady míč z jeho wedge zamířil sice trochu doprava od praporku, ale přesně na skloněný green tak, aby se dokutálel až do jamky. Tento eagle je ojedinělým výkonem v den, kdy hřiště nadále dělalo většině hráčů potíže. Jordan Spieth a Jimmy Walker hráli 65 (-6), ale třeba Woods 72 (+1). Samozřejmě, u něj je skóre výrazně ovlivněno jamkou číslo 1, kde zahrál osm ran, tedy čtyři navíc, protože dostal dvě trestné, zkazil přihrávku a zakončil to trojputtem. Na skórkartě není znát, že by ho takový start deprimoval, zato na něm samotném to patrné bylo.
Snedeker nebyl tím zázračným patérem ze čtvrtka, utekla mu i první dvě bogey, přesto pravidelně skóroval a 68 (-3) je po vynikajícím úvodu solidní počin na to, aby ve druhé polovině turnaje zase útočil, jak to umí. „Mým úkolem pro neděli teď je, dát na dnešek zapomenout,“ usmál se, ovšem složil Furykovi poctu: „Zahrát to v play-off je mimořádné.“
Už bez šance na výrazný výsledek je naopak Rory McIlroy, jenž zaujal pro něj potupnou pozici na posledním místě leaderboardu s průběžným skóre +13. Angličan Lee Westwood je jen o dvě rány lepší a ani u něj to nevypadá, že by měl o víkendu hrát o účast v příštím závěrečném turnaji FedEx Cupu. Na jeho místo se cpe nadále Nick Watney a nově Charles Howell III, jenž prozatím vytlačil z postupové třicítky Harrise Englishe.
Virtuální stav ve FedEx Cupu najdete zde.

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Video – Tiger Woods – dvě trestné za pohnutí míčem:


Čtvrtek – 1. kolo
Sedm birdie za sebou, to už je něco. Brandt Snedeker jich šest zahrál mezi 13. a 18. jamkou, bylo to na jeho první devítce, a ten zbylý na jedničce. To byl zároveň základ pro nejlepší výkon dne 63 ran (-8). Jako jeden z mála neměl loňský vítěz FedEx Cupu problémy s patováním a v jeho zápisu není žádná chyba. Zbylé birdie zahrál Američan na šestce a jedný, kdo se mu dokázal přiblížit, byl jeho krajan Zach Johnson. Ani v jeho zápisu není bogey a na lídra ztrácí jednu ránu. Mezi hráči na děleném třetím místě se skóre je i Tiger Woods, stejně jako on hráli -5 ještě Steve Stricker, Kevin Streelman a jediný zahraniční golfista v top 5 Charl Schwartzel z Jižní Afriky.
„Je to hřiště, na kterém musíte být velice agresivní. Greeny byly poměrně měkké, dalo se na nich útočit,“ konstatoval Woods, jenž dvakrát chyboval z metru. Jednou mu míč lízl jamku, jednou se svezl po jeho hraně do protisměru. „Nemám z toho radost, je to záležitost čtení greenů,“ dodal. I se dvěma bogey se udržel v leaderboardu hodně vysoko. V nejsledovanějším flightu držel jeho tempo Australan Adam Scott a zakončil větrný den výkonem horším jen o jeden úder. Poslední z trojice Henrik Stenson na tom je hůř. Má na kontě i double bogey ze čtyřparové třináctky a výkon 72 (+1) stačí jen na jedenačtyřicátou pozici. Za daného stavu by klesl na čtvré místo FedEx Cupu a vedoucí postavení v celé soutěži by převzal Snedeker. „Byl to jeden z těch dnů, kdy jde všechno přesně tak jak má,“ chválil si lídr.
V boji o postupovou třicítku na Tour Championship výrazně ztratil Angličan Lee Westwood druhým nejhorším výkonem dne 80 (+9). Pod ním už je jen Američan Scott Piercy. Špatně začal třetí díl play-off i obhájce titulu Rory McIlroy ze Severního Irska. Včetně triple bogey 7 z první jamky (hrál ji jako desátou) zapsal 78 (+7).  Žádný útok na účast ve finálovém turnaji se zatím nekoná a vlastně jako jediný ho ze spodních pater zahájil další z domácích hráčů Nick Watney, momentálně na děleném sedmém místě.
Virtuální stav ve FedEx Cupu najdete zde.

Top 10 prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

Před turnajem:
Zbylo sedmdesát mužů, ale ještě se nejde od nejhoršího k nejlepšímu, takže sledovaný flight Henrik Stenson, Tiger Woods, Adam Scott vyrazí do hry tak, aby to vyhovovalo televizím, tedy uprostřed startovní listiny. Středoevropského letního času bude v té chvíli 17:53, což je vcelku příjemné pro sledování průběhu třetího dílu play-off FedEx Cupu on-line. A podle toho, jak budou hráči rychlí či pomalí, by konečný leaderboard prvního kola měl být znám někdy po půlnoci.

Dotace je stejná jako v případě všech čtyř dílů finálové části, tedy 8 milionů dolarů (více než 156 milionů korun). Už se hraje bez cutu a po kompletaci 72 jamek bude startovní pole zkráceno na závěrečnou třicítku, kterou čeká The Tour Championship a v něm zápolení o desetimilionovou prémii i o titul vítěze celé soutěže.

Hřiště je jiné než loni, elita se poprvé představí v klubu, který si vytkl podporovat všemožně „šampionský“ golf, nutit hráče k rychlému pohybu a chránit základy golfové hry. To bude s ohledem na sklony profesionálů hrát pomalu výzva. Na paru 71 (délka 6 537 metrů) designovaném podle tradičních skotských linksů, kde se hraje teprve od roku 1991, bude podle předpovědí rozhodovat přesnost zejména v délce. Jak dalece se budou hrát linksové rány s doběhem míče, o tom částečně rozhodne počasí. Zpočátku týdne panovala vedra, ale předpověď hovoří i blížící se studené frontě.

Jako neoficiálního poradce si majitelé klubu vzali Luka Donalda. Bývalá světová jednička přispěla několika doporučeními, nejvýraznější se týkala oblasti kolem greenů. Hřiště se proto hlavně tady změnilo oproti amatérským turnajům, jež se v Conway Farms až doposud konaly. Zda to bude pro Donalda výhoda, se ukáže, on se teď víc zaobírá změnou caddieho, neboť se s těžkým srdcem rozloučil s bratrem Christianem. O Rorym McIlroyovi, jenž bude obhajovat titul, ale z jiného hřiště, je zatím ticho po pěšině.

Odkazy: … Conway Farms GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup – průběžné pořadí

.