BMW Championship

05.09.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Billy Horschel

Play-off PGA Tour – BMW Championship, Cherry Hills Country Club, Cherry Hills Village, Colorado
(4. – 7. 9. 2014, časový posun: -8 hodin)

Neděle – finálové kolo
Zámořská série má nového favorita, jímž se po výhře v Cherry Hills stal Billy Horschel. Postavil se do čela amerického nástupu, na závěr předvedl výkon 69 (-1) a stlačil konečné skóre na -14. O dvě rány druhý skončil Bubba Watson, samostatné třetí místo patří Morganu Hoffmannovi. Až mezi třemi dalšími domácími hráči na dělené čtvrté pozici je Sergio García ze Španělska. Horschel se dostal na druhou příčku ve FedEx Cupu za Chrisem Kirkem, jenž skončil ve čtvrté desítce výsledkové listiny.

Jednu ránu pod par měl pozdější vítěz už po první devítce. Situaci kontroloval devíti po sobě jdoucími pary na druhé, přičemž na jamkách 10, 15 a 16 úspěšně par zachránil obtížným puttem. Vydržel až do konce a napravil nezdar z předchozího turnaje play-off, v němž místo útoku na titul poslal mizerným úderem míč do vody a skončil druhý.

Ve FedEx Cupu je za Kirkem a Horschelem třetí Watson, na čtvrté místo klesl Rory McIlroy, jenž se na zrádném coloradském hřišti blýskl eagelem, ale dokázal předvést i čtyřputt. Před finálovým Tour Championship dojde k resetu bodů, takže každý z třicítky postupujících bude mít za určitých okolností stát se králem celé sezony PGA Tour. Vlastně z devětadvacítky, neboť na posledním postupovém místě skončil Dustin Johnson a ten nehraje.

Do Atlanty se nekvalifikovali například Keegan Bradley, Ryan Moore, Charl Schwartzel, Phil Mickelson, Graeme McDowell, ale ani obhájce loňského celkového vítězství Henrik Stenson.

Další pořadí: 12. Schwartzel (-6), 16. Els, Kaymer (-5), 20. Walker (-4), 23. StensOn (-3), 31. English (-1), 35. Rose (E), 36. McDowell, Kirk (+1), 43. Z. Johnson (+2), 46. Kuchar (+3), 53. Reed, Simpson (+5), 59. Mahan (+7).

Konečné Top 10:

Video – přehled finálového kola:

Odkazy: … Cherry Hills CC … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.cz … FedEx Cu

Sobota – 3. kolo
Billy Horschel je novým vedoucím mužem turnaje. Favorité hráli nad par, a tak Američan využil příležitosti. Ve druhé devítce hřiště zapsal pět birdie ze sedmi. Zkompletoval  63 ran (-7) a podařilo se mu znčně uniknout konkurentům. Do závěrečného dějství půjde s bilancí -13 a zároveň s náskokem tří ran na krajana Ryana Palmera. O třetí místo se dělí Němec Martin Kaymer s dalším domácím golfistou Bubbou Watsonem, oba za Horschelem zaostávají o pět úderů.

Horschelův příklad dobře dokumentuje, co je play-off. Vstupoval do něj ze 69. pozice, po neúspěšném cutu na The Barclays klesl ne 82. místo. Děleným druhým místem z minulého týdne si výrazně polepšil. Kdyby v Cherry Hills zvítězil, převezme první místo v celkovém pořadí zámořské bodovací soutěže.

V čem spočívá jeho vzestup, popsal lídr následovně: „Pochopil jsem, ze na sebe vytvářím zbytečný tlak. Když se nedostavují výsledky, máme ve zvyku se odepisovat. Zdaleka to není nutné a já se teď necítím zahanben, když zahraju špatnou ránu. „

Další pořadí: 17. Walker, Els, Schwartzel (-2), 23. English, Stenson (-1), 29. Rose (E), 39. Kirk (+2), 47. Z. Johnson (+3), 49. Kuchar, McDowell, Simpson (+4), 55. Mahan (+6), 60. Henley, Reed, Moore (+8).

Top 10 třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Eagle, pět birdie, bogey a skore druhého kola 64 úderů vyneslo Španěla Sergia Garciu do vedení (-8). Stejným výsledkem kola se na druhé místo postavil Američan Ryan Palmer. Na třetí pozici (-6) ukročil Severoir Rory McIlroy. Pozici sdílí a dalším Američanem Billy Horschelem. 
Phil Mickelson se zhoršil o šest úderů, v druhém kole zahrál jediné birdie a přidal triple bogey a čtyři bogey. Spadl na 64. pozici (+6) čtyři místa od konce výsledkové listiny.

Další pozice: 5. B.Watson (-4),  8. Spieth, Scott (-3), 12. Furyk, Kaymer (-2), 16. Els (-1), 20. Woodland, Rose (E), 58. McDowell, Mahan, Simpson  (+5), 63. Mickelson +6).

Top 10 druhého kola:

Video – přehled druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Žádná závratně nízká čísla se nekonala, nejlepší výkon 67 ran (-3) má na kontě zajímavá trojice. Severoir Rory McIlroy a Američan Jordan Spieth budou zanedlouho soupeři v týmovém Ryder Cupu a mají jistou účast v závěrečném turnaji play-off zámořské sezony zatímco další domácí hráč Gary Woodland hraje o uchování pozice ve finálové třicítce. Do turnaje v Coloradu vstupoval na předposledním 29. postupovém místě. „Hřiště je nevyzpytatelné, opravdu,“ svěřil se McIlroy. „Na nadmořskou výšku jsme si za pár dní zvykli, ale greeny během čtyřiadvaceti hodin ztvrdly.“

Ulsterský golfista byl už na mínus pěti ale nebyl nakonec nespokojen, tak jako nebyl Spieth. „Dnes jsem měl opravdu dobrou krátkou hru,“ pronesl s úsměvem při vědomí toho, že právě tady je jedním z nejlepších na PGA Tour. Woodland chyboval jen jednou trojputtem a zatím se moc neradoval: „Je to jedno z nejtvrdších hřišť v sezoně a jestli na greeny nezaprší, bude to perný víkend.“

Na pozici lídrů by neměla nic změnit ani páteční dohrávka kola, jež bylo krátce před koncem pro nepříznivé počasí přerušeno. Těm kdo nestihli zkompletovat celou osmnáctku jamek, chybí k dokončení jen jedna nebo dvě. Na kvarteto by vedoucí hráče mohl rozšířit Švéd Henrik Stenson. Druhou ránu na čtyřparové devítce, odkud po odpalu odešel, však bude hrát přes bunker chránící green.

Podobně jako obhájce fedexcupového prvenství má na děleném čtvrtém místě neúplného pořadí ztrátu jedné rány na lídry dalších osm mužů, všichni už s plným počtem jamek. Jsou mezi nimi i Němec Martin Kaymer a Španěl Sergio García.

Vedoucí hráč celé série Chris Kirk začal výkonem 71 (+1) a ve virtuálním bodovém pořadí klesl na druhé místo, Američana by za této konstelace sesadil McIlroy. Třetí je aktuálně Hunter Mahan, čerstvý držitel divoké karty do amerického rydercupového týmu. V Cherry Hills nezačal nijak skvěle, jeho 75 (+5) je jedním z nejhorších výsledků, avšak ty úplně nejhorší patří jeho budoucím spoluhráčům. Patrick Reed je za 77 (+7) předposlední a Ryan Moore za 80 (+10) poslední.

Prvních deset hráčů nedohraného prvního kola:

Video – sestřih prvního kola

Před turnajem
Teď už bez cutu se bude hrát třetí díl nadstavbové části amerického okruhu za situace, kdy vedení převzal americký vítěz předchozího turnaje Chris Kirk, ale v bezprostředním závěsu za sebou má severoirského pronásledovatele Roryho McIlroye. Loni se v Lake Forest prosadil domácí Zach Johnson, výhoda pro letošní ročník mu z toho žádná neplyne, turnaj se stěhuje do Cherry Hills. Proto bude mít turnaj zvláštní příchuť pro Phila Mickelsona, jenž tady v roce 1990 získal titul na U.S. Amateur.

Hrát by mělo devětašedesát mužů, chybí pouze Dustin Johnson, jenž řeší osobní problémy. Do startovního pole se vracejí Sergio García, Justin Rose a Graeme McDowell, všichni tři vynechali předchozí turnaj Deutsche Bank Championship. V neděli půjde vedle titulu a co nejvyšších podílů z dotace 8 milionů dolarů (přes 169 milionů korun) také o to, kdo pronikne do třicítky účastníků finálového turnaje letošní americké sezony The Tour Championship.

Na tomto místě dlí momentálně Japonec Hideki Macujama, prvním golfistou na aktuálně nepostupové jedenatřicáté příčce je Američan Harris English. Ten povede atak těch, kteří by s ohledem na minulou výkonnost měli mít ambici dostat se do Atlanty, kde vyvrcholí Tour a její bodová soutěž FedEx Cup. Za Englishem jsou momentálně i Ryan Moore (34.), Ernie Els (44.), Charl Schwartzel (52.), McDowell (53.), Henrik Stenson (55.) či Phil Mickelson (56.). Zvlášť u posledně jmenovaných, švédského krále loňské sezony Stensona a stálého amerického oblíbence Mickelsona, by vyřazení bolelo.

Coloradské hřiště je již pátým dějištěm v osmileté historii turnaje, který navazuje na historii Western Open, ačkoli tím, že se přesunuje do oblasti Denveru, už se od této tradice dále odklání. Nově vybrané hřiště s parem 70 měří 6 827 metrů. Bylo otevřeno v roce 1922 a první vrcholný turnaj US Open sem zavítal v roce 1960. Několik významných podniků, amatérských či v různých kategoriích profesionálů, zde uspořádala USGA, naposledy se tu konal major PGA Championship v roce 1985.

Odkazy: … Cherry Hills CCSatelitní mapa hřištěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czFedEx Cup

.