obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Blue Monster: Příšera, která dělá potíže i těm nejlepším hráčům

07.03.2016 | Taťána Belšánová | publikováno v rubrice Novinky, V zahraničí
A A A
Gil Hanse, Ivanka Trump, Donald Trump

Gil Hanse, Ivanka Trump, Donald Trump v Doralu

Že je hřiště Blue Monster v resortu Trump National Doral opravdové monstrum, o tom se při příležitosti turnaje WGC-Cadillac Championship přesvědčovala na vlastní kůži většina golfistů celý týden.

Spousta z nich na turnaj nebude vzpomínat v dobrém a s vysokou pravděpodobností si většina hráčů oddychla, že se příští rok bude hrát turnaj jinde. Smlouva resortu s PGA Tour letošním rokem vypršela a budoucnost turnaje je nejistá – především kvůli kontroverzním výroků majitele hřiště kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

O tom, jak je tohle hřiště těžké svědčí fakt, že vítěz turnaje Adam Scott, který byl před finále tři rány za lídrem McIlroyem, poslal dva míče do vody, zahrál dvě double bogey a stejně vyhrál.

Díky těžkým podmínkám na hřišti byl boj o vítězství skutečně napínavým soubojem až do posledního puttu.

Blue MonsterV průběhu finálového kola se na první příčce vystřídalo celkem šest jmen. A skore karty těch nejlepších světových hráčů se plnily samými bogey a double bogey. Silný vítr a nejeden míček v jezeře ukázaly, proč Doral potřebuje PGA Tour, a proč PGA potřebuje hrát turnaj v Doralu.

Hřiště Blue Monster, které bylo ztíženo speciálně na naléhání jeho majitele Donalda Trumpa, ukázalo, že představuje opravdovou výzvu i pro ty nejlepší hráče na světě.

Spolu s hřištěm Augusta National, na kterém se příští měsíc bude hrát major turnaj Masters, má Blue Monster něco společného. Na obou hřištích je jenom tenká hranice mezi dobrou ránou a katastrofou.

V Augustě hru na posledních pěti z osmi jamek stěžuje voda. V Doralu je voda skoro všude. Na obou hřištích můžete zahrát birdie a eagly, ale je stejná pravděpodobnost, že zahrajete bogey a double bogey. A to je to, co dělá golf pro diváka neuvěřitelně zajímavým.

Pravděpodobnost, že s konečným pořadím pořádně zamíchá poslední jamka, je v Doralu veliká. Své o tom ví i Danny Willet, který byl na své poslední 72. jamce jen o jednu ránu za Adamem Scottem. Pak ale poslal ránu z týčka do vody, která osmnáctku lemuje po levé straně….

„Modrá příšera“ dostala i Roryho McIlroye. Rodák ze Severního Irska vstupoval do finálového kola s náskokem tří ran a v konečném leaderboardu skončil dvě rány za vítězem, když nastřílel 74 ran.

Dustin Johnson, který šel v závěrečném flightu s McIlroyem, zapisoval na prvních jamkách druhé devítky double-double-bogey-double. Birdie na šestnáctce toho na konečném výsledku mnoho nezměnilo. Celkem Johnson zahrál 79 ran a z druhého místa se propadl až na čtrnácté.

Adam Scott dokázal zvítězit i přesto, že na trojce a pětce zahrál double bogey. „Po tom druhém doublu, jsem na vítězství vůbec nemyslel. Snažil jsem se jen o to, abych nakonec nenastřílel 80, což se může v takových dnech stát hned bez mrknutí oka.“

Indický hráč Anirban Lahiri byl po 54 jamkách pět ran pod par. Ale nedělní kolo obešel za 79. Danny Lee dokonce ještě o ránu víc. Stejně tak J.B. Holmem i úřadující šampión z British Open Zach Johnson.

Těžký týden si prožil i Australan Steven Bowditch. Za čtyři dny zahrál 37 ran nad par hřiště. Zajímavostí je, že v sobotu dokázal jenom jediný hráč zahrát birdie na sedmnáctce a na osmnáctce zahráli v neděli birdie pouze dva hráči.

Nechme se tedy překvapit, zda se Doral vrátí do programu PGA Tour i příští rok. Byla by škoda přijít o tak zajímavou podívanou.