Blixt touží, aby skončila výluka NHL

15.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jonas Blixt

Novináři na nedělní tiskové konferenci s vítězem turnaje PGA Tour si zase jednou užili. Plejádu amerických, nebo na amerických univerzitách vyrostlých vítězů pro jednou vystřídal někdo ne tak čitelný. Jonas Blixt sice bydlí v Jacksonvillu na Floridě, ale jinak je to s ním trochu složitější. Nebo jednodušší?

Dostal například otázku, zda pro něj inspirací byl Jesper Parnevik, o více než generaci starší krajan, jenž se v zámoří prosadil už před lety. Prý ne. Tak snad nějaký jiný švédský golfista na okruhu za Atlantikem? Taky ne. „Byl to můj táta,“ odpověděl osmadvacetiletý Seveřan a odpověď by to měla být srozumitelná, protože takhle se ke sportu dostávají děti všude na světě.

„Nikdy jsem neměl to, čemu se říká vzor. Můj táta tuhle hru miluje. Je do ní zapálený jako nikdo, koho znám. Neustále chce soutěžit. Čím větší tlak na něj vyvinete, tím líp hraje,“ rozpovídal se Blixt.

Otce vylíčil jako tvrdě pracujícího muže a z této vlastnosti prý vyplývá jeho zanícení do hry. Zádrhel přišel, když měl prozradit křestní jméno. „Tak to bude šichta,“ ulevil si a „Hans Ove“ raději vyspeloval. Přesto ještě s ujišťujícím dotazem, zda to druhé opravdu platí.

V jednu chvíli dokonce vypadl z konceptu, když začal hovořit o své rodině, jak ho skvěle podporovala přímo v kalifornském San Martinu, kde se Frys.com Open hrálo. Po několika větách se zarazil, uvědomil si to, ale v dobrém rozmaru obrátil situaci v žert: „Dobrý způsob, jak utéct z otázky, ne?“ A pak zodpověděl, nač byl dotazován.

Pět členů jeho rodiny se ostatně po vítězném puttu do paru na osmnácté jamce radovalo s ním, jako kdyby šlo o kolektivní sport. Když Evropan, tak fotbal, nebo ne? Zámořští novináři byli pro jednou uspokojeni v tom, že tenhle vítěz se víc zajímá o sport, etablovaný ve Státech mnohem pevněji – o lední hokej. „Fotbal je u nás nejpopulárnější, ale hokej hned potom,“ uspokojil poptávku Blixt.

A co popularita golfu ve Švédsku? „Je na třetím místě,“ vypálil bez váhání majitel šeku na 900 tisíc dolarů, což je víc, než kolik vydělal za uplynulé tři roky na Nationwide Tour (nyní Web.com Tour).

Pak si ještě novináři vyslechli, jak se hraje golf ve Skandinávii na podzim, kdy rychle padá tma. „Prostě jdete do té doby, dokud ještě vidíte míč. Jednou jsme s tátou hráli a nikdo nechtěl jít domů,“ vzpomněl si Blixt a přidal historku, jak jednou zasáhla maminka, když otec vláčel osmiletého Jonase po hřišti celých sedmadvacet jamek.

Hovor se ale stočil zpátky na hokej. „Chtěl jsem být hokejistou. byl jsem obránce, ale nikdy jsem nebyl tak dobrý, ani dost velký. Golf mi sedl,“ vysvětlil přítomným hráč, jenž změnil odvětví až v osmnácti z vlastní vůle.

„Je to nejlepší sport ze všech,“ ujsitil ale, že láska ke hře na bruslích ho nepřešla. „Ta výluka mě zabije,“ připomněl, že cit je momentálně nenaplněný, protože vinou rozporu hráčů a majitelů klubů ohledně platových stropů stojí zámořská NHL. „Doufám, že se brzo dohodnou.“

 

.