Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Björn získal v katarském větru jedenáctý titul, Kaymer prozatím světovou jedničkou nebude

06.02.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Thomas Björn

Finálový den na Quatar Masters korunoval turnaj plný změn a zvratů. Vítěz byl ale brzy naprosto jasný. Jedině Thomas Björn udržel z uchazečů o titul solidní tempo i výkonnost a nakonec zvítězil s náskokem plných čtyř ran na druhého Alvara Quiróse.

Tak jasné to ale  v jednu chvíli nebylo. Dánský golfista hrál až do čtrnácté jamky samé pary. Pak ale do jeho hry přišly záblesky geniality. Byla z toho trojice birdie a cesta středem až pro ovace nejlepšímu.

„Pravda, nehrál jsem částečně moc dobře, netrefil jsem moc faiwají. Ale z té bídy jsem dokázal vykřesat pary, to bylo důležité,“ popsal svůj výkon.

Björnovi nejsou pocity vítěze na European Tour zdaleka neznámé. Za dva týdny mu bude čtyřicet a v Kataru získal svůj jedenáctý titul. Měl čtyřletou přestávku, ale loni ji ukončil výhrou na Estoril Open.

Tentokrát si asistent kapitána evropského týmu při loňském Ryder Cupu počínal mistrně v taktice. „Když jsem přišel na desáté odpaliště a viděl svůj náskok, věděl jsem, že když budu dál hrát na par, budou mít problém mě chytit,“ dodal vítěz.

Ná hřišti v Dauhá jej měli ohrožovat hlavně Markus Brier a Robert Karlsson. Jenže Rakušan měl mizernou první devítku (čtyři bogey) a už skóre nezachránil. Neděle v jeho podání byla za 73 ran (+1), což znamenalo pokles ze druhého na dělené třetí místo. Švéd dopadl ještě hůř. Výsledek 74 (+2) znamenal pád ze třetího na dělené šesté.

Situace využila španělská dvojice. Předloňský vítěz Quirós zapsal ve větrné loterii 68 ran a jeho krajan Rafael Cabrera-Bello stejně tak. Posunul se proto k Brierovi na dělenou třetí pozici.

Komu útok na přední příčky nevyšel, byl Martin Kaymer. Po třetím kole měl ještě teoretickou možnost, že by skončil druhý, čímž by sesadil Leeho Westwooda z pozice světové jedničky.

Býval by ale musel podat supervýkon. To se nestalo. Německý golfista zahrál průměrných, byť za daných povětrnostních podmínek ne úplně špatných 71 ran. To stačí na dělené 28. místo. „Měl jsem aspoň na to, skončit v top 10, ale greeny tady nebyly mými kamarády,“ uznal Kaymer.