Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Belly putters nejsou výhodou, ale zákaz bude

23.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Komisionář PGA Tour Tim Finchem vysvětloval po pravidelné hráčské schůzi před turnajem Farmers Insurance Open okolnosti připravovaného zákazu používání dlouhých putterů na zámořském profesionálním okruhu. Podle společného stanoviska USGA a evropského R&A představují hole opřené o tělo výhodu.

Finchem nechal k hráčům zejména hovořit výkonného ředitele USGA Mika Davise, na tiskové konferenci však sám vysvětlil, že proces vytváření pravidla, jeho přesné formulace a stanovení dalších okolností právě začal.

Zde jsou jeho odpovědi na některé otázky, jež na tiskové konefernci padly:

Je možné, že by pravidlo nakonec přijato nebylo?
Technicky to možné je, avšak není to rozhodně náš cíl. Našim cílem je vyhovět pravidlům a podporovat jejich integritu. 

Je nutné, aby vytváření pravidla bylo tak složité?
Když v roce 1965 přišel Sam Snead s patováním ve stylu kroketu, týden nato se pravidlo změnilo s odůvodněním, že to odporuje historickému chápání zacházení s holí. Nikdo tehdy ani okem nemrkl. Ale jsme o čtyřicet let dál a je tu spousta hráčů, používajících novou metodu, a to jak mezi profesionály, tak mezi amatéry. Je to tedy úplně jiný úkol a vyžaduje citlivý přístup.

Může tour přijmout zákaz používání belly putters dříve než v roce 2016, což je ohlášený termín?
Načasování je důležitý detail. Ze sportovního hlediska by to podle mě bylo vhodné, protože bychom v televizi ukazovali hráče, používající něco, co je označeno za nedovolené, ačkoli od pozdějšího data. Na druhé straně kdybyste byli hráčem, používajícím tuto metodu odmalička, a závisela na tom vaše obživa, neměli byste zájem na tom, aby se něco uspíšilo. Zvážímě to velice pečlivě.

Existují věrohodné podklady pro to, že hra s dlouhým putterem představuje výhodu?
Víceméně každý hráč na PGA Tour s ním někdy hrál. Někteří s ním trénují, protože to pomáhá jejich úderům. Řeknou vím, že jde o svébytnou dovednost, stejně jako celé patování. Je to jiná hra. Všichni víme, že v golfu jsou dva způsoby hry – švih a patování. Opěrná metoda je zvláštní. Stálo to čas, energii, důmysl, vyvíjela se dlouho. Ale není to tak, že nezbytně dává výhodu proti hráči, který ji nepoužívá.

Co když pravidlo někdo zažaluje?
O tom jsem ještě od nikoho neslyšel, ale jsme teprve na začátku. Předpokládám, že výrobci by mohli, ale nemám z toho obavy. Žaloby se objevují a mizí, procesy jsou bolestivé a drahé, musíte se s nimi vypořádat.