Belly putters nejsou výhodou, ale zákaz bude

23.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Komisionář PGA Tour Tim Finchem vysvětloval po pravidelné hráčské schůzi před turnajem Farmers Insurance Open okolnosti připravovaného zákazu používání dlouhých putterů na zámořském profesionálním okruhu. Podle společného stanoviska USGA a evropského R&A představují hole opřené o tělo výhodu.

Finchem nechal k hráčům zejména hovořit výkonného ředitele USGA Mika Davise, na tiskové konferenci však sám vysvětlil, že proces vytváření pravidla, jeho přesné formulace a stanovení dalších okolností právě začal.

Zde jsou jeho odpovědi na některé otázky, jež na tiskové konefernci padly:

Je možné, že by pravidlo nakonec přijato nebylo?
Technicky to možné je, avšak není to rozhodně náš cíl. Našim cílem je vyhovět pravidlům a podporovat jejich integritu. 

Je nutné, aby vytváření pravidla bylo tak složité?
Když v roce 1965 přišel Sam Snead s patováním ve stylu kroketu, týden nato se pravidlo změnilo s odůvodněním, že to odporuje historickému chápání zacházení s holí. Nikdo tehdy ani okem nemrkl. Ale jsme o čtyřicet let dál a je tu spousta hráčů, používajících novou metodu, a to jak mezi profesionály, tak mezi amatéry. Je to tedy úplně jiný úkol a vyžaduje citlivý přístup.

Může tour přijmout zákaz používání belly putters dříve než v roce 2016, což je ohlášený termín?
Načasování je důležitý detail. Ze sportovního hlediska by to podle mě bylo vhodné, protože bychom v televizi ukazovali hráče, používající něco, co je označeno za nedovolené, ačkoli od pozdějšího data. Na druhé straně kdybyste byli hráčem, používajícím tuto metodu odmalička, a závisela na tom vaše obživa, neměli byste zájem na tom, aby se něco uspíšilo. Zvážímě to velice pečlivě.

Existují věrohodné podklady pro to, že hra s dlouhým putterem představuje výhodu?
Víceméně každý hráč na PGA Tour s ním někdy hrál. Někteří s ním trénují, protože to pomáhá jejich úderům. Řeknou vím, že jde o svébytnou dovednost, stejně jako celé patování. Je to jiná hra. Všichni víme, že v golfu jsou dva způsoby hry – švih a patování. Opěrná metoda je zvláštní. Stálo to čas, energii, důmysl, vyvíjela se dlouho. Ale není to tak, že nezbytně dává výhodu proti hráči, který ji nepoužívá.

Co když pravidlo někdo zažaluje?
O tom jsem ještě od nikoho neslyšel, ale jsme teprve na začátku. Předpokládám, že výrobci by mohli, ale nemám z toho obavy. Žaloby se objevují a mizí, procesy jsou bolestivé a drahé, musíte se s nimi vypořádat.