Belgie má golfový titul po sedmatřiceti letech, Colsaerts zářil v Číně

24.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Nicolas Colsaerts

Nicolas Colsaerts předtím nikdy tak silně obsazený turnaj nevyhrál, tentokrát ale s konkurencí zacvičil. Už v sobotu, kdy se dostal do čela turnaje Volvo China Open, si pochvaloval, jak mu hřiště sedí. A potvrdil to i ve finálovém kole.

Devětadvacetiletý Belgičan přinesl do klubovny čtyři vyrovnané výsledky:  65 ,  67,  66 a znovu 66 ran. To mu vyneslo v přepočtu 350 946 eur, tedy sumu, jakou nikdy pohromadě na šeku se svým jménem neviděl. Loni, kdy po tříleté přestávce absolvoval celou European Tour, ji sotva dal dohromady za celý rok.

„Vychutnávám si každou sekundu,“ zářil vítěz s trofejí v ruce. „Snil jsem o tom dost dlouhou dobu. Protože jsem pro to udělal všechno, čeho jsem byl schopen, takže jsem nadšený. Až mi z toho jde hlava kolem,“ rozplýval se vítěz.

Hřiště Luxehills International Golf Clubu v čínské provincii S´čchuan bylo připraveno spíš pro asijskou než evropskou sérii. Široké fairwaye a rough eliminovaný na nezbytně nutnou obtížnost umožnily těm nejlepším tlačit celkové skóre skutečně hluboko. Colsaerts to dokázal až na 24 ran pod par.

Před více než deseti lety byl belgický teenager druhým nejmladším golfistou, jemuž se podařilo uspět v kvalifikaci European Tour. Jeho kariéra se ale pohybovala po vlnovce. Prozatímními vrcholy mají podobu dvou vítězství na Challenge Tour.

Coby nezralý člověk i hráč se v jednu dobu dost potýkal sám se sebou. „Vstoupil jsem na tour dost mladý a dělal jsem spoustu věcí špatně. V roce 2008 přišel kritický body, ztratil jsem kartu. Jednoho dne jsem se probudil a řekl si, že se něco musí změnit. Odjel jsem na čtyři měsíce do Austrálie a dal se dohromady,“ popsal zlomový moment ve svém životě.

Teprve teď tedy přišel vytoužený výsledek. Belgie v něm má druhého vítěze na kontinentálním okruhu, před Colsaertsem dokázal získat titul Philippe Touissant, to už ovšem bylo v roce 1974.

Colsaerts patří mezi hráče s dlouhými drivy. „S takovými jě někdy těžké udržet se na fairwayi, ale tohle hřiště té délce sedělo,“ vystihl hlavní příčinu své výhry. Přidal i dobrou hru na greenech.

Náskok vítěze je impozantní: čtyři rány. O druhé místo se podělilo hned kvarteto golfistů. O jedenadvacet příček výš oproti sobotě se vysoukal Pablo Martín. Ne náhodou, vždyť i on je ranařem, loni měl nejdelší průměr odpalů z celé European Tour. Španěl zahrál ve finále 63 ran s jedním bogey a desítkou birdie. Spolu s ním skončili na bilanci -20 ještě Peter Lawrie z Irska, Sören Kjeldsen z Dánska a Danny Lee z Austrálie.