FedEx Cup play off: The Barclays

25.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Hunter Mahan

PGA Tour: The Barclays, Ridgewood CC, Paramus, New Jersey, USA
(21. – 24. srpna 2013, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Po druhém kole vypadl z první desítky, ale ve víkendovém programu se Američan Hunter Mahan vyšplhal zpět a nakonec i na první místo. Vítězstvím s bilancí -14 ran zároveň převzal pozici vedoucího muže fedexcupového pořadí a odsunul na druhé místo Severoira Roryho McIlroye, jenž v Ridgewoodu skončil na děleném dvaadvacátém místě. O druhou pozici se podělili Australané Stuart Appleby a Jason Day s Američanem Cameronem Tringalem. Do druhého turnaje play-off, jímž bude v novém týdnu Deutsche Bank Championship, nepostoupil bývalý anglický hráč číslo 1 na světě Lee Westwood a zmenšil své šance na udlení divoké karty pro start v Ryder Cupu.

Sobotní lídři Day a Jim Furyk střídali dobré okamžiky se špatnými, v jejich skórkartě se měnila birdie a bogey a ani jednomu to nestačilo na uhájení pozic před útokem jiných. Spolu s Patrickem Reedem, jenž se vklínil do konečného top 10, předvedli nejlepší finálový výkon 66 ran (-5) Appleby s Mahanem. Prvně jmenovaný nejenže unikl hrozbě vyřazení z play-off, protože do něj vstupoval na 98. místě, ale zajistil si už i třetí turnaj BMW Championship. Mahan se dostal nejvýš ze všech, i když začal zvolna a po první devítce měl na kontě jen dvě birdie. Pak ale přidal dalších pět a rozhodující trhák předvedl mezi 15. a 17. jamkou. I když na poslední poprvé chyboval do bogey, na pořadí to nemělo vliv.

Dvaatřicetiletý teď už šestinásobný vítěz na PGA Tour měl doposud na kontě dva tituly z turnajů World Golf Championship, teď přidal další podobného významu. Radoval se takto po dvou letech y čtyřech měsících. Letošní sezonu neměl bůhvíjakou, v bodovém pořadí pro výběr do rydercupového týmu USA skončil až na pětadvacátém místě. Pokud si udrží formu, může však pomýšlet na nominaci přes tři divoké karty kapitána. „Vítězství samozřejmě může hodně pomoci,“ řekl směrem k Tomu Watsonovi, v jehož rukou nominace je. „Nevím, jak přemýšlí, jaká je jeho strategie, ale výhra je krok správným směrem.“ Byla by to Mahanova třetí účast a návrat po čtyřech letech, při debutu v roce 2008 zápas nad Evropou pomohl vyhrát.

Radost přinesl první turnaj finálové části zámořské sezony také dalším. Mezi stovku hráčů, kteří jdou dál, pronikli z nepostupových pozic Morgan Hoffmann, Bo Van Pelt, Stewart Cink, Gonzalo Fernandez-Castaňo, Paul Casey a Andres Romero. Naopak jiní vypadli a zvlášť nepříjemným způsobem se to přihodilo Lukovi Guthriemu a Brianu Davisovi, kteří po sobotě neprošli druhým cutem. Naopak Ian Poulter, Brandt Snedeker a Luke Donald si zahrají i další turnaj, přestože skončili už v prvním cutu, ačkoli všichni měli namále.

Další pořadí: 15. Haas, Scott (-7), 22. Spieth, Z. Johnson, McIlroy (-5), 30. Watson, Rose (-4), 38. Stenson, McDowell (-3), 53. Kirk, Bradley (-1), 57. Westwood, García (E), …MDF mj. Mickelson.

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Tak jak se to na třetí hrací den sluší, před finálovým kolem se pořadí zřetelně přeskupilo a kdo získá titul, je v tuto chvíli velmi těžce čitelné a předpověditelné. Ve vedení se ocitli Australan Jason Day a Američan Jim Furyk. oba s průběžným skóre -9. Pro prvně jmenovaného je to zadostiučinění za tvrdou práci, kterou odvedl po tříměsíční pauze zaviněné zraněním palce. „Kdybych uspěl v play-off, byl by to nečekaný vrchol tohoto roku, ale čeká mě v něm ještě spousta golfu,“ řekl Day. V top 10 už jsou pak jen domácí golfisté. Samostatně třetí Hunter Mahan ztrácí jeden úder, následuje sedm hráčů na dělené čtvrté pozici, za vedoucím duem jsou jen o dvě rány.Klesl sem jeden ze dvou vedoucích mužů po pátku Cameron Tringale a naopak se na tuto úroveň vysoukal autor nejlepšího denního výkonu 66 ran (-5) Morgan Hoffmann.

Kolo vysloveně zkazil druhý z lídrů a obhájce titulu Adam Scott, jenž hrál až do osmé jamky pary, pak ale přišlo první bogey a pád do třetí desítky završil po double bogey na jedenáctce a bogey na dvanáctce. Při výsledku 75 (+4) zapsal i jedno birdie, ale dalším bogey ho vymazal, jeho chyby pramenily zejména z nejistoty na odpališti. Na děleném třiadvacátém místě se Australan sešel mimo jiné se Severoirem Rorym McIlroyem, jenž hrál průměrných 70 ran (-1) a pokud se v neděli výrazně nezlepší, přijde o vedoucí pozici ve FedEx Cupu.

Virtuálně je nyní v čele Furyk, ale musel by Daye setřást a skutečně zvítězit. Ukázal, že na to má, hrál trpělivě a bezchybně, v čistém zápisu má dvě birdie. Day naproti tomu dvě bogey a double bogey, ovšem mnohem častěji skóroval a dotáhl to k výkonu lepšímu o jednu ránu než jeho společník ve vedení. V případě výhry  by pozici lídra celého bodování mohl převzít on. Oba lídry dělí devatenáct let. „Necítím se starý co se týče mé hry, ale generační rozdílu tu je. Právě to mě omlazuje, dává čerstvé síly,“ připustil čtyřiačtyřicetiletý vítěz FedEx Cupu z roku 2010.

Poměrně otevřená je situace na rozhraní stého místa, odkud se ještě postupuje na druhý turnaj play-off. Příklad Hoffmanna, jenž ve čtvrtek vstupoval do závěrečné fáze sezony ze 124. příčky a nyní sahá dokonce po padesátce, dokazuje, jak se může v jednom dni situace změnit. Zabrat musí například Angličan Lee Westwood, momentálně je mimo postupovou stovku.

O zábavnou vložku se postaral Phil Mickeslon, který se opět dostal drivem na VIP tribunu a opět se rozhodl z ní hrát (viz dnešní a včerejší video). Na obrázku, který probíhá Twitterem, si jeho působení na tribuně členové Ridgewwodu v obou případech zaznamenali.

Další pořadí: 11. Els (-6), 16. Fowler, Rose (-5), 23. McIlroy, Watson, McDowell, Scott (-4), 30. García, Z. Johnson, Reed (-3), 44. Bradley (-2), 51. Spieth, Kirk (-1), 61. Stenson (E), 68. Westwood (+1), 78. Mickelson (+5).

Top 10 třetího kola:

Video – Phil Mickelson hraje podruhé z VIP tribuny:

 

Pátek – 2. kolo
Už to vypadalo, že Cameron Tringale se osamostatní v čele, avšak díky birdie na poslední jamce se na něj dotáhl Adam Scott. Američan i Australan mají po polovině turnaje skóre -8 a v první desítce se začínají shromažďovat někteří další favorité. Zatím mezi nimi není vedoucí muž fedexcupového bodování Rory McIlroy, i když se zlepšil a prošel cutem na děleném sedmadvacátém místě, pět ran za dvojicí lídrů. Za této konstelace by ovšem jeho prominentní pozici převzal Scott. Ten ovšem nebyl spokojen: „Na pětiparech jsem hrál plus jedna, takže jsem cestou poztrácel čtyři rány.“

Jiní hráči z popředí do finálového programu nezasáhnou. Pro Američana Jimmyho Walkera to bude mít za následek výrazný ústup z pozic, jež si držel přes půl roku. Pro Angličany Luka Donalda to znamená komplikace v úsilí dostat se do rydercupového týmu a zároveň nutnost zlepšit se za týden, aby pokračovali v play-off i ve třetím turnaji. Někteří, jako třeba Švéd Jonas Blixt a Nick Watney, se s největší pravděpodobností připravili o postup na Deutsche Bank Championship v následujícím týdnu.

Nejlepší denní skóre 64 (-7) zahráli Švéd Henrik Stenson a Australan Jason Day, ale i 65 (-6), jež spolu s McIlroyem sdílí i Scott, se počítá. Australan si na čtyřparové osmnáctce přihrál druhou ranou na vzdálenost zhruba třiceti centimetrů od jamky. Tím vyvrcholil jeho den s jedním bogey a sedmi birdie. Tringale, jenž do turnaje vstupoval z celkem solidní jedenašedesáté pozice, začal z desátého odpaliště sérií bogey – par- double bogey, ale vzchopil se a nahrál šest birdie k výkonu 68 (-3). „Srovnal jsem si věci v hlavě a hrál dál. Věděl jsem, že švihám dobře a jsem schopen hrát birdie. Naštěstí opravdu přišla,“ řekl jeden z lídrů.

Další pořadí: 16. McDowell, Rose, Z. Johnson, Kuchar, Watson (-4), 27. García, Kirk, McIlroy (-3), 39. Spieth (-2), 50. Bradley, Fowler (-1), 68. Westwood, Mickelson (+1).
Cutem neprošli mj.:
Poulter, Snedeker, Donald, Watney, Walker, Simpson, Moore, Kaymer.

Top 10 druhého kola:

Video – vybrané údery 2. kola:

Video – Phil Mickelson hraje z VIP tribuny:

 

Čtvrtek – 1. kolo
V pozdním odpoledni a v závěru vlastního výkonu dal Bo Van Pelt ve své osobě turnaji jediného lídra. Do té doby se v popředí hromadila jména, jejichž nositelé hráli pět ran pod par, Američan však tuto osmičku odsunul na dělené druhé místo výkonem 65 ran (-7). Dosáhl ho ne zrovna obvyklým způsobem. Po třech birdie na úvodních třech jamkách zapisoval pary až do šestnáctky, kde po delší době opět skóre snížil. Vrcholem jeho vystoupení byl eagle na pětiparové sedmnáctce. Lídr sice nezasáhl druhou ranou green, avšak chip in, při němž se míč mírně stočil po greenu jako po neviditelné drážce, znamenal rozhodující skok před ostatní.

Van Pelt vstoupil do play-off ze 104. místa FedEx Cupu a vítězství by jej katapultovalo do vedoucí pozice. „Začátek sezony byl příšerný, ale s přibývajícím časem se moje hra zlepšovala,“ našel vedoucí muž důvod, proč se ocitl v pozici, jež mu byla dlouho odepřena. Z hráčů dělících se o druhou pozici se v popředí bodového hodnocení sezony pohybuje jen Američan Jim Furyk, aktuálně pátý. Favorité začali volněji, leaderboard je však velmi našlapaný a pořadí se bude hodně měnit.

Nedobře zahájil finálovou fázi sezony Rory McIlroy, jehož ambice jsou jasné – být za měsíc první. Výkon 74 (+3) ho řadí do druhé stovky průběžného pořadí. Vše předznamenalo double bogey na dvanácté jamce, kterou absolvoval jako třetí. Vzápětí následovalo bogey, na závěr první devítky ještě jedno. „Na tomhle hřišti je důležité, když netrefíte green, minout ho ve správném místě. Já jsem míjel ve špatných,“ řekl Severoir. Až v závěru se vzchopil, i když po jeho prvním birdie z pětky přišlo ještě jedno bogey na předposlední jamce. Příslib do dalších kol si McIlroy dal desetimetrovým puttem do birdie na devítce, jímž své vystoupení zakončil.

Další pořadí: 13. Fowler, Watson, Rose, Z. Johnson, Kuchar (-3), 32. Scott (-2), 46. Spieth, Westwood (-1), 56. Mickelson, Kaymer, Reed, Kirk, Walker, Donald, Moore, García (E), 73. Stenson (+1), 102. McIlroy (+3),

Top 10 prvního kola:

 

Před turnajem
Od neděle jsou karty rozdány a téměř stopětadvacetičlenné startovní pole začne finálovou část hlavní americké sezony, jež potrvá čtyři týdny.  Bez jakékoli přestávky se nejlepší muži zámořského okruhu střetnou o podíly z dotace, která pro každý z kvarteta turnajů činí osm milionů dolarů (přes 166 milionů korun), ale na konci také o pětatřicetimilionový bonus. Z něj i vítěz připíše 10 milionů a ještě zbude 32 tisíc na každého hráče mezi 126. a 150. místem, kteří play-off nehrají a získávají omezený hráčský status pro příští sezonu.

Na The Barclays půjde o to, dostat se do stovky hráčů, kteří budou pokračovat o týden později na Deutsche Bank Championship. Momentálně patří poslední postupové místo Brianu Davisovi a jen o tři místa za ním je překvapivě někdejší uchazeč o pocty nejvyšší Steve Stricker, jenž už se golfu nevěnuje na sto procent. Mimo postup jsou v tuto chvíli rovněž Lee Westwood, Stewart Cink, Paul Casey či Louis Oosthuizen.

Pozornost se samozřejmě zaměří na favority, z nichž vypadl Dustin Johnson vinou svých dopingových problémů, proto startujících nebude přesně 125. Vedoucím mužem je Severoir Rory McIlroy, jenž teprve před necelým měsícem vystřídal Američana Jimmyho Walkera. Ten po skvělých výkonech v začátku sezony vedl půl roku. Třetí je další domácí hráč Bubba Watson, kdežto loňský král sezony Švéd Henrik Stenson až 70. Obhájce titulu Adam Scott z Austrálie půjde do boje z patnácté pozice.

Nebude mít však výhodu návratu na hřiště, jež mu vyhovuje, turnaj se po tříleté přestávce vrací do Ridgewoodu. Konal se tady zatím dvakrát, v roce 2008 vyhrál Singh a v roce 2010 Matt Kuchar, jenž bude rovněž mezi favority. Klub byl založen v roce 1890 a momentálně jeho hřiště čítají 27 jamek. Nejlepší profesionálové se utkají na virtuálním Champions Course, kombinujícím nejtěžší jamky tří zdejších devítek (East, Center, West). Není tu voda, zato se fairwaye nebezpečně vinou mezi hustým stromovým porostem i skrz osaměle stojící stromy a greeny jsou chráněny bunkery někdy i kolem dokola. Takto vytvořené hřiště má par 71 a měří 6 692 metrů.

Odkazy: … Ridgewood CC … Satelitní mapa hřiště … Stránky turnaje … Loňské zpravodajství na golf.cz … FedEx Cup – průběžné pořadí

.